В українській столиці відкрили офіс Міжнародного кримінального суду: які задачі першочергові (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Російській Федерації не уникнути відповідальності за вбивства цивільного населення, за обстріли мирних українських міст, за катування людей і за багато інших воєнних злочинів. Так, Міжнародний кримінальний суд (МКС) відкриває польовий офіс в Києві, головне завдання якого — розслідування воєнних злочинів російських окупантів в Україні, інформує FREEДОМ.

“Ми повністю відкриті, прозорі та надаємо всі необхідні матеріали, доступ до місць доказів і свідчень. Робимо все від нас залежне, щоб експерти бачили наслідки злочинів Росії”, — заявив Генеральний прокурор України Андрій Костін.

Це перший великий офіс суду МКС, не рахуючи міста Гааги у Нідерландах.

“Він тут не з косметичних міркувань. Він тут не тому, що ми хочемо орендувати якусь нерухомість в Україні. Він тут, тому що в нас є робота, яка полягає в тому, щоб переконатися, що право працює”, — наголосив прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан.

Скільки саме слідчих працюватиме в київському офісі, не розголошується з міркувань безпеки. Але з травня 2022 року в Україні працює постійний штат на ротаційній основі. 

“Співробітники цього офісу матимуть більше можливостей для того, щоб збирати доказову базу для тих злочинів, щодо яких вони проводять розслідування в Міжнародному кримінальному суді”, — зауважив юрист та виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко. 

З травня минулого року представники МКС працюють у тісній співпраці з Генеральною прокуратурою України. 

“Для України важливо ще й те, що близькість такого офісу працюватиме на покращення стандартів роботи наших правоохоронців. Це і прокурори, і слідчі Національної поліції, і Служби безпеки України, які зіткнулися з безпрецедентною кількістю злочинів. І для того, щоб їх розслідувати якісно і відповідно до стандартів того ж самого міжнародного гуманітарного права, закріпленого в статуті Міжнародного кримінального суду”, — пояснив юрист. 

Україна не стоїть на місці у вершині правосуддя, — ще з квітня 2022 року, коли українськими Збройними силами було звільнено Київську область, різні підрозділи продовжують активно працювати над доказовою базою. Але й цим усе не обмежується. 

“Перше — розслідування, які проводить національна правоохоронна система, Офіс прокурора, національна поліція, служба безпеки, інші правоохоронні структури, такі як Державне бюро розслідувань і судова система. Нині є трохи більше ніж 50 винесених вироків за статтею “воєнні злочини”. Але, на жаль, більшу частину з них ухвалено за відсутності безпосередніх обвинувачених, – вони перебувають на території інших країн”, — повідомив Павліченко.

Міжнародний рівень — це складніша і багатоярусна процедура. Адже українці спираються на свої закони, а МКС — на європейську правову систему. 

“Що стосується розслідувань на міжнародному рівні, то вся процедура відбувається не публічно і ніяких, скажімо, ні заяв, ні натяків, за якими категоріями та які безпосередньо локації будуть розслідувані, не виробляються доти, доки не буде переведено в режим судового розгляду. Тобто, буде працювати вже суд, а не прокурори, збирати ще тільки доказову базу”, — пояснив Олександр Павліченко. 

Однією з найголовніших на цей час досягнень МКС є видача ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової за викрадення українських дітей.

Читайте також: Єрмак провів друге засідання Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни

Раніше юрист і виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко зауважив, що притягнення до відповідальності президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої при президенті РФ Марії Львової-Бєлової за незаконну депортацію українських дітей може зайняти роки.

Прямий ефір