Президент України Володимир Зеленський зустрівся із прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом. Після зустрічі Зеленський зазначив, що співпраця України з МКС наближає реальну відповідальність за російські воєнні злочини та нагадав про вже виданий ордер на арешт Путіна як підозрюваного у незаконній депортації українських дітей, повідомляє FREEДОМ.
Насильно вивезли з України, заборонили зв’язуватися з рідними, відібрали документи — шестеро українських дітей, яких російські окупанти примусово депортували до Росії, розповіли історії європейським лідерам у Гаазі.
“Українська делегація надала інформацію про примусове переміщення українських дітей Росією, включаючи механізми, які стоять за міжнародним злочином Росії. Представники нідерландської сторони особисто почули жахливі історії депортації шістьох дітей. Наша мета — повністю припинити насильницький вивіз наших дітей до Росії та вжити всіх необхідних заходів для їхнього безпечного повернення додому. Україні необхідна підтримка союзників та партнерів, щоб повернути кожну дитину на батьківщину”, — наголосив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.
Під час зустрічі в Гаазі міністерка закордонних справ Нідерландів Ханке Брюїнс Слот заявила, що її країна планує допомогти Києву створити базу даних — вона дозволить швидко встановлювати родинні зв’язки викрадених Росією дітей за допомогою ДНК. Верифікація — дуже важлива для повернення депортованих, адже РФ робить все можливе, щоб ускладнити українським дітям дорогу додому.
“Слід зазначити, що є 3 групи: це ті діти, які перебувають в установах, у дитячих будинках Російської Федерації чи, зауважте, Білорусі. Друга — це діти, які передані під тимчасову опіку та передані на усиновлення. Найскладніша категорія — це діти, яких передано на усиновлення, які отримали інші документи”, — каже виконавча директорка Східної правозахисної групи Віра Ястребова.
За півтора року повномасштабної війни в Україну вдалося повернути 386 дітей. На тимчасово окупованих українських територіях, у Росії та Білорусі залишаються, за попередніми оцінками, близько 19,5 тис. маленьких українців.
“Ми перебуваємо у процесі розробки механізму повернення українських дітей. Це передбачає перевірку та оновлення даних про депортованих дітей, документування злочинів, вчинених Росією, та пропозицію практичних дій для окремих країн щодо сприяння поверненню конкретних дітей чи груп дітей. Ми продовжуємо виявляти нові випадки переміщення та депортації українських дітей Російською Федерацією. Винні відповідатимуть за свої дії згідно із законом, а українські діти возз’єднаються зі своїми сім’ями”, — запевнив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець під час візиту до Нідерландів.
У березні 2023 року Міжнародним кримінальним судом видано ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Львової-Бєлової. У черзі на статус підозрюваного у міжнародному злочині — самопроголошений президент Білорусі Лукашенко.
13 вересня депутати Європарламенту схвалили резолюцію, в якій Лукашенка названо співучасником насильницького вивезення понад 2 150 дітей, у тому числі сиріт, з окупованих Росією регіонів України до так званих оздоровчих таборів Білорусі. Там українські діти зазнають русифікації та ідеологічної обробки. Тому білоруське керівництво має постати перед міжнародним кримінальним судом у Гаазі, а також перед спецтрибуналом щодо злочину агресії проти України.
Читайте також: Санкції та посередництво: як країни можуть допомогти Україні повернути з РФ викрадених дітей, пояснили експерти