Сьогодні, 17 жовтня, великий український день у Брюсселі. Під час візиту президента України Зеленського до столиці Бельгії більшість європейських лідерів підтримали його план перемоги, а також обговорили перспективи членства України в НАТО, повідомляє кореспондент FREEДОМ в Європі.
Президент України Володимир Зеленський представив свій план перемоги лідерам Європейського Союзу, відвідав Європарламент, і наразі бере участь у засіданні Ради Україна — НАТО у штаб-квартирі Альянсу, де обговорюють ситуацію на полі бою та потреби ЗСУ.
“Україна справді заслуговує на те, щоб одного дня стати 33-м членом НАТО. Ми маємо зробити все, щоб гарантувати, що це станеться. Тому, перший і фундаментальний пункт у плані перемоги — це запрошення до Альянсу. Українці показали, що ми можемо захищати спільні цінності та боремося з Росією — найбільшою загрозою Європі та глобальному світу”, — заявив Зеленський.
Говорити про повну підтримку або непідтримку українського плану ще рано. Союзникам потрібен час, щоб із ним ознайомитися. Деякі положення документа вже частково виконуються. Так, за фінансування Європейського Союзу зміцнюється українська армія та економіка. Очікується, що наступного тижня Європарламент проголосує за виділення Україні кредиту на 45 млрд євро коштом відсотків від заморожених російських активів, 35 млрд з яких виділить ЄС.
“Нам потрібен мир — мир, який укорінений у свободі, укорінений у гідності та побудований на справедливості. Тому ми підтримуємо формулу миру президента Зеленського, а також його план перемоги як шлях уперед”, — зазначила президентка Європарламенту Роберта Мецола.
“З практичного погляду план перемоги важливий: як пов’язати план перемоги і план миру, як виграти війну і виграти мир. Обидва ці чинники повинні йти разом. Ось чому ми повинні підтримувати Україну не тільки з військового погляду, а й із цивільного, щоб ця країна продовжувала працювати”, — додав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Одне з головних положень українського плану — запрошення України вступити в НАТО. У штаб-квартирі Альянсу вважають, що Україна сьогодні ближче до членства, ніж будь-коли. У Німеччині відкрився командний пункт для координації допомоги, країни-члени Альянсу надають постійну підтримку на двосторонньому рівні. Усе це свідчить про те, що Україна вже в дорозі, але конкретних дат вступу або запрошення до НАТО поки що воліють не називати.
“Це в сукупності становить міст до членства України в НАТО. Залишається питання: коли саме? Я не можу відповісти на це зараз, у цей момент. Але очевидно, що ми працюємо за всіма цими напрямками, щоб бути впевненими, що одного дня дійсно Україна стане членом НАТО”, — наголосив генсекретар НАТО Марк Рютте.
Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен також акцентувала, ключовою ідеєю плану перемоги є членство в НАТО.
“Ця війна ніколи не повинна була початися, тому ніхто з нас не хоче нічого більше, ніж миру. В представленому плані перемоги є дуже хороші ідеї. І я згодна з Володимиром Зеленським, що центральним елементом цього плану є членство в НАТО. Це найважливіша страховка життя, яку можна дати країні. І Данія її активно підтримує. На жаль, я не бачу жодних ознак того, що Росія збирається визнати будь-яку демократію. Тепер це противник для всіх нас. І план перемоги має відображати, наскільки небезпечна Російська Федерація”, — заявила вона.
Діалог щодо якнайшвидшого запрошення України до складу Альянсу триває і, на думку президента Зеленського, є всі шанси зробити його успішним.
Також сьогодні у Брюсселі Володимир Зеленський відвідав військовий госпіталь, де лікуються українські військові, які зазнали поранення, захищаючи Україну на Донеччині. Зараз їхній стан задовільний. Воїни щодня проходять курс інтенсивної терапії. Президент поспілкувався з військовими, подякував за захист України та відзначив їх державними нагородами.
Читайте також: Європейські союзники активно включилися в обговорення плану перемоги України — деталі з Брюсселя (ВІДЕО)
Нагадаємо, 16 жовтня президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді український план перемоги. Він складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків. Перший пункт — запрошення України до НАТО, другий — оборона України, третій — стримування Росії, четвертий — стратегічний економічний потенціал України. П’ятий — пункт безпеки, він розрахований на повоєнний час.
17 жовтня Зеленський прибув до Брюсселя, де представив план перемоги лідерам країн ЄС на засіданні Європейської Ради.
Читайте також: У плані перемоги Україна пропонує Заходу чіткі терміни, цифри та ролі: експерти розкрили суть документа