Питання вступу України до НАТО залишається складним, але є позитивна динаміка. Україна може багато чого дати Північноатлантичному альянсу. Таку думку сьогодні, 16 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Петренко.
“Загалом питання вступу України до НАТО було і до війни складне, і зараз складне. Але загалом можна бачити дуже позитивну динаміку, зокрема, це показують і візити президента Зеленського, коли лідери країн фактично говорять про це, як певне вирішене питання, для якого потрібен час”, — сказав він.
Але, зазначив політолог, ніхто вже не ставить під сумнів, що Україна інтегрується в НАТО, дуже тісно з ним співпрацює, з кожним роком ця співпраця наростає, і що Україну вже не просто розглядають, як країну, яку має захищати НАТО, а як країну, що може багато чого дати НАТО.
“Тому мені здається, що такі заяви щодо того, що є там консенсус з приводу того, що запрошення буде не зараз, вони не скасовують загальну позитивну тенденцію України в питанні вступу до НАТО. Ми розуміємо, що саміт уже близько, що Київ активно говорить, що йому потрібен сигнал про те, що НАТО вже не розглядатиме Україну як “сіру зону”, а це дійсно майбутній член Альянсу. Тим паче, потужний член Альянсу зі Збройними силами, які мають реальний практичний досвід”, — каже Петренко.
Ба більше, акцентував він, ідеться про Україну як про країну, яка вміє воювати з однією з основних загроз для НАТО — Російською Федерацією.
“У документах концепції безпеки НАТО Росія вказана як загроза. Тому загалом у нас відбулося тектонічне зрушення у відносинах із НАТО. І те, що, можливо, там немає остаточного рішення про те, коли послати сигнал, — це, в принципі, не скасовує загальний такий напрямок і розуміння членів НАТО про важливість присутності України в цьому Альянсі”, — пояснив політолог.
Разом із цим, за словами Петренка, є і проблема, про яку давно говорять експерти, що вступ України до НАТО розглядався і розглядається у двох іпостасях.
“З одного боку, це як загроза, пов’язана, зокрема, з РФ та її реакцією. З іншого боку, як виклик. І зараз тенденція до того, що на вступ України до НАТО як на загрозу вже менше звертають увагу, окремі країни лише можуть про це говорити, а вже як на виклик, який потрібно переосмислити, пережити, впоратися з ним і поставити, нарешті, в цьому крапку”, — резюмував експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”.
Читайте також: Для НАТО успішність дій ЗСУ є кроком до гарантування безпеки на східному фланзі, — Ференс
Нагадаємо, на думку американського політолога, директора міжнародної некомерційної організації “Євразійська демократична ініціатива” Пітера Залмаєва, на саміті НАТО, який відбудеться у Вільнюсі в липні цьогоріч, Україну в члени Північноатлантичного альянсу не прийматимуть, але на цьому саміті лідери багатьох країн можуть заявити про свою підтримку України на шляху до Альянсу.