Великі страховики оцінили ризики “зернового коридору” як помірні, — Мартишев

Відправка зерна з Одеси. Фото: minagro.gov.ua

Великі лондонські страховики оцінюють ризики “зернового коридору” як помірні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

“Нещодавно ми побачили, що великі лондонські страховики все-таки повернулися до питання, щоб застрахувати наші кораблі. Це означає, що вони оцінюють ризики як помірні, тобто на середньому рівні. Ми бачимо, що є обстріли інфраструктури, деякі кораблі натрапляють на міни, але з усім тим, експорт працює і, найімовірніше, він буде прискорюватися”, — зазначив аналітик.

Він не виключає, що росіяни можуть атакувати кораблі, що йдуть “зерновим коридором”, проте з більшою часткою ймовірності удари завдаватимуть по інфраструктурі.

“Найбільше великі інституційні компанії та страховики бояться ударів по інфраструктурі. Побічним ефектом цього можуть бути певні пошкодження, знищення продукції та знищення кораблів. А ось ризики саме щодо атак на кораблі у відкритому морі вони вважають нижчими”, — сказав Мартишев.

За словами аналітика, цього сезону Україні ще потрібно вивезти близько 50-60 млн тонн зерна, тому робота портів дуже важлива.

“Теоретично ми можемо експортувати приблизно такі обсяги, трохи менше, через альтернативні шляхи — через Дунай, через західні кордони. Але це буде набагато дорожче й наші аграрії підуть у “мінус”. Тому для нас критичною є якраз “глибока вода” і щоб наше зерно перевозилося через морські порти. Це знижує логістику на 20-30 дол. з тонни, і, відповідно, виводить наших фермерів у “плюс”, — сказав Мартишев.

Він зазначив, що 2022 року в України була проблема вивезти зерно, яке продавалося за високою ціною. Зараз же низькі світові ціни і дорога логістика, тому для України дуже важливо, щоб транспортні витрати були максимально низькими.

Читайте також: Як Україні вдається обходити військову блокаду Росії в Чорному морі та продовжувати експорт продукції — пояснили експерти

Нагадаємо, Єврокомісія виділить Україні 50 млн євро на відновлення і модернізацію портової інфраструктури. Про це заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. На її думку, це має підтримати зусилля Києва щодо забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

Прямий ефір