Наймасштабніша повінь з початку XXI століття в Росії продовжує набирати обертів. У Тюменській області в річці Ішим рівень води піднявся на 140 сантиметрів — до 10,5 м. Це рекордний показник за останні 27 років. А в Курганській області внаслідок паводку затоплено старі уранові свердловини у Звіриноголовському районі. На думку місцевих екологів, радіоактивний розчин потрапив у річку Тобол і це може призвести до зростання захворювань у регіоні.
Тим часом у Кремлі продовжують відмовчуватися, жителям затоплених регіонів практично не допомагають, лише закликають евакуюватися. Особливо це стосується Оренбурзької області, яка найбільше постраждала від паводка.
Корупція і халатне ставлення до постраждалих від повені
Масштабна повінь, що триває вже 3 тижні, в Росії зачепила уже понад 40 регіонів. За офіційними даними, затоплено 18 тис. будинків. Але “велика вода” продовжує прибувати.
За інформацією голови Томського району, в регіоні вже затоплено 138 будинків і 93 присадибні ділянки. У МНС раніше повідомили, що рівень води в річці Томь біля Комунального мосту за добу піднявся майже на метр. До небезпечної позначки залишилося 30 см. При цьому місцева влада запевняє: переправі нічого не загрожує.
“Мостовій споруді нічого не загрожує, оскільки вона кріпиться на глибоких бетонних опорах. Схил земляного валу буде відновлено після проходження паводка. Подібна ситуація в Томську вже була 2010 року”, — заявив мер Дмитро Махиня, якого цитує The Moscow Times.
Якщо льодовибухові роботи на річці Томь не знизять підйому води, у зоні підтоплення опиняться щонайменше 10 населених пунктів.
Як і раніше, складною залишається ситуація в Курганській області. Вода в річці Тобол та її притоках різко прибуває. Повінь уже знесла два дерев’яні мости — у Лаптєвому і в Темляках. За попередніми оцінками, у регіоні може бути затоплено 62 населених пункти.
Однак найбільш критична ситуація — в Оренбурзькій області. Вода підтопила вулиці самого Оренбурга і другого за розміром міста регіону — Орська. Другий тиждень люди, по суті, рятуються самі: організовують штаби допомоги, охороняють будинки від мародерів.
“Ви тут заспокоюєте мене, я сім діб не сплю. А МНС нічого не робить. Вони сидять там, пиріжки їдять. А тут по телевізору красиві картинки показують, що вони працюють. Вони не працюють! Я ще раз вам кажу, не доводьте народ, на вила піднімемо всіх! Ви безсовісні, приїхали, для картинки знялися, вас по телевізору показали: МНС працює, пиріжки розвозять, воду розвозять. Не розвозять!”, — обурився місцевий житель на зустрічі з представниками влади, активно використовуючи нецензурну лексику.
Містяни скаржаться, що місцеві чиновники не забезпечили жителів питною водою і предметами першої потреби. Водовози в Орськ не приїхали навіть через 12 днів після прориву дамби. Люди почали збирати дощову воду, також — черпають її з калюж. Голодні громадяни почали шукати рибу в полях, куди її викинуло течією.
У російському Міністерстві охорони здоров’я тим часом зафіксували спалах кишкової інфекції. На лікарняному ліжку опинилися 18 осіб. Оскільки частина міста не має централізованої каналізації, це також може призвести до масових захворювань.
Поки люди вимагають від чиновників хоч якихось дій, мер затопленого Орська Василь Козупиця за свою нерухомість не переживає. Адже у нього вона — в Об’єднаних Арабських Еміратах. Команда Навального з’ясувала, що Козупиця в березні 2024 року купив за 33 млн рублів квартиру в Дубаї, куди вивіз усю свою сім’ю. До речі, онуки мера провінційного російського міста навчаються у Великій Британії. Є у нього і будинок у Саудівській Аравії.
“Місто може спати спокійно: мер усе контролює. Вранці 5 квітня наш “супермен” Козупиця знову на сторожі спокою орчан, він оглядає дамбу знову і заявляє: “Усе під контролем. Так, води стало більше, але її поява — нормальне явище”. І буквально того ж дня дамбу прорвало”, — коментує розслідувач “Фонду боротьби з корупцією” Руслан Шаведдінов.
Серед причин НП у Росії корупцію ніхто не називає. Приміром, винними в тому, що в Орську затопило тисячі будинків, а кілька людей загинули, призначили не чиновників-злодюжок, а гризунів, які нібито пошкодили дамбу.
“Росія — це диктатура. Місцеві чиновники, на жаль, звітують не перед населенням, а перед Путіним. Ось спіймали мера Орська на тому, що в нього є квартири в Дубаї і його діти там щасливо живуть. Місцеві жителі не можуть його звільнити, це може зробити тільки Путін. У цьому вся проблема”, — каже російський політтехнолог, ексголова Громадської палати Башкортостану Ростислав Мурзагулов.
За словами Ростислава Мурзагулова, у регіонах просто немає грошей на виплати постраждалим від повені, тому що велика кількість коштів іде на війну в Україні та в кишені злодійкуватим чиновникам. Усе це струнко лягає в концепцію колоніальної політики, яку проводить Кремль.
А поки сім’я мера Орська насолоджується комфортом за кордоном, громадянам РФ, які втратили все нажите, обіцяють компенсації — по 10 тис. рублів.
Думки експертів
Чому російська влада ігнорує проблеми жителів постраждалих від повені регіонів? Чи може корупція бути однією з основних причин цієї катастрофи? Яким може бути збиток від повені і як його будуть відшкодовувати? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ольга Курносова, російська політична аналітикиня, головний редактор порталу After Empire;
- Максим Блант, російський економічний оглядач;
- Ігор Ейдман, російський політичний експерт, соціолог;
- Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня.
ОЛЬГА КУРНОСОВА: Люди бачать, що владі плювати на їхні проблеми
— Чиновники не вживають адекватних заходів щодо протидії катастрофі та надання допомоги місцевим жителям. Вони ще й погрожують штрафувати тих, хто спробує самостійно побудувати захисні споруди.
Уявіть, наскільки це небезпечно для влади – сьогодні люди разом укріпили дамбу, а завтра вони скажуть владі: “Ідіть геть! Ви не захищаєте наші інтереси, а дієте тільки у власних інтересах”. Тому для Кремля це небезпечна історія.
Спільна протидія катастрофі зміцнює зв’язок між людьми, а особливо якщо це стосується захисту власних домівок. І це дуже небезпечна ініціатива для влади. Тим паче якщо в людей виходить.
Виходить, що влада не змогла захистити, і люди захистили самі себе. Навіщо тоді така влада потрібна? Тоді, можливо, потрібне нормальне місцеве самоврядування? Можливо, потрібно самим керувати своїми територіями, і тоді буде пуття? Замість того щоб воювати, люди займатимуться відновленням ЖКГ і лагодитимуть каналізацію, а не відправлятимуть свої гроші на війну. Влада хвилюється і заздалегідь погрожує.
Люди бачать, що коли у них проблеми, владі на них наплювати. Влада займається чим завгодно, крім того, щоб розв’язувати проблеми людей. І розуміння, що люди окремо, а Кремль окремо, є у всіх, а не тільки у тих, хто тоне.
Путіна ніде немає вже кілька днів, він нікуди не їздить. Він перенапружився під час виборів, щоб кудись там їздити. І взагалі, хто вони такі, щоб він до них приїжджав? Звичайно, те, що йому наплювати на людей, ми знаємо з перших днів його правління. Але зараз це дуже очевидно.
МАКСИМ БЛАНТ: Збитки від потопу перевищать 100 млрд рублів
— Спочатку Кремль обіцяв 10 тис. рублів, потім 20 тис., а тепер уже 100 тис. рублів. Але для людини, яка втратила все, це копійки. Це питання пріоритетів держави. Я нагадаю, що хвилю обурення викликала цифра не в 100 тис. рублів, а в 10 тис. рублів. Коли почалася повінь і постраждали люди в Орську, їх стали перевозити в Оренбург і надавати їм соціальну допомогу.
Люди, безумовно, стали обурюватися, тому що на 10 тис. рублів, дай Боже, один раз можна сходити в магазин. Скільки там довелося б жити — ніхто не міг спрогнозувати. Тому губернатор через кілька днів підняв суму до 20 тис. рублів, а потім стали говорити про 100 тис. рублів. Але для людини, яка втратила свій дім — це, правда, зовсім нічого.
У регіонах, які постраждали від повеней, почали працювати державні комісії з оцінки збитків. Але, я думаю, очікування постраждалих, ймовірно, не будуть виправдані. Проте вони намагаються зробити хоча б так. Але сталося це не на рівному місці, а після гучних скандалів, бо влада відчула, що простіше відкупитися, ніж отримати джерело соціальної напруги.
Комісії будуть ще довго ходити по домівках, чекати, поки зійде вода, дивитися. Багато хто не погодиться з оцінкою збитку, багато хто постраждає від мародерів. При цьому додаткові виплати підносять винятково як подарунок — добра воля від господаря населенню, тому будьте задоволені та щасливі.
Першу попередню оцінку збитків було зроблено 7 квітня і тільки по Оренбурзькій області до піку паводка. Йшлося про 20 млрд рублів. Пізніше тільки по Оренбурзькій області, а повінь не тільки в Оренбурзькій області, цифра зросла до 40 млрд рублів. Я думаю, що загалом збитки буде оцінено в 100 млрд рублів і навіть більше.
ІГОР ЕЙДМАН: Люди критикують місцеву владу, а не Путіна
— Росія — це абсолютно соціально атомізована країна. Людям начхати, як живуть сусіди в іншому під’їзді. Я вже не кажу про те, що москвичам абсолютно байдужа доля жителів Орська. Те саме можна сказати про більшість інших міст.
Для російського населення масштабна повінь у регіонах — це проблема насамперед тільки для тих, хто безпосередньо постраждав від неї. І серед них може виникнути хвиля глухого невдоволення. Однак і невдоволення швидше пов’язане з діяльністю місцевої влади.
Люди, які критикують місцевих чиновників, скиглять і ниють: “Путін, допоможи! Путін, дай грошей!”. На “велику” Росію потоп в Орську не вплине. Навіть у самому Орську або в інших затоплених містах, таких як Оренбург, ніяких заворушень або протестів особливо чекати не слід.
Місцева влада хоче дати постраждалим якомога менше, а жителі хочуть виканючити у влади якомога більше. Але в якийсь момент вони прийдуть до компромісу. Їм запропонують іти воювати за контрактом в Україну. Запропонують вбивати українців за гроші та на ці гроші потім побудувати новий будинок. Так що, я не чекаю ніяких прозрінь у росіян через ці потопи. Звичайно, такого не станеться.
Місцеві еліти, я думаю, виділять собі та компенсації, і нові будинки їм коштом держави побудують.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: Кремль боїться будь-якої самоорганізації людей
— Ситуація з повенями в російських регіонах укотре показала, що в Росії величезна проблема з корупцією. Розкриваються все нові й нові факти нецільового використання бюджетних коштів. Нещодавно стало відомо, що на благоустрій площі перед адміністрацією в місті Орськ місцева влада витратила в 167 разів більше, ніж на річне утримання дамби.
Мене завжди вражало те, як народ із цим не просто звикся, а з якоюсь навіть мало не гордістю говорить про те, що так завжди було. Про це ж ще класики писали — в Росії крадуть. Звикли та живіть із цим. Тому і буде проривати дамби, тому що на їх спорудженні вкрали близько 80% фінансування.
Спливуть чергові подробиці корупції. Тільки яким буде результат? Влада сама себе не розпустить, отже, мають бути дії з боку людей, які вже нарешті можуть зрозуміти, що взагалі в країні відбувається. А народ укотре нібито все розуміє, але нічого не робить.
Катаклізми бувають в усьому світі, тільки в різних країнах абсолютно по-різному з ними справляються. Плюс — різне ставлення до людей. Ми знаємо, яке ставлення до людей у РФ. Але тут питання навіть не до влади, тому що з нею давно все ясно. Питання до людей, які, як і раніше, продовжують самі себе вважати нікчемою. У результаті цього самовідчуття вони нездатні діяти.
Якби вони відчували себе інакше, вони б, найімовірніше, діяли інакше. І далі був би запущений процес і влада довго б не протрималася. Але, на жаль, поки що цього тригера немає.
На YouTube місцеві жителі викладають свої власні відео того, що відбувається. І, звісно, настрій у всіх жахливий. Але здебільшого люди виходять із того, що це просто така даність. Хтось з іронією, хтось без, але кажуть, що перекладають відповідальність на них, нібито вони крайні. Як і раніше, жодної мотивації до дій я поки що не бачу. Але ситуація дуже важка.
Деякі люди цікавляться — а чи знайдуться кошти, щоб усе це відновити. І багато хто розуміє, що не знайдуться. І ми знаємо, чому. Тому що величезна частина коштів іде на нікому не потрібну трагічну війну. Ми бачимо абсолютно тверезі оцінки людей щодо ставлення влади до них.
У сьогоднішньому менталітеті влади будь-яка ініціатива щодо самоорганізації може бути покарана, тому що Кремль боїться будь-яких об’єднань людей. Їм здається, що сьогодні жителі об’єднаються з приводу природного лиха, а завтра раптом вирішать, що їх ще щось не влаштовує з боку влади.
Те, що людям доводиться самим себе рятувати — це, звичайно, жахливо, але абсолютно очікувано в сьогоднішній путінській Росії.
Читайте також: Росіяни давно змирилися з тим, що владі на них плювати, — Осовцов