Відбулося засідання парламентського комітету асоціації Україна — ЄС — головні підсумки (ВІДЕО)

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

Європейський Союз від початку повномасштабного російського вторгнення демонструє цілковиту солідарність із народом України та продовжить надавати допомогу в боротьбі з агресором. Про це йшлося на зустрічі Парламентського комітету асоціації Україна — ЄС, яка відбулася напередодні. Про головні меседжі заходу з місця подій розповів спеціальний кореспондент FREEДOM у Європі Віталій Сизов.

За його словами, в Європарламенті два дні проходило засідання Парламентської асоціації Україна — ЄС. Порушувалася маса питань, але в центрі була допомога Україні. Обговорювали нещодавно оголошений довгостроковий пакет підтримки та те, як ним слід розпоряджатися. У Європейській комісії розповіли про те, як можна витрачати ці ресурси.

“Це пропозиція до 50 млрд євро підтримки протягом наступних чотирьох років. Це дуже важливо, що Україна може розраховувати на передбачуваний потік грошей для того, щоб бути здатною планувати, і для того, щоб підтримувати державу, почати відбудову та реконструкцію”, — заявила керівниця Української служби Європейської комісії Анна Ярош-Фріс.

Вона пояснила, що наразі в Єврокомісії чекають від української влади на план відновлення, який би був включений до плану євроінтеграції. Це план відновлення України, але він має відповідати євроінтеграційним принципам. Тоді його можна презентувати на засіданні країн “Великої сімки”, і можна буде залучити додаткове фінансування, тому що депутати як України, так і Європарламенту розуміють, що хоча сума дуже значна, але вона розрахована на чотири роки й цих коштів недостатньо для відновлення. Тому, природно, це не фінальна сума.

Президент Європарламенту Роберта Мецола напередодні заявляла, що вона дуже сподівається, що Україна виконає всі сім умов, необхідних для початку процесу переговорів про вступ України до Євросоюзу. Наразі виконано вже дві з них, решта — у процесі виконання. Деякі представники України вважають, що це теж непоганий результат. Насправді досягнення України більш значні, але через недоліки комунікації вони не так висвітлені. Необхідно до європейських партнерів доносити активніше свою позицію, це дасть змогу претендувати на збільшення фінансової допомоги від союзників.

“Ми прекрасно розуміємо, що буде переглядатися, як суми, так підходи, які використовуються для фінансування тих чи інших зусиль з реконструкції в Україні”, — зазначив народний депутат України, представник української делегації Вадим Галайчук.

Парламентська асоціація — це не тільки про конкретні технічні завдання з інтеграції, а й про політичне і стратегічне бачення. Депутати обговорювали і загальні проблеми. Одна з них — це побоювання, яке існує у низки європейських політиків щодо того, що успіх України на полі бою може бути суттєвим. Євродепутат Андрюс Кубілюс вважає, що з цим викликом треба працювати.

“Не дозволяймо західним столицям бояться української перемоги над Росією і послаблення путінського режиму. Я бачив ці академічні дебати, особливо, після цієї пригоди Пригожина. Ви знаєте, про те, що слабкий Путін — дуже небезпечний для світового порядку, тому що ніхто не знає, хто контролюватиме ядерну зброю тощо. Я побоююся, що хто-небудь подивиться з точки зору про те, що українська перемога може зробити путінський режим слабким, і це велика небезпека. Говорімо голосно, про те, що ми не повинні бути налякані цим, тому що ослаблення режиму Путіна може відкрити двері для позитивних змін у Росії, а це наша спільна мета”, — заявив він.

Також обговорювалося питання використання заморожених російських активів для відновлення України. І хоча до рішення ще дуже далеко, і поки що обговорюють лише можливість використати відсотки з сум, але українські депутати вважають, що саме обговорення вже приносить плоди для України й підриває російський режим. Так вважає депутат Інна Совсун.

“Важливий не стільки вплив на вилучення ресурсів, хоча, звісно, нам вони стануть у пригоді для відбудови України, але найголовніше прямо зараз, у короткостроковій перспективі — це настороженість серед російських еліт, що це може статися”, — сказала Совсун.

Найголовніше, про що говорили учасники зустрічі, це зосередитися на семи пунктах для ведення переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу, бо часу залишається не так багато до фінального звіту, за яким ухвалюватимуть рішення, і там є деякі сфери, за якими необхідно показати результат.

Читайте також: Україна планує включити лібералізацію торгівлі з ЄС в Угоду про асоціацію — деталі

Нагадаємо, дискусії всередині Євросоюзу щодо механізму використання заморожених російських активів на користь України вилилися в конкретний план, який передбачає стягнення із заморожених активів Центробанку РФ податку на прибуток.

Прямий ефір