Відмова від транзиту російського газу через Україну в Європу не позначиться на українських споживачах, — експерт

Максим Гардус. Фото: facebook.com/maxgardus

 1 січня 2025 року закінчується контракт на транзит російського газу через Україну в Європу. Про те, що очікує на українську газотранспортну систему в найближчому майбутньому, сьогодні, 23 серпня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер “Razom We Stand” Максим Гардус.

“Зараз дійсно дуже багато інформації про те, що може бути. Але вся інформація оцінюється, як попередні домовленості, як можливі варіанти і не більше. У Кабінеті міністрів України заявили, що транзитний контракт продовжено не буде. Але чи означає це, що не буде транзиту взагалі, або буде транзит якогось іншого газу, приватних виробників, іноземних виробників, досі не зрозуміло”, — зауважив експерт.

За його словами, ще до повномасштабного вторгнення Росії, Україна домагалася, щоб перенести точку обліку на східний кордон із західним, і щоб європейські покупці могли купувати газ у Росії і транспортувати його через Україну.

“Зараз газ купується на західному кордоні. Але Росія була всіляко проти цього. Крім того, Україна і Європа виступали за демонополізацію експорту газу з Росії, щоб приватні видобувачі або інші компанії могли його продавати. Знову ж таки, цього немає. Ну і питання транзиту з третіх країн. Третіх країн, у принципі, географічно не так вже й багато. Наприклад, ще до середини нульових був транзит газу з Туркменістану, але потім таємничим чином вибухнули трубопроводи, якими йшов цей газ. Після цього Туркменістан розчарувався в західних напрямках і став експортувати на схід — у Китай. Деякі обсяги газу є у Казахстану, але незрозуміло, чи достатні. Також є обсяги газу в Азербайджану. Але знову ж таки — не в тих обсягах, про які йдеться. Таким чином, якщо альтернативи є, то вони суто теоретичні”, — розповів експерт.

Він зазначив, що в будь-якому разі, якщо жодних поставок газу не буде, то теоретично українська газотранспортна система здатна буде продовжити постачання газу всередині України. Тобто — від українського виробника до споживачів, а також імпорт із західних країн.

“Оператори газотранспортної системи України проводили стрес-тести, надали як громадськості, так і органам влади результати цих стрес-тестів, за якими така робота технічно можлива. Тобто, є вузлові компресорні станції, вони працюють, вони зможуть забезпечити тиск для того, щоб прокачати продукт споживачам”, — констатував Максим Гардус.

Читайте також: Росія остаточно втратить європейський ринок газу до 2027 року — що далі (ВІДЕО)

Прямий ефір