Велика частина мазуту ще перебуває в затоплених танкерах РФ: про наслідки екологічної катастрофи для Криму розповів Чубаров

Аварія з танкером у Керченській протоці. Фото: greenpeace.org

Наслідки екологічної катастрофи, пов’язаної з катастрофою двох російських танкерів із мазутом у Чорному морі, будуть відчутні на території окупованого Криму протягом багатьох років. Таку думку сьогодні, 10 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Він нагадав, що 15 грудня 2024 року в Керченській протоці зазнали аварії два російські танкери з нафтопродуктами — “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. За даними РФ, вони сумарно перевозили близько 9 тис. тонн мазуту. Внаслідок події близько 3 тис. тонн мазуту потрапили в Чорне море.

“Дуже велика частина цих нафтопродуктів ще перебуває в цих затоплених танкерах, і це загрожує новими такими викидами в море. Але навіть те, що зараз потрапило море, це настільки колосальні наслідки цієї катастрофи, що вчора, 9 січня, вже виліз диктатор Росії Путін, провів селекторну нараду, визнав, що наслідки катастрофи колосальні, але не для того, щоб окреслити якісь дії з усунення цих наслідків, а більше для того, щоб заспокоїти власне населення Російської Федерації, оскільки значна частина цієї шкоди завдана прибережним територіям, власне на території самої Росії. Але значна частина мазуту попрямувала і в бік берегів окупованого українського Криму”, — сказав Чубаров.

Він наголосив, що Путін намагається показати, що Росія нібито справляється з наслідками цієї катастрофи, але водночас, за даними експертів, екологічній системі Чорного моря на сьогодні завдано збитків на суму щонайменше 14 млрд доларів.

“Можемо тільки собі уявити, якими будуть остаточні масштаби цієї катастрофи. Зараз, як кажуть спостерігачі, плями мазуту прямують далі вздовж берегів української території в бік Одеси, б’ють на сполох у Румунії, Болгарії. Ми можемо говорити про те, що це екологічна катастрофа такого субрегіонального масштабу”, — наголосив Чубаров.

На думку глави Меджлісу, зараз потрібно говорити вже про проблеми загалом безпеки для держав, що мають вихід до Чорного моря, зокрема й про безпеку судноплавства.

“Ця аварія сталася виключно внаслідок того, що Росія, яка монопольно контролює акваторію Азовського моря та значну частину Чорного моря, використовує транспортні морські засоби, які абсолютно не пристосовані для таких перевезень. І за цю аварію, цю катастрофу відповідальна Росія. І треба продумувати вже зараз механізми для того, щоб, з одного боку, очистити Чорне море від наслідків цієї катастрофи, і друге — примусити Росію виконувати норми міжнародного морського права в найглобальнішому її вимірі, не тільки з погляду екології”, — переконаний Чубаров.

Він додав, що російська влада намагалася максимально вдавати, що нічого страшного не сталося. У такому ж ключі інформацію подавали й пропагандистські ресурси. Чубаров розповів, що в Меджлісі кримськотатарського народу, щоб оцінити масштаби катастрофи, аналізували, що пишуть про неї в соцмережах різні місцеві волонтерські організації.

“Як мені видається, наслідки цієї катастрофи будуть відчутні на території окупованого Криму протягом багатьох років”, — сказав він.

Читайте також: Мазут продовжує накопичуватися в прибережних водах: в окупованому Криму ввели режим надзвичайної ситуації

Прямий ефір