Лондон готовий надати Києву заморожені активи російського Центробанку, заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон. Передбачається, що активи Росії будуть використані як застава до виплати Москвою репарацій. Кемерон зазначив, що Велика Британія прагне єдності з союзниками з G7 та Євросоюзу в питанні передачі російських активів Україні, інформує FREEДОМ.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Велика Британія заморозила активи Росії на 23 млрд доларів, з них 15,6 млрд доларів — у формі резервів Центрального банку РФ, що зберігаються в Сполученому Королівстві. Тепер у Лондоні обговорюють план їх передачі Києву.
“Є можливість використати щось на кшталт синдикованого кредиту або облігацій, у яких заморожені російські активи виступають як поручительство, щоб надати ці гроші українцям, знаючи, що ми повернемо їх, коли Росія виплатить репарації. Можливо, це найкращий спосіб зробити це. Ми прагнемо до максимальної єдності G7 та ЄС у цьому питанні, але якщо ми не зможемо цього домогтися, то, гадаю, нам доведеться просуватися вперед разом із союзниками, які хочуть вжити цих заходів”, — сказав Кемерон.
Як пише The Guadrian, Девід Кемерон уперше відкрито говорить про цю пропозицію так детально. Це означає, що план має політичну підтримку в США, але не в Євросоюзі, припускають аналітики. У Брюсселі раніше обговорювали передачу Україні тільки прямого прибутку від заморожених російських активів — це приблизно 4 млрд євро щорічно. За оцінками ЄС, близько 260 млрд євро активів Центрального банку Росії було іммобілізовано у вигляді цінних паперів та грошових коштів у юрисдикціях країн G7, ЄС та Австралії. Причому понад дві третини цих активів знаходяться в країнах Євросоюзу, зокрема, в бельгійському депозитарії Euroclear зберігається російських активів на 191 млрд євро.
“Подібні випадки… відбувалися й раніше, зокрема, під час санкціонованого ООН вилучення США мільярдів доларів з іракських фондів, що призначалися для виплати репарацій Кувейту після вторгнення в 1990 році. Росія накладе вето на будь-який крок ООН щодо схвалення арешту її активів”, — пише The Guardian.
Країни G7 уже понад рік обговорюють, чи можна конфіскувати активи російського Центрального банку, не підриваючи віру в міжнародну фінансову систему. Як пише видання Politico, адміністрація Білого дому активно підтримує цей план, на відміну від урядів Франції, Німеччини та Італії, наприклад. Проблема в тому, що переважна більшість російських заморожених активів зберігається в Бельгії, впевнені експерти.
“Використання доходів — єдина ідея на столі переговорів, оскільки вона вважається юридично безпечнішим варіантом. У Брюсселі не хочуть говорити про конфіскацію”, — пише Politico.
За оцінками британських аналітиків, Україні необхідно 100 млрд євро на рік, щоб протистояти російській агресії, й ще 50 млрд євро на рік — на відновлення країни. Як пише Bloomberg, у Вашингтоні розраховують, що країни “Великої сімки” зможуть ухвалити рішення про використання активів Центробанку Росії на саміті в червні.
Поки ж уряди держав G7 не дійшли єдиної думки щодо того, як саме слід використовувати російські активи. Водночас усі вони згодні з тим, що заморожені активи мають залишатися недоступними для Росії, поки вона не заявить про готовність виплатити репарації для відновлення України.
Нагадаємо, єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс повідомив, що прибуток від заморожених активів Росії, який країни Європейського Союзу планують спрямувати на допомогу Україні, може становити 15 млрд євро.