Вже понад пів року в Росії ув’язнених, які воювали проти України, відпускають на волю, незважаючи на тяжкість їхніх злочинів. Вбивці, ґвалтівники, грабіжники та педофіли — всі вони тепер чисті перед російським законом. Рідні їхніх жертв випадково дізнаються, що вбивці їхніх близьких — на волі, передає FREEДОМ.
У січні 2022 року Владислав Канюс кілька годин убивав 23-річну Віру Пехтєльову, свою колишню дівчину. Експертиза зафіксувала на тілі Віри більше сотні травм, забитих місць, гематом та різаних ран.
“Протягом трьох з половиною годин він знущався, глумився, вбивав її”, — розповів Євген Пехтєльов, батько вбитої.
Смерть настала після задушення дротом від праски. Справа набула широкого розголосу після того, як у мережі з’явився запис дзвінка до міліції, під час якого були чутні крики Віри.
Внаслідок цього мешканцям довелося самим зламати двері, але було пізно. За звірячий злочин Канюс отримав 17 років колонії суворого режиму, але ще до касації поїхав на війну проти України, не відсидівши у в’язниці навіть пів року.
Російські суди часто засуджують убивць не лише до тюремного терміну, а й до великих грошових виплат потерпілим — їх перераховують із заробітків ув’язнених. Але коли їх відправляють на війну, виплати припиняються.
Наталія Непарна перестала отримувати нарахування восени 2022 року. Її доньку — 19-річну Марію — зґвалтували та по-звірячому вбили у 2016 році в Обнінську Калузької області двоє братів Коробенкових. Дівчину ховали у закритій труні.
“Вбивство моєї доньки слідчі назвали найжорстокішим вбивством року. Якби вони просто її вбили, якби не мучили так… Я навіть уявити не можу, які тортури вона пережила”, — розповіла Наталія Непарна, мати вбитої, в інтерв’ю виданню “Московський комсомолець”.
2019 року братів Коробенкових засудили до 19 років колонії суворого режиму. Проте не пізніше жовтня 2022 року Владислав Коробенков виїхав на війну проти України у складі ПВК “Вагнер”. У колонії він пробув менш як два роки. Після повернення в Росію таким, як Коробенков, Кремль гарантував помилування. Злочинців видаляють із усіх баз даних, тому вони просто “зникають” з поля зору.
“Пріоритети чітко розставлені у Кремлі. Важливим є не російський народ, важливіші особисті цілі та бажання Путіна. Народ якраз допоміжний елемент у досягненні цілей. Указ про помилування “зеків” датувався літом минулого року, коли Пригожин сказав Путіну, що треба і йому сказали — немає питань”, — каже Наталія Пєлєвіна, опозиційний політик, член політради партії “Парнас”.
Понад 20 тисяч “вагнерівців”, які повернулися з війни, вже помилувані і навіть вважаються героями.
“Точних даних немає, але відчуття, що буде досить погано, особливо з часом зможемо побачити якусь загальну картину. У цих “зеків” крім помилування ще й стерта судимість. Вони оновлені люди із відсутністю історією злочинів”, — каже Наталія Пєлєвіна.
Зростання злочинності неминуче призведе до активізації чорного ринку зброї, кажуть експерти. Адже надії на те, що поліція захищатиме росіян від так званих “героїв путінської спецоперації” мало. І захищатись від злочинців людям доведеться самим.
Читайте також: “Прокляті 90-ті” повернулися і господарюють на території Росії, — Полозов