У ніч з 4 на 5 березня Збройні сили України за допомогою морських дронів біля Феодосії потопили сучасний російський патрульний корабель “Сергій Котов” (“Сергей Котов”, — рос.).
Це був один із найсучасніших бойових кораблів Чорноморського флоту Російської Федерації.
Атака морських дронів на “Сергія Котова”
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України повідомили, що судно атакували кілька морських безпілотних апаратів Magura V5. Корабель зазнав серйозних пошкоджень корми, правого і лівого бортів і затонув.
“У ніч із 4 на 5 березня 2024 року спецпідрозділ ГУР МО України Group 13 атакував патрульний корабель Чорноморського Флоту РФ “Сергій Котов”. Місія відбулася у співпраці з Військово-морськими Силами ЗСУ та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України”, — йдеться в повідомленні.
У ГУР МО уточнили, що вогневого удару по кораблю “Сергій Котов” було завдано в територіальних водах України, недалеко від Керченської протоки. У розвідці також розповіли, що внаслідок атаки семеро російських моряків загинули, щонайменше 27 дістали поранення, і 52 людини вдалося евакуювати з підбитого корабля.
“Сергій Котов” — патрульний корабель проєкту 22160. Його спустили на воду на верфі “Залив” у січні 2021 року в тимчасово окупованому українському місті Керч. Ходові випробування почалися наприкінці жовтня того ж року, а увійшов до складу Чорноморського флоту РФ корабель тільки 30 липня 2022 року.
За своїм призначенням і характеристиками проєкт 22160 належить до OPV-корветів (патрульні кораблі). Їхніми завданнями є охорона територіальних вод і 200-мильної економічної зони, боротьба з контрабандою і піратством, проведення пошуково-рятувальних операцій, а також охорона морських конвоїв і демонстрація прапора в певних куточках світового океану.
Ймовірно, на судні міг перебувати бойовий гелікоптер і комплекс протиповітряної оборони (ППО) “Тор”, однак цю інформацію поки що не підтверджено. Вартість патрульного корабля становить близько 65 млн доларів. Крім знищеного “Сергія Котова”, Росія має ще три подібні кораблі: “Василь Биков” (“Василий Быков, — рос.) “Дмитро Рогачов” (“Дмитрий Рогачев, — рос.) і “Павло Державін” (“Павел Державин, — рос.).
Представник ГУР Міноборони Андрій Юсов повідомив, що патрульний корабель “Сергей Котов” разом із крейсером “Москва” брав участь в атаці на острів Зміїний.
Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні подякував українським військовим за знищення російського патрульного корабля.
“Україна довела, на що ми здатні, на що здатна наша сила. Про це говорить і кількість збитих російських військових літаків, і можливості наших хлопців щодо російського флоту. Немає вже для російських терористів безпечних гаваней у Чорному морі, і не буде. І не буде для них безпечного простору в небі – за умови достатньої нашої української міцності. Це стосується як поставок від партнерів, так і нашого внутрішнього виробництва”, — заявив глава держави.
Знищення російського корабля також прокоментували в Державному департаменті США. Речник Держдепу Метью Міллер заявив, що українська армія не раз показувала, що може досягати перемог на полі бою.
“Нещодавно в Чорному морі вони потопили черговий російський корабель. Тому, я думаю, у них є сюрпризи в запасі, чекаємо їх із нетерпінням”, — зазначив Міллер.
За час повномасштабного вторгнення Україна загалом підбила 23 російські кораблі, більшість із них затонула. Українським силам за більш ніж півроку атак морськими дронами вдалося зробити акваторію Чорного моря безпечною для українського експорту. Після знищення “Сергія Котова” в Чорному морі не було зафіксовано жодного російського корабля.
Читайте також: ЧФ РФ — це не тільки кораблі: які можливості росіян у Чорному морі, розповіли у ВМС ЗСУ
Думки експертів
Про подробиці знищення корабля “Сергій Котов”, про зміну бойової ситуації в Чорному морі, і про перспективи Чорноморського флоту Росії в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил Збройних сил України;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Єгор Чечеринда, майор Збройних сил України;
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.
ДМИТРО ПЛЕТЕНЧУК: У Чорноморського флоту РФ залишився тільки один цілий патрульний корабель
— У Росії стало менше на один патрульний корабель, новітній у цій серії. До речі, з чотирьох одиниць цієї серії залишилося в строю дві. “Павло Державін” теж зазнав двох ударів кілька місяців тому недалеко від Криму, змушений був ретируватися в Новоросійськ, і поставлений на ремонт на невідомий термін.
Залишаються дві одиниці, з яких “Василь Биков” теж отримував пошкодження. Тобто залишається цілою тільки одна одиниця, але це теж питання часу.
Що стосується втрат, то у росіян є стандартна процедура, за якою вони намагаються опрацювати інформаційне поле. Цього разу вони навіть намагалися говорити про те, що “Сергій Котов” нібито затонув під час буксирування.
У них взагалі улюблений спосіб затонути — це під час буксирування. Мовляв, дивіться, ми не потонули через те, що ви в нас влучили, ми потонули, бо ми криворукі, тягнули, а він потонув. Виглядає смішно, звісно.
Було багато свідків. Цих моряків витягали з води, кудись відвозили. Але з огляду на те, що був темний час доби, була холодна вода, нехай і кримська, гіпотермія — це питання кількох хвилин.
Плюс сам вогневий вплив говорить про те, що далеко не всім там пощастило вижити. Вони ці втрати будуть приховувати до упору, вони будуть це робити ретельно, як вони це робили раніше, тому що, по-перше, треба приховати свої втрати. А по-друге, моральний психологічний стан особового складу і родичів не сприяють подальшому проходженню служби, і всі це прекрасно розуміють.
Тому некрологів ми не побачимо в інтернеті — це все під забороною. Родичів, відповідно, залякують, умовляють у жодному разі цю інформацію не викладати.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Росія не має ефективної зброї проти морських дронів
— Ці події ще раз показують, що Росію не можна переграти числом, її можна переграти вмінням. Коли використовуються нестандартні методи використання інноваційної зброї, Росія до цього не готова.
Ми пам’ятаємо, як ще буквально недавно знищували десантні кораблі і в районі Новоросійська, і в районі тієї ж Феодосії. Це були старі кораблі, не пристосовані до жодного захисту.
Патрульний корабель “Сергій Котов” — це найновіший корабель Чорноморського флоту РФ. Його ввели до складу ЧФ у липні 2022 року, тобто вже після того, як почалася широкомасштабна агресія проти нашої країни. Корабель дуже новий, там досить багато апаратури, яка дозволяє ці засоби виявити. Але і в цьому випадку наші фахівці, мабуть, знайшли слабкі місця і змогли його атакувати.
Тим більше, там одну-дві цілі він може виявити, а коли їх більше, то вже це зробити складно. Ще складніше провести по них дії оборонного характеру, тобто просто їх знищити. Я так розумію, цей модифікований Magura V5, який має більше вибухівки, і який уже в попередній версії вражав такий корабель, зараз був використаний і знищив цей корвет.
“Сергій Котов” був задіяний для патрулювання Керченської протоки. Він перебував між Феодосією і Керчю. З’явилася інформація, що він перебуває там, і група дронів уночі його атакувала. Росіяни нічого протиставити не змогли, і корабель був знищений.
Це показує те, що тактика поступового зниження потенціалу Чорноморського флоту працює. І зараз ефективної зброї поки що росіяни не знайшли. Якщо корабель вийшов у море, і нам якимось чином вдалося розмістити там групу дронів, то ми можемо по них ефективно працювати.
Але для того, щоб узяти під свій контроль якусь серйозну ділянку моря, потрібна проекція сили. Необхідно спроектувати всі сили і засоби на цій площі. Це і розвідка, і ведення активних дій з протидії противнику.
Потрібно, щоб ми могли здійснювати цю функцію в межах наших територіальних вод. Для цього потрібні невеликі кораблі, катери, які могли б контролювати наше територіальне море, нашу морську економічну зону. Ну а потім уже міжнародні води.
Ці вогневі удари плюс розвиток надводних сил дозволять нам повністю відновити судноплавство в північно-західній частині Чорного моря і відкрити всі наші порти: і Миколаїв, і Очаків, і повною мірою Одесу. Хочу нагадати, що Миколаїв і Очаків заблоковані вже два місяці, і там перебувають навіть іноземні кораблі. Також і Херсон, де вже понад два роки заблоковані різні судна, і господарі фактично не мають до них доступу.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Знищення “Сергія Котова” — цінна перемога для української армії
— “Сергій Котов” серед іншого ніс охорону Керченського мосту. Сьогодні безпека цієї незаконної споруди стає ще як мінімум на порядок нижчою.
Корабель пішов на дно за формулою “два в одному”, тому що на його борту, окрім гарматної установки, яка вибухнула, ймовірно був також транспортно-ударний вертоліт Ка-29, можливо, Ка-27. І ми бачимо, що це серйозна втрата для ворога.
Тим більше, що таких кораблів саме цього проєкту в Росії не дуже-то й багато. Тепер менш захищеним стає цей район патрулювання. І ми всі прекрасно розуміємо, що це ще одна успішна і підготовлена операція Сил оборони України.
Ми говоримо про підрозділ Group 13 Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Дуже міцні, креативні хлопці. Суть не в тому, як технічно це виконано. Напевно, про це навіть не слід говорити на відкритих майданчиках, щоб ворог не розумів, звідки і що може його очікувати.
Операція базувалася на отриманні інформації, вона планувалася на розрахунках і на тому ресурсі, який сьогодні є у наших Сил оборони. Адже ми не повинні забувати про те, що Головне управління розвідки Міністерства оборони діяло в тісній співпраці з Військово-морськими силами Збройних сил України.
Ця операція не дозволила росіянам вжити певних заходів для того, щоб цих влучень у них не було. Сьогодні багато хто задається питанням, наскільки забезпечені росіяни у своїй поведінці саме на бойових чергуваннях.
Нагадаю, що “Сергій Котов” — це патрульний корабель. А кораблі патрулювання забезпечені відповідною апаратурою, у них підготовлені екіпажі. Тим цінніша ця чергова морська перемога Збройних сил України.
Наші Сили оборони знайшли ключик до системи безпеки російського Чорноморського флоту, і вкотре це демонструють. Так, невідома доля екіпажу. Цілком ймовірно, хтось зміг врятуватися. Але я думаю, що про втрати ми будемо дізнаватися потім зі скромних рідкісних некрологів, які з’являтимуться в тих чи інших російських медіа, по одному на тиждень.
ЄГОР ЧЕЧЕРИНДА: Чорне море фактично залишається без російського флоту
— Це дійсно знакова подія. Не минуло ще й 2,5 місяців цього року, а “Сергій Котов” — це вже третій російський корабель, знищений українськими Силами оборони.
Чим відомий “Сергій Котов”, і як це все сталося? Ми бачили відео, але є ще й радіоперехоплення капітана цього корабля, який каже, що “нам повідомляли про те, що на нас ідуть дрони десь за 40 хвилин до удару”. Тобто команда цього “Котова” знала, що її буде атаковано, але, тим не менш, нічого не змогла зробити проти українських дронів Magura V5.
На відео видно, що п’ять дронів атакують корабель, причому, один із них пропливає вже фактично в пробоїну, яка зроблена попереднім дроном, і повністю його топить. Минулого року цей “Котов” був уже “поранений” у “Морському бою”, сьогодні він був “вбитий”.
Загальна вартість цього корабля за версією офіційного Головного управління розвідки Міністерства оборони становить 65 млн доларів. Вартість вертольота, який міг перебувати на борту, — 1,5 млн доларів. Для порівняння: вартість наших дронів Magura V5, якщо я не помиляюся, становить 250-270 тисяч доларів.
Нагадаю, що раніше наші Сили оборони знищили великий десантний корабель “Цезар Куніков” і ракетний корвет “Івановець”. А “Сергій Котов” брав участь у штурмі та окупації острова Зміїний, і зараз відбулося логічне завершення його долі. Він, як і крейсер “Москва”, поповнив “підводний флот” Російської Федерації.
На сьогодні вже близько 33% кораблів ЧФ знищено. При тому, що Україна не має свого флоту. Це теж потрібно враховувати.
Частина екіпажу “Котова” загинула, я поки не читав у російських пабліках про кількість загиблих. Але на березі очікували 10 карет “Швидкої допомоги”. Тому там суттєва кількість і 200-х, і 300-х серед команди.
Цей корабель хотіли використовувати як такий собі трансформер. Він може використовуватися для різних речей, зокрема, носити крилаті ракети “Калібр”, які з нього можуть запускатися.
Також там хотіли розмістити зенітну батарею. За планами росіян, там мали бути радіолокаційні системи та зенітні установки для прикриття неба.
Окупаційні російські війська не можуть прикрити небо над Кримом і над акваторією Чорного моря. Фактично море залишається без флоту. Він або пішов у Новоросійськ, де його, до речі, можуть також дістати, або ж перебуває біля своїх причалів безпосередньо в портах.
ІВАН СТУПАК: ЗСУ при потопленні “Сергія Котова” використовували тактику часів Другої світової війни
— Теоретично “Сергій Котов” міг нести на своєму борту ракети. Там були конструкції, які дозволяли нести ракети “Калібр”. Не знаю, чи були вони в цей момент на борту, не готовий сказати.
У мережі вже є перехоплені нашою військовою розвідкою розмови. Швидше за все, це берегова охорона РФ ділиться враженнями, що майже 40 хвилин тривала атака на корабель. При тому, що за деякий час до цього було зрозуміло, що корабель буде атакований. Судячи з цього перехоплення, у них була інформація про те, що йдуть безекіпажні катери.
Вони знали про атаку чи то за звуком, чи то якийсь радар вловив, але не змогли йому протидіяти. Ймовірно, один із дронів був підбитий або знищений на підході. Але решта влучили в ціль.
Військова розвідка повідомляє про десятки карет “Швидкої допомоги”, які перебували на березі. Не знаю, вони всі були завантажені чи тільки частково. Повідомляється, що частина екіпажу змогла вибратися з корабля і вціліти, а частина — ні.
Те, що ми бачимо зараз, це знову повторення тактики, яку наші спеціальні служби, наші військові навіть не освоїли, а повернули з історії. Це тактика вовчої зграї.
Це тактика часів Другої світової війни. Тоді німецькі підводні човни такими зграями атакували судна, які йшли з Північної Америки до Великої Британії.
Зараз Україна використала подібну тактику, модифікувавши п’ять дронів. Кожен із них фіксує, що відбувається, щоб потім у нас була загальна картина.
Читайте також: Україна скоротила бойові можливості Чорноморського флоту РФ, — Федоров