Українська сторона спромоглася повернути на батьківщину 47 дітей, яких примусово окупанти вивезли до Російської Федерації. Про це розповіла віцепрем’єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
Вона зазначила, що повернення українських дітей із тимчасово окупованих територій — це особливий процес, “ми називаємо щоразу це спецоперацією, бо щоразу по-іншому”.
Йдеться переважно про дітей-сиріт, які втратили батьків під час цієї війни. Росіяни примусово вивозять до РФ дітей переважно з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, зокрема з Маріуполя.
Це діти, які самі бачили, як, на жаль, снаряд потрапив у маму. Мені дівчинка одна це розповідала. Це страшні речі — і психологічно, і фізично це важко навіть дорослій людині терпіти. Але наші діти молодці, — сказала Верещук.
Повернені діти старшого віку розповідали, то в Росії їм пропонували підписати заяву-згоду на визначення сім’ї. Але діти на це не погоджувалися, вони вірили, що українське керівництво доб’ється їхнього повернення на батьківщину.
За даними міністерки, до Росії депортовано близько 240 тисяч дітей у супроводі батьків. А також 2 161 дитина, які належать до категорії дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування.
Тобто ми говоримо про повернення тих діток, які є сиротами, які не мають рідних або позбавлені батьківського піклування. Ось їх понад 2 тисячі, і ми їх шукаємо. А 240 тисяч — це ті дітки, які мають батьків, які можуть виїхати з Росії через кордон. Щодо них, як правило, зрозуміло, де вони знаходяться, і ми розуміємо, як їм допомогти з поверненням, — уточнила вона.
Верещук наголосила, що основна проблема — дуже складно визначити, де саме в Росії перебувають українські діти-сироти. Вона закликала всіх небайдужих повідомляти про місцезнаходження таких дітей телефоном “гарячої лінії” Мінреінтеграції — 15-48, або в особисті повідомлення через соцмережі особисто їй, як міністерці.
Найбільша проблема — ми не можемо знайти дітей. І на жаль, міжнародні організації (такі як, наприклад, ЮНІСЕФ чи Червоний Хрест) не можуть нам там допомогти. Поки що на території Росії ми не маємо міжнародної організації, яка б нам допомагала. Я ще раз звертаюся до представництв міжнародних організацій: будь ласка, давайте робити цю роботу разом. Давайте рятувати наших дітей, — закликала вона.
Коли дитину вдається знайти в РФ, процес її повернення займає приблизно тиждень.
Країна-агресор РФ створила мілітаризовану зону відчуження в ОРДЛО та Криму заради просування ідей “русского мира”. Центри насадження цієї ідеології продовжують працювати і в західних країнах. Про це розповіла виконавчий директор Східної правозахисної групи Віра Ястребова.
Українська армія не воюватиме аналогічно росіянам, які кидають особовий склад на забій, щоб захоплювати міста. ЗСУ виконують бойові завдання, використовуючи сучасну тактику та зброю. Про це розповів військовий експерт Михайло Самусь.