В Україні відкриється представництво МКС — подробиці розповів колишній заступник генпрокурора України

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Відкриття представництва Міжнародного кримінального суду (МКС) в Україні дасть змогу українській прокуратурі координувати дії з міжнародними слідчими прямо на території України, що істотно заощадить час на збір і передачу доказів, а також розгляд кримінальних злочинів. Про це сьогодні, 7 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів колишній заступник генерального прокурора України, генеральний військовий прокурор (2019-2020 рр.) Віктор Чумак.

“Не треба, в принципі, витрачати багато часу на координацію діяльності. Не треба витрачати багато часу на кваліфікацію тієї чи іншої дії, які необхідно провести. Не треба витрачати час на збір тих чи інших фактів, які необхідні як для Міжнародного кримінального суду, так і для нас. Тобто, в принципі, тут офіс, тут люди, які займаються розслідуванням. На сьогодні є ордер на арешт і затримання, я наголошую, за одним злочином — щодо депортації дітей. І ось тут якраз ці люди, які збирають докази, вони можуть тут перебувати в Україні, вони можуть швидко отримувати всі ці докази, швидко отримувати факти, досліджувати їх і, в принципі, формувати справу для суду”, — сказав Чумак.

Він також повідомив, що вже зафіксовано вже понад 8 тисяч воєнних злочинів, скоєних росіянами в Україні.

“Ми говоримо про воєнні злочини. Тобто це злочини, які скоєні або на полі бою, або поза полем бою, тобто це злочини, які були скоєні саме особами, які беруть безпосередню участь у так званій їхній “операції”, у війні”, — сказав Чумак.

Він додав, що існує градація — виконавець злочину, організатор злочину, співучасник злочину.

“Командири, які віддають злочинні накази, як там накази на руйнування, вбивства і так далі, тощо, — це організатори злочину. Безпосередні виконавці — це є безпосередні виконавці. Особи, які забезпечували, можуть бути співучасниками злочину. Тому все це в Кримінальному кодексі в нас і в інших країнах прописано. І рівень відповідальності щодо тих чи інших осіб, він якраз-таки теж прописаний щодо санкцій, які можуть бути застосовані до організатора злочину, до осіб, які брали в цьому участь, співучасників і безпосередніх виконавців. І тут проблеми немає… Це досить серйозна і складна робота. Але тут, у принципі, якраз-таки встановити, хто яку роль у скоєнні злочину здійснював”, — пояснив Чумак.

Читайте також: Ордер МКС грає роль “чорної мітки” — для будь-якого політика виникає дилема, чи варто контактувати з Путіним, — Фесенко

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт президента Росії. Однак є ймовірність, що навіть держава, яка визнає юрисдикцію такого суду, не заарештує Путіна, вважає експерт з міжнародного права, кандидат юридичних наук і науковий співробітник Копенгагенського університету Гліб Богуш.

У березні генеральний прокурор України Андрій Костін і секретар Міжнародного кримінального суду Пітер Льюїс про відкриття представництва МКС в Україні.

Прямий ефір