Цього року в Російській Федерації значно зросло вживання міцного алкоголю. За даними Федеральної служби регулювання алкогольного ринку, у першому півріччі в країні продали 549 млн літрів — на 42 млн літрів більше, ніж за такий самий період минулого року, інформує FREEДОМ.
Президент Росії Володимир Путін на зустрічі з матерями мобілізованих на війну проти України заявив, що краще загинути на війні, аніж згоріти від горілки. Так він відповів одній із присутніх матерів, яка показала йому портрет свого загиблого сина.
Втім, подібні слова Путіна експерти оцінюють як сильну образу російського народу.
“Він говорить, що з росіян все одно нічого кращого за алкоголіків не вийде. Взагалі так образити російський народ, як російська влада, ніхто не вміє, чесно кажучи. Мені здається, що це таке хлистання по морді росіян, вибачте, що інший народ образився б давно. Загалом це дуже цинічні слова з його боку”, — каже історик та політолог Олександр Палій.
Тим часом мобілізовані в Росії помирають ще до того, як їх відправлять на війну до України. Деякі вчиняють суїцид, інші гинуть за нез’ясованих обставин, пише видання “Медуза”.
Так, стало відомо ще про одного мобілізованого з Туви, який помер у військовому таборі в Новосибірську. Причому, за повідомленням місцевої влади, це сталося через вживання спиртних напоїв.
“Чиновники стверджують, що “триває слідство”, але за якою статтею відкрито кримінальне провадження, не вказується. На початку жовтня біля Новосибірського вищого військового командного училища виявили труп мобілізованого з Новосибірської області. Кримінальну справу було відкрито 3 жовтня за статтею “Вбивство”. Раніше там загинув 35-річний мобілізований із Братська Олександр Колтун. На похороні його родичі помітили у покійного явні сліди пияцтва. Телефоном казали, що він помер від неякісного алкоголю, що кілька днів там пив. Наразі говорять про серцеву недостатність”, — ідеться в публікації видання “Факти”.
Згідно зі статистикою МОЗ Росії, в країні страждають на алкогольну залежність майже 1 млн 200 тис. осіб. Втім, дані центру інформаційних комунікацій “Рейтинг” та проєкту “Трезвая Россия” за 2021 рік показують, що страждають від алкоголізму в Росії близько 3 млн осіб. Найбільше росіян з алкоголізмом зафіксовано в Магаданській та Сахалінській областях.
Як стверджує Олександр Палій, російський уряд завжди заохочував до вживання алкоголю, тому часто на російському ринку фальсифікованого алкоголю представлено більше, ніж справжнього.
Крім того, на поширення алкоголізму в Росії також впливають геополітична ситуація та економічна нестабільність. А чарка для росіян, на думку експертів, — це спосіб втечі від реальності.
“Різні проблеми в країні, збільшення тривожності, звичайно ж, сприяє пияцтву. Але ще більшому пияцтву сприяє те, що у суспільстві люди знецінені. Ціна їм — копійка. Їхній особі. Тобто вони почуваються пригніченими. І щоб вийти з цього пригнобленого стану, треба випити, багато випити для того, щоб відчути себе людиною”, — пояснює Олександр Палій.
Тим часом щороку в Росії від отруєння сурогатом помирають близько 40-50 тис. осіб. Ідеться про рідини, не призначені для перорального вживання, як-от “Потрійний” одеколон і склоочисник.
“Ще гірше, ніж “паленка”, це сурогатна рідина. Типу настойка “Бояришник” відома ж, яка продається в Росії такими пляшечками спеціальними, заточена на вживання їх явно алкоголіками. Для того щоби типу продати як лікарський засіб, аби не було відповідного оподаткування. Тобто це такий обхід законодавства і фактично гроблення російського народу тією ж владою з корупційних мотивів”, — зазначає Палій.
На думку російських експертів, алкоголізм у Росії набув масштабів гуманітарної катастрофи, яку вважають за краще не помічати ні сучасна російська влада, ні міжнародна спільнота.
За даними керівника російського Інституту демографії, міграції та регіонального розвитку Юрія Крупнова, до 2050 року кількість росіян може зменшитися зі 143,5 млн до 80 млн людей, якщо уряд не вживе термінових заходів.
Читайте також: Російські пропагандисти транслюють не прозріння, а страх, хочуть спробувати закидати Україну трупами своїх непотрібних людей, — Подоляк