Від’єднання 9 березня Запорізької атомної електростанції (АЕС) від об’єднаної енергосистеми України відбулося вшосте за час російської окупації. Унаслідок обстрілів РФ було увімкнено всі 18 дизель-генераторів, розташованих поблизу 6 енергоблоків. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України (Держатомрегулювання) Григорій Плачков.
Він уточнив, що на сьогодні енергетики відновили лінію зв’язку із ЗАЕС.
“5-й і 6-й енергоблок також переведені в холодний стан, тому що два енергоблоки перебували на мінімальному контрольованому рівні потужності для того, щоб обігрівати будівлю самої АЕС і міста-супутника. І також я чув про те, що знайдено технічне рішення для того, щоб у Каховському водосховищі підтримувати рівень води, щоб ЗАЕС не потребувала води для охолодження активних зон реакторів і басейнів витримки. Але ситуація залишається все одно досить напруженою і досить серйозною, тому що від’єднання від енергосистеми і ввімкнення дизель-генераторів — це найнебезпечніший режим роботи, який може бути на таких об’єктах, як атомна електростанція”, — сказав Плачков.
За його інформацією, 5 енергоблокам із 6-ти подовжено термін служби експлуатації та 6-му також було переглянуто його технічні показники.
“Я думаю, що всі дизель-генератори на ЗАЕС більш-менш приведені в нормальний… вони і були в нормальному технічному стані, за нормативами дизеля має вистачати на 10 днів. За цей час енергетики мають або відновити лінію електропередач, що було зроблено, або підвезти необхідне дизельне паливо для роботи генераторів. Найапокаліптичніший сценарій, який може бути, це той сценарій, який відбувався 2011 року на японській АЕС “Фукусіма Daiichi”, — це плавлення палива та плавлення активних зон реакторів, бо, якщо не буде електроенергії та не буде охолоджувальної води, то паливо нагріватиметься та просто плавитиметься”, — каже Григорій Плачков.
Читайте також: Російські окупанти незаконно втручаються в роботу систем ЗАЕС, — Держатомрегулювання