Нині за допомогою 3D-друку можна виробляти прикраси, предмети інтер’єру, імпланти та навіть найскладніші деталі для аерокосмічної галузі. Щоб вивчити цей досвід, журналісти UATV вирушили до Одеси.
Житель цього міста Володимир Усов заснував стартап, який уперше в світі зробив можливим створення предметів з кераміки і супутніх матеріалів за комп’ютерними моделями. Сфер застосування у цій технології – безліч.
“Перше – це дизайн і мистецтво. Ми можемо друкувати об’єкти й арт-об’єкти унікальної форми, які в традиційній керамічній технології виконати неможливо, – зазначив він. – Також це промисловість, зокрема аерокосмічна, де необхідно застосувати запчастини складних форм і в невеликій кількості й досить швидко. А третій з основних напрямів – медицина й охорона здоров’я”.
Сьогоднішня основна технологія 3D-друку з полімерів – це накладання нагрітого матеріалу шар за шаром відповідно до комп’ютерним кресленням.
Розробити першу стабільну ефективну технологію 3D-друку керамічних виробів вдалося за два роки. Володимир Усов і його співробітники пояснили журналістам UATV її суть.
Поряд із 3D-друком пластиком уже багато років є метод адитивного виробництва з порошком на основі гіпсу. Саме його українські інженери взяли за основу та спробували застосувати до кераміки.
Сьогодні український стартап володіє шістьма патентами на всі елементи технології, починаючи від будови адитивного агрегату й закінчуючи складом порошкових сумішей.
Принцип роботи пояснив один із розробників Роман Васьковський.
“Подається спеціальна речовина під назвою біндер, яке проходить по магістралі й потрапляє в друкувальну голівку, – розповів фахівець. – Далі йде рідина, яка взаємодіє з нашим порошком, відбувається склеювання. Друкується виріб на порошку, після чого наноситься наступний шар. Після друку ми чекаємо приблизно 30 хвилин. Потім вилучаємо виріб, чистимо трішки. Тоді обпалюємо за температури 1200°C, де він стає твердим, набуваючи своєї безпосередньої форми. На фінальному етапі – глазур і чергове обпалювання, і тільки тоді ми відправляємо готовий виріб клієнту”.
“Кераміка – універсальний матеріал, який використовується практично у всіх сферах, пов’язаних із виробництвом і використанням високотехнологічної продукції”, – кажуть розробники.
Їхня технологія також дозволяє створити імплант унікальної форми з органічної кісткової тканини, який замінить пошкоджені ділянки при переломах, котрі не зростаються.
“У теорії це дозволить домогтися стовідсоткової приживлюваності, а завдяки пористій структурі крізь роздруковану на 3D-принтері деталь зможуть прорости судини”, – зазначив Володимир Усов.
Зараз технологія ще проходить стадію сертифікації, тож якщо все буде успішно, незабаром почнуться клінічні випробування.
Як українському стартапу вдалося придумати ноу-хау в адитивних технологіях, котрі швидко розвиваються, і наскільки фантастична ідея того, що зовсім скоро люди друкуватимуть собі нові кістки та навіть органи?
Про це, а також все про історію світового інноваційного успіху українців – дивіться у новому випуску програми “Майстер справи”.