Австрія більше не залежить від російського газу. Про це заявила міністерка із питань клімату та енергетики Леонор Гевесслер. Вона зазначила, що Україна заздалегідь дала зрозуміти, що не буде продовжувати транзитний контракт з агресором Росією. Тому Австрія добре підготувалася до такого сценарію. Зазначимо, транзит газу з Росії через територію України було припинено у зв’язку із закінченням терміну контракту в ніч на 1 січня 2025 року. Детальніше про закінчення епохи російського газу для Європи розповідає FREEДOM.
О сьомій ранку за київським часом “Газпром” припинив транзит газу територією України через закінчення терміну дії угоди ПАТ “Нафтогаз України” з російським “Газпромом”. Угоду було укладено 2019 року, вона діяла до 31 грудня 2024 року. Газ через Україну отримували країни Європи і Молдова. Київ відмовився продовжувати угоду.
“Ми зупинили транзит російського газу в інтересах національної безпеки. Це історична подія. Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати збитків. Європа вже ухвалила рішення про те, щоб відмовитися від газу з РФ. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна”, — заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Припинення транзиту російського газу не вплине на газопостачання для громадян. Оператор газотранспортної системи України повідомив, що заздалегідь підготував інфраструктуру до нового режиму роботи та надійного постачання споживачів. Компанія домовилася про збільшення гарантованих потужностей із Польщі, а також на південному напрямку — завдяки ініціативі “Вертикальний коридор”. Вони забезпечать постачання блакитного палива як в Україну, так і через країну — до Європи.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що російський диктатор Путін витратив мільярди на будівництво “Північного потоку”, щоб обійти Україну і шантажувати Східну Європу загрозою припинення поставок блакитного палива.
“Україна перекрила йому можливість експортувати газ безпосередньо в ЄС. Ще одна перемога після розширення НАТО за рахунок Фінляндії та Швеції”, — написав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у соцмережі Х.
Припинення транзиту російського газу через Україну викликало відповідні погрози з боку словацького прем’єра Роберта Фіцо. Зокрема, Фіцо пригрозив припинити імпорт електроенергії, що важливо для України в умовах постійних обстрілів Росією об’єктів енергосистеми. Міністр енергетики України вважає, що Словаччина не зупинить експорт електроенергії, оскільки це суперечить правилам ЄС. Водночас в уряді Словаччини запевнили, що країна готова до припинення постачання російського газу, який отримувала транзитом через Україну.
“Сама по собі Словаччина, так само як й інші країни ЄС, давно могла б знайти альтернативи, я думаю, вона вже їх знайшла. Але завдання прем’єра Словаччини — зберегти транзит газу через Україну, в якій зацікавлена не словацька сторона, а сторона Російської Федерації”, — вважає докторка політичних наук, професорка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анна Малкіна.
“Тирастеплоенерго” вранці 1 січня 2025 року повідомило про вимкнення в Придністров’ї системи централізованого опалення, винятки зроблять для лікарень і соціальних установ. У регіоні введено надзвичайний стан. “Тираспольтрансгаз-Придністров’я” попередив абонентів про відключення газу в котельнях, приватному секторі та багатоквартирних будинках з автономним опаленням. Своєю чергою Молдова після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну відмовилася від російського газу і купує його в європейських постачальників через газопровід із Румунії “Ясси — Унгени — Кишинів”.
Читайте також: Україна припинила транзит російського газу в Європу — реакція країн ЄС (ВІДЕО)