За останні три роки, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, з Росії пішли 62% іноземних компаній. Після того, як адміністрація президента США Дональда Трампа почала вести переговори з російським політичним керівництвом, в Росії заговорили про те, що західні компанії почали повертатися в країну. Але насправді це не так. Причини, чому західні компанії не горять бажанням повертатися у РФ, сьогодні, 29 березня, в ефірі телеканалу FREEДOM назвав економічний експерт Ілля Несходовський.
“Видання Deutsche Welle провело опитування компаній, які пішли з Росії з початком її повномасштабного вторгнення в Україну, щодо того, чи хочуть вони повернутися в Росію. За результатами цього опитування ніхто з них не збирається зараз повертатися в Росію. І тут навіть питання не війни й не санкцій. Питання в тому, як показала себе Росія протягом цього періоду. Вона відбирала чужу власність, грабувала іноземні компанії, націоналізувала іноземні компанії. Тому бізнесмен, який себе поважає, не ризикне повернутися в Росію. Для чого? Щоб подарувати Путіну ще одне підприємство, ще одні інвестиції?”, — зазначив економічний експерт.
Він звернув увагу, що для російського виробництва й економіки в цілому дуже важлива наявність іноземних компаній-виробників в країні. Тому що деякі галузі російської економіки фактично зупиняються через те, що не можуть отримати потрібні для роботи іноземні компоненти. Своє виробництво Росія так і не змогла налагодити.
“Бо радянського чи російського обладнання в деяких галузях по факту немає. Вірніше, є, але воно все іноземне — в основному європейського, американського виробництва. Як тільки зникають компоненти до цього обладнання, воно фактично зупиняється. Зараз головна проблема РФ — неможливість купити потрібні компоненти через санкції. Відповідно, це також штовхає ціни вгору. І в цьому є дуже велика проблема. Тому що вихід компаній — це не тільки вихід інвестицій, це не тільки вихід людей, це вихід бізнес-моделей, що працюють у бізнесі. Імпортне заміщення цих компаній неможливе. Звичайно, можна привласнити якесь підприємство, але це підприємство буде працювати тільки певний час, поки є компоненти. Тому починаються проблеми, що загалом зараз і відбувається у РФ”, — пояснив гість ефіру.
Він додав: саме тому фактично у всіх технологічних галузях Росії спостерігається спад.
“Наприклад, якщо ми подивимося, де б Росія дуже хотіла скасування санкцій — це сільськогосподарська техніка. У цьому сегменті вже спостерігається повна катастрофа. Тобто вони все менше збирають врожаю. Техніка американська, німецька, французька, вона вже не працює. Купити компоненти неможливо, тому ця техніка просто стоїть, не використовується. Доводиться купувати білоруські трактори, а на них вже неможливо обробити ту кількість полів, яка була. Ще одна галузь — авіабудування. У РФ катастрофа з ремонтом літаків, у них падіння 15%. Вони не можуть на сьогодні ні виробляти свої літаки, ні, відповідно, запускати ті літаки, які раніше вкрали в іноземних компаній. Тому, так, вихід американських, європейських компаній з РФ — це технологічна відсталість країни на десятки років”, — резюмував Ілля Несходовський.
Читайте також: Вимога Путіна скасувати санкції підтверджує, що вони боляче б’ють по російській економіці, — Попович