Вантажообіг перевищив 64 млн тонн: підсумки першого року роботи українського морського коридору (ВІДЕО)

Завантаження продовольства на судна для експорту. Ілюстративне фото: mind.ua

Від початку повномасштабної війни Росія намагалася всіляко заблокувати українські порти в Чорному морі. Але Україна вийшла на довоєнні показники морського експорту. За рік у чорноморські порти зайшло понад 2,3 тис. кораблів, а вантажообіг уже перевищив 64 млн тонн. Це стало можливим завдяки відкриттю українського коридору в Чорному морі 2023 року, про що раніше заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, інформує FREEДОМ.

6 квітня з українського порту “Південний” вийшло судно під прапором Панами з рекордним обсягом української продукції — майже 196 тис. тонн. Це, як повідомили в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури, найбільше судно, що заходило в порти України після початку повномасштабного вторгнення Росії. 

Відкриття українського морського коридору стало однією з найбільших перемог для України у 2023 році, наголосив глава уряду Денис Шмигаль. 

За його словами, цей результат став можливий завдяки, зокрема, успішним діям Сил безпеки і оборони в Чорному морі, страхуванню військових ризиків для торговельних суден, а також відновленню української портової інфраструктури. 

“З першого дня вторгнення Росія робила все, щоб українські порти на Чорному морі були заблоковані. Таким чином противник чинив тиск на економіку України, і одночасно чинив тиск на наших союзників, створюючи загрози для світової продовольчої безпеки”, — акцентував Шмигаль. 

Україні вдалося організувати та убезпечити власний коридор у Чорному морі. Попри те, що одразу після виходу із зернової угоди в липні 2023 року Росія почала прицільно атакувати портову інфраструктуру та аграрні об’єкти України. 

“Ми вже пройшли рубіж у 60 млн тонн, 2,3 тис. суден, які скористалися цим коридором тільки морем. Хоча це не єдиний напрямок, яким судна ходять. І так, це щоденна робота із гарантування безпеки як протимінної, так і протидиверсійної, і інших видів небезпек. Це і робота відповідних структур, які мають все це оглядати, супроводжувати. І цей процес іде зараз у нас штатно”, — зазначив речник Військово-морських сил ЗС України Дмитро Плетенчук у коментарі українським ЗМІ. 

Як заявив командувач ВМС України Олексій Неїжпапа, Україна планує розширити коридор для торгових суден у Чорному морі завдяки літакам F-16. 

За його словами, це дасть змогу позбавити Росію переваги в небі над Чорним морем. І таким чином захистити практично на 100% північно-західну частину Чорного моря. Особливо коридор для цивільних суден. 

“Противник вивів майже всі основні боєздатні кораблі з головної бази Чорноморського флоту “Севастополь”. І утримує кораблі на морській базі “Новоросійськ” і частину кораблів тримає в Азовському морі. Вони насамперед просто втекли із Севастополя, вивели свої кораблі з-під удару. Це перше, чому вони опинилися в Новоросійську. Тому засоби ураження Сил оборони України тримають під вогневим контролем це місце”, — сказав Неїжпапа. 

За даними Військово-морських сил України, третину кораблів Чорноморського флоту Росії вже виведено з ладу. Зокрема, 28 кораблів знищено. Серед них — великі десантні кораблі, ракетні катери, субмарина і патрульний корабель. Ще 10 суден пошкоджено. 

Читайте також: Безпеку зернового коридору відзначили страхові компанії, — Пендзин

Нагадаємо, раніше про те, що зерновим морським коридором за рік скористалися 2 300 суден, заявляв речник ВМС ЗС України, капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук. Він зазначив, що “зерновим коридором” активно користуються європейські країни, зокрема одним із лідерів є Іспанія, а також країни глобального Півдня.

Прямий ефір