В Україні відкрився перший абілітаційний центр для ветеранів і цивільних, які постраждали від воєнних дій унаслідок агресії Росії проти України. Такий перехідний безбар’єрний простір дає змогу пережити досвід війни, щоб рухатися далі. В установі отримують нові навички люди, які вже пройшли фізичну реабілітацію в Центрі UNBROKEN і потребують адаптації до нових умов життя, інформує FREEДОМ.
“Просто черговий удар був у сусідній двір, я виходила в цей момент до себе в коридор, у нас приватний будинок, дві секунди буквально, просто удар…”, — згадує резидентка абілітаційного центру Яна Ковальова.
21 жовтня 2023 року, під час чергового обстрілу російською армією цивільного населення в Авдіївці на Донеччині, Яна дістала численних поранень від уламків ракети, праву ногу врятувати не вдалося.
“Я відчула, що в нозі — пекучий біль, опустила очі подивитися — нога розірвана, кістка розірвана. Мене вивезли сусіди, у них була машина на ходу, на трасу — назустріч рятувальникам”, — розповідає жінка.
Перші операції Яні зробили в Покровську, а потім евакуаційним потягом відправили до Львова. Спочатку Яна проходила реабілітацію в центрі UNBROKEN, а зараз її поселили в новий центр абілітації, де три тижні в інклюзивному просторі та за його межами її навчатимуть автономності.
“Якщо є якийсь запит, наприклад, у мене був — як мені дістати каструлю з чимось, адже милиці треба залишити, а щось взяти двома руками? То мій реабілітолог запропонував таке тренування. Поклав чотирьохкілограмовий м’яч на стілець, милиці вбік, і на одній нозі мені потрібно було взяти цей м’яч дуже обережно і покласти на інший стілець”, — каже Яна Ковальова.
Абілітаційний процес максимально схожий на те, що чекає на людей, які дістали поранень, у повсякденному житті. Мешканці Центру самостійно готують їжу, відвідують магазин і пересуваються громадським транспортом.
“Ми перебуваємо зараз в інклюзивній кімнаті, тут обладнано кухню — вона дуже адаптивна. Ми по висоті виміряли, як буде зручно резидентам діставати, наприклад, до води. Тобто людина на візку може цілком дістати”, — пояснює координаторка абілітаційного центру Наталія Жутка.
На понад 600 квадратних метрах абілітаційного центру обладнано дев’ять кімнат і 27 спальних місць. Планується, що за рік абілітацію тут зможуть пройти близько 300 осіб.
“У майбутньому я бачу, що це великий плюс для наших побратимів, які матимуть скрутні часи, тобто, коли після реабілітації вони проходитимуть через усі процеси. Тут вони отримають безцінний досвід, який у майбутньому їм допоможе”, — вважає ветеран Збройних сил України (ЗСУ), пацієнт Центру UNBROKEN із позивним “Леон”.
Із цивільними та військовими також працюватимуть психологи.
Сергій Титаренко в минулому — український військовий льотчик. У червні 2014 року він вилетів на бойове завдання з ліквідації окупантів за кілька кілометрів від Слов’янська Донецької області. Але вертоліт був підбитий і впав із висоти 100 метрів на дерева. Сергій отримав серйозну травму хребта, тож нині пересувається на візку. Після тривалої реабілітації — він вирішив навчитися спеціальності військового психолога і допомагати бійцям, які повертаються з фронту.
“Є реабілітація, є дім… І ось цього “мосту” особисто мені якраз не вистачало свого часу. Ми залучаємо багато волонтерів, фахівців з інших сфер, із соціальної сфери, коучів із soft skills. Те ж саме приготування їжі. Я приїхав додому, у мене кухня необладнана, а їсти то хочеться щодня, і треба навчитися правильно — не травматично, а ергономічно це робити”, — пояснює ветеран і військовий психолог Сергій Титаренко.
За даними Міністерства у справах ветеранів, зараз в Україні вже зареєстровано понад 851 тис. ветеранів війни. Відкриття першого в Україні абілітаційного центру допоможе багатьом українцям навчитися жити в нових умовах.
Читайте також: “Краще я зараз не посплю, щоб потім усі діти могли спокійно спати”: пілот “Смерека” два роки захищає українське небо (ВІДЕО)