У Сирії по всій країні проходять святкові мітинги. Люди відзначають падіння режиму Башара Асада. А його союзник Росія виводить свій військовий контингент із військових баз у країні. Столиця Дамаск перебуває під контролем збройної опозиції, повідомляє FREEДОМ.
Велика сирійська революція взяла верх, і злочинний режим Асада повалено. Таке повідомлення з’явилося на державному телебаченні Сирії 8 грудня 2024 року. Того ж дня в численних містах країни почалися масові народні святкування. Люди з національними прапорами виходили на вулиці, скандуючи гасла та виконуючи пісні на честь падіння півстолітнього правління родини Асадів.
“Ми вийшли, щоб влаштувати грандіозне святкування. Люди так чекали цього кінця, падіння тирана. Люди святкують, і ми святкуємо з усім світом. І, дасть Бог, Сирія знову стане кращою, ніж колись, добро та мир запанують по всій Сирії. Ми взяли дітей і прийшли святкувати. І це те, що мало статися давним-давно”, — сказав житель Камішли Дельберет Рашо.
“Роками ми чекали цього дня, чинили опір, терпіли, трималися, і чекали цього дня, поки режим не впав. І, нарешті, це сталося! Відтепер сирійський народ єдиний!” — зазначила мешканка Алеппо Наталі Хомсі.
Сирійській опозиції знадобилося всього 10 днів, щоб режим Башара Асада впав. У звільнених містах до неї приєднувалися різні противники режиму. Серед них і звільнені з сирійських в’язниць ув’язнені. Зокрема з в’язниці Сейд-Найя під Дамаском опозиція звільнила тисячі людей. Ця в’язниця відома як місце масових тортур і страт від початку громадянської війни 2011 року, у ній загинули десятки тисяч цивільних і політичних в’язнів, пише DW.
“Чесно кажучи, я був трохи здивований тим, як швидко все сталося. Я не очікував, що мине лише десять днів з моменту, коли вони покинуть Ідліб і прибудуть до Дамаска. Але те, що режим сильно ослаб, а прихильники Асада сильно ослабли, ми ясно бачили. І, знаєте, я думаю, експерти щодо Сирії знали, що щось наближається, хоча, гадаю, більшість із них також здивовані тим, наскільки динамічно, швидко та стрімко все це розгорталося”, — прокоментував ситуацію експерт Інституту близькосхідних досліджень GIGA Андре Банкс.
Союзник сирійського режиму, Москва, стверджує, що Башар Асад залишив країну і залишив президентський пост. Світові лідери позитивно сприйняли падіння режиму Асада. У Німеччині канцлер Олаф Шольц називає зміну влади в Сирії гарною новиною, а французький президент Еммануель Макрон побажав сирійському народу миру, свободи та єдності.
“Варварська держава впала. Нарешті. Я віддаю данину поваги сирійському народу, його мужності й терпінню. У цей момент невизначеності я бажаю їм миру, свободи і єдності. Франція буде, як і раніше, віддана безпеці всіх на Близькому Сході”, — написав Макрон у соцмережі Х.
Відреагував на падіння режиму Асада і новообраний президент США Дональд Трамп. У своїй соціальній мережі Truth Social він написав, що Путін не зацікавлений у тому, щоб захищати Асада, і РФ зовсім не повинно було бути в Сирії.
“Асада більше немає. Він утік зі своєї країни. Його захисник Росія на чолі з Володимиром Путіним більше не була зацікавлена в його захисті. Росії взагалі нема чого було там перебувати. Вони втратили будь-який інтерес до Сирії через Україну, де близько 600 тис. російських солдатів лежать пораненими або мертвими у війні, яка ніколи не повинна була розпочатися і може тривати вічно”, — йдеться в повідомленні Трампа.
Крім російських інструкторів і військових, які допомагали режиму Асада підтримувати владу в Сирії, Москва також контролювала дві військові бази в країні — військово-морську базу в Тартусі та авіабазу в Хмеймімі. Зокрема з другої регулярно вилітали літаки, які здійснювали авіаудари по збройній опозиції в Ідлібі. Тепер же, після падіння режиму Асада, Кремль може втратити свої бази. Експерти вважають, що це нищівний удар по РФ, яка втрачає ключового союзника на Близькому Сході.
“Після втрати контролю над Дамаском на тлі продовження наступальної операції опозиційних сил у провінціях Латакія, Хама і Тартус російська армія вивела свої бойові кораблі з військово-морської бази в Тартусі, яку Асад раніше віддав у користування Москві як плату за свою безпеку. Після взяття Дамаска опозиційні до Асада сили рухаються до узбережжя. Ймовірна втрата Росією військових баз у Тартусі та Хмеймімі фіналізує поразку Кремля на Близькому Сході”, — заявили в Головному управлінні розвідки Міноборони України.
“Я думаю, що для Росії вкрай важливо зараз, коли вона втратила союзника Асада, зберегти бодай якесь функціонування цих двох баз, тому що для неї це єдина військова база на Середземному морі, точніше, у східному Середземномор’ї. І це військово-повітряна база в самому серці Близького Сходу, де знаходяться американські війська, де поруч Ізраїль, де Туреччина та інші важливі гравці в цьому регіоні”, — висловив думку експерт Інституту близькосхідних досліджень GIGA Андре Банкс.
Сирійська опозиція заявила, що державні установи залишаться під наглядом колишнього прем’єр-міністра до офіційної передачі влади. Одночасно буде сформовано перехідний орган управління.
Читайте також: Брехнею про зниклий з радарів літак з Асадом Кремль прикривав свою операцію з його порятунку, — українська розвідка