Новий міністр ЄС з енергетики Дан Йоргенсен заявив, що розробить план, який забезпечить повну енергонезалежність Європейського Союзу від Росії. Про це чиновник повідомив виданню Politico. Йдеться про відмову не тільки від російського газу, а й від нафти та палива для АЕС, передає FREEДOM.
Росія більше не може використовувати енергоресурси як важіль тиску на Європу. Показовим є приклад Австрії. Після того, як австрійська OMV виграла позов у “Газпрому” щодо компенсації збитків за перебої в постачанні газу у 2022 році, керівництво компанії заявило — стягне кошти за рішенням суду негайно. У відповідь Російська Федерація припинила перекачування палива. Ще на початку осені 2024 року російський газ покривав близько 86% потреб Австрії. Але після того, як 16 листопада “Газпром” перекрив постачання, канцлер Карл Негаммер запевнив — сховища заповнені й дефіциту в країні не буде. 11 грудня 2024 року в OMV повідомили про розірвання контракту з “Газпромом”.
“OMV оголошує про розірвання довгострокового контракту на постачання природного газу з ТОВ “Газпром експорт” у зв’язку з численними істотними порушеннями договірних зобов’язань… У межах стратегії диверсифікації, що триває, до портфеля газу OMV включено кілька джерел постачання із власного видобутку газу в Норвегії та Австрії, сторонніх виробників газу, а також додаткові довгострокові обсяги СПГ”, — з публікації на сайті компанії OMV.
Комісар ЄС з енергетики Дан Йоргенсен заявив, що відмова від російських енергоносіїв буде пріоритетом його політики. В інтерв’ю виданню Politico він пообіцяв протягом 100 днів розробити дорожню карту до 2027 року. Євросоюз цілком може вкластися в цей дедлайн, вважають аналітики.
“Ті події, які відбулися після 24 лютого 2022 року, прискорили реалізацію цих планів, які були задумані ще на початку 2010 років. І, найімовірніше, повну відмову від вуглеводнів російських і від енергетичного вугілля на додачу до цього буде реалізовано раніше, ніж 2027 року, найімовірніше, ще на початку 2026 року”, — прокоментував ситуацію експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев.
План Дана Йоргенсена передбачає відмову не тільки від російського газу, а й від нафти та ядерного палива. Це має бути повний розрив усіх енергетичних зв’язків із країною-агресором. Комісар ЄС з енергетики припускає, що його ініціатива викличе критику з боку Угорщини та Словаччини. Лідери обох держав неодноразово заявляли, що відмова від російських ресурсів нібито підірве енергетичну безпеку їхніх країн. Хоча в нинішніх умовах знайти заміну постачанню із Росії не складно, впевнені експерти.
“Нині вже існують досить ефективні технології скраплення природного газу, транспортування нафтової сировини та будь-які інші технології, зокрема і їх видобутку, які роблять вуглеводні, видобуті в різних точках земної кулі, прийнятними для придбання в будь-якій точці земної кулі. Водночас вартість транспортування енергоносія буде порівнянна з вартістю найдешевшого палива, що транспортується з Російської Федерації”, — зазначив Геннадій Рябцев.
Повна відмова Європи від купівлі російських енергоресурсів завдасть вкрай болючого удару по Росії, впевнені експерти. 21 листопада 2024 року в Міністерстві фінансів США оголосили про санкції щодо “Газпромбанку”. Фактична ізоляція фінансової установи, яка була основним джерелом валютного виторгу Кремля, негативно позначилася на курсі національної валюти та поставила Москву перед необхідністю терміново шукати рішення для здійснення міжнародних платежів.
Читайте також: Росіяни змушені йти на ризик, перекидаючи цистерни з пальним через Керченський міст, — Братчук