Від виправдань та маніпуляцій до залякувань: як працює російська дезінформація (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

За понад 10 місяців повномасштабної війни російська пропаганда пережила чимало метаморфоз. Від гасла “Київ за три дні” до війни з НАТО. Саме протистоянням усьому світу росіяни намагаються виправдати свої поразки. І коли стало зрозуміло, що виправдання не працюють, перейшли до залякування. Залякують і своїх, і чужих. Росіян — розстрілами, громадян інших держав — ядерним ударом, інформує FREEДОМ.

Ядерний шантаж не спрацював. Світ залишився непохитним у підтримці України. Продовжували посилювати санкції, обмежили ціни на нафту, почали відмовлятись від російського газу. І тоді кремлівська пропаганда перейшла до конструювання альтернативної реальності. Паралельно з виробництвом страшилок російські медіа штампують фейкові новини про українських біженців.

“Нещодавно був сюжет на одному з німецьких телеканалів, який показав німку, що ридає, коментує, що спалили її будинок біженці-українці, й зрозуміло, що метою таких сюжетів є зниження толерантності до біженців, створення штучного несприйняття міграційної хвилі з України, спроба знайти винного, зокрема в інфляції, енергетичних проблемах. Водночас ані докази, ані факти росіяни не наводять. Втім, достовірність ніколи і не була характерною рисою кремлівської пропаганди. Головне викликати у глядача емоції та шок. Так у людини відключається критичне мислення і вона здатна повірити в абсурд. За цими ж критеріями легко розпізнати російські фейки”, — зазначає Олег Постернак, політтехнолог.

За його словами, найголовніше в такому контенті — заволодіти увагою європейця, американця і так далі, а цільове повідомлення, яке вміщено в цей контент, може бути успішно засвоєне свідомістю споживача.

Цивілізований світ вибудовує захист від російської пропаганди — блокує прокремлівські ресурси, телебачення, новинні сайти, канали в соцмережах. Продавати брехню на Захід стало складніше. Ось Кремль і зосередився на внутрішньому споживачеві. Пропагандисти штампують рекламні ролики про мобілізацію, ліплять “героїв” так званої спецоперації, чи новація російської пропаганди — конкурси та фестивалі. Все — щоб створити видимість ситого та багатого життя.

“Після запровадження санкцій та розуміння цієї ізоляції, вони вже почали дуже багато продукувати якогось власного переможного контенту, що у них все дуже добре і розвивається і фінансова система, економічна система, і про якісь там перемоги на внутрішніх конкурсах, на внутрішніх якихось заходах. Але це, по суті, все що залишається для Росії та для створення її контенту”, — каже Ірина Субота, керівниця напряму аналітики даних Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Пропагандистам слід відпрацьовувати гонорари. Нулів у яких стає дедалі більше. З початку повномасштабного вторгнення в Україну фінансування російських держЗМІ постійно зростало. Загальний рахунок перевищив сотню мільярдів. І це лише офіційний бюджет. І поки нечувані суми надходитимуть на рахунок — російські телеглядачі отримуватимуть нові порції брехні.

І поки росіяни щиро віритимуть у цю уявну Росію та в мудру політику вождя, розраховувати на серйозні зміни в реальності не варто.

Прямий ефір