“Велика сімка” зустрілася в Хіросімі: ключові новини першого дня саміту

Лідери G7 у Хіросімі. Фото: Twitter/G7 Japan

Посилити санкції проти Росії і продовжити фінансово допомагати Україні домовилися лідери країн “Великої сімки” на саміті в Японії. У своїй заяві лідери пообіцяли, що підтримка України не похитнеться. Детальніше про зустріч союзників України в Хіросімі розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ кореспондент “Голосу Америки” в Білому домі Михайло Комадовський.

“Перший день саміту виявився дуже плідним на новини… У Хіросімі на саміті G7 має виступити президент України Володимир Зеленський. Дійсно, це було заплановано заздалегідь. І стало відомо, що він зробить це особисто, а не в онлайн-форматі, як це планувалося раніше. Ще зранку видання Financial Times публікувало інформацію з посиланням на свої анонімні джерела, що Зеленський вирушає до Хіросіми. Дійсно, двоє джерел, які залучені і близькі до організаційного процесу цього візиту, підтвердили мені цю інформацію. Тобто дійсно ми можемо очікувати президента Зеленського вже фактично завтра тут, у Японії”, — сказав Комадовський.

Він зазначив, що поки що в розкладі президента США Джо Байдена не значиться зустріч із Зеленським. Однак, на другий день саміту запланована зустріч у форматі G7 + союзники. Є припущення, що на цьому заході може виступити український президент.

У перший день саміту лідери “Великої сімки” поклали квіти до меморіалу жертвам атомного бомбардування Хіросіми. Після цього почався щільний переговорний графік.

“Країни G7 обговорюють обмежувальні заходи проти Російської Федерації. Так, джерела в адміністрації США повідомляють, що зусилля “Сімки” спрямовані на те, щоб позбавити Москву гаманця і можливості отримувати матеріали для ведення війни. І при цьому потрібно закрити лазівки, які використовуються для ухилення від санкцій.  А лідери країн G7 випустили сьогодні спільну заяву щодо України. У ній вони підтвердили, що готові підтримати Київ в оборонній, гуманітарній, економічній та інших сферах, і будуть це робити стільки, скільки буде потрібно”, — сказав Комадовський.

Щодо бюджетної підтримки в G7 заявили, що Україна отримає відповідну допомогу на весь 2023-й і на початок 2024 року. У заяві також зафіксовано, що сторонам “Великої сімки” потрібно розвивати програми, які гарантують, що конфісковані або заарештовані російські активи підуть на відновлення України. Так, у заяві йдеться про те, що G7 проводить аудит заморожених російських активів і що ці активи Росія не отримає доти, доки Москва не виплатить завдані Україні збитки.

Серед нових кроків лідери “Великої сімки” оголосили про подальше обмеження Росії доступу до міжнародної фінансової системи. Сюди включено й обмеження на роботу представництв російських банків у третіх країнах, а також обмеження на використання і торгівлю видобутих або оброблених у Росії діамантів.

Зі свого боку, Сполучені Штати заявили, що випустять свій санкційний пакет, який так чи інакше буде пов’язаний із фінальною заявою саміту G7.

“І сьогодні стало відомо, що Міністерство фінансів США оголосило про розширення санкцій щодо Російської Федерації. Під нові обмеження потрапили майже 200 компаній, 46 фізичних осіб із РФ та інших країн. Санкційні лави поповнила, зокрема, уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова та Служба зовнішньої розвідки РФ. Своєю чергою, до британського санкційного списку увійшли 86 осіб і організацій, пов’язаних з енергетичним, металургійним, оборонним, транспортним і фінансовим секторами Російської Федерації. А прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив про заборону російських алмазів, міді, алюмінію та нікелю”, — сказав Комадовський.

Крім того, Джо Байден повідомив лідерам “Великої сімки”, що США підтримають спільні зусилля союзників із навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, зокрема й F-16.

“Як очікується, тренінг українських пілотів з навчання пілотування F-16 і F-15 відбуватиметься на території Європи… Деякі аналітики говорять про те, що питання передачі Україні винищувачів західного зразка F-15 і F-16 вже з теорії фактично переходить у розділ практики”, — сказав журналіст.

Читайте також: Саміт у Хіросімі: що Україні чекати від зустрічі G7

Нагадаємо, у саміті “Великої сімки” (G7), який стартував сьогодні, 19 травня, в Хіросімі (Японія), крім країн цього міжнародного клубу беруть участь і лідери Європейського Союзу, Індії, Індонезії, Південної Кореї, Австралії та інших держав. На думку політолога Ігоря Рейтеровича, одна з цілей розширення географії – показати однозначне ставлення до війни РФ проти України.

Прямий ефір