В Україні традиція боротьби за свободу має глибоке коріння, це — частина національної самосвідомості українців, — Фесенко

Ілюстративне фото: president.gov.ua

Україна почала внутрішню боротьбу за свободу та європейську мрію від 2013 року. Боротьба за свободу — частина національної самосвідомості українців. На цьому сьогодні, 21 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував політолог Володимир Фесенко.

Він наголосив, що безпосереднє протистояння російській агресії і тоді ще гібридна війна почалася 2014 року. А 2013 року це була внутрішньополітична подія — боротьба українців за свободу.

“Спочатку боротьба молодого покоління за те, щоб зберегти свою європейську мрію, яку Янукович спробував викинути, розтоптати, відмовитися від неї. Хоча в тактичних цілях аж до середини листопада… Я був 29 листопада на саміті Європейського партнерства у Вільнюсі, там було чимало українських активістів, і всі чекали — а що як трапиться диво, і в останній момент Янукович погодиться і підпише угоду про асоціацію з Європейським Союзом, тому що текст був підготовлений. Навіть за Януковича готували цю угоду із суто тактичних цілей. Але восени 2013 року під тиском Москви і, мабуть, був не тільки батіг, але й пряник, Януковичу пообіцяли, як з’ясувалося пізніше, 15 млрд дол. на його перевибори в 2015 році, підготовка яких мала розпочатися вже в 2014-му. І Янукович відмовився”, — сказав Фесенко.

За словами політолога, так само тоді Росія змусила відмовитися від підписання угоди про асоціацію з ЄС Вірменію.

“Зараз про це мало хто згадує. Але в нас люди вийшли на протест. Спочатку молодь, а потім, після того, як розігнали молодіжну акцію протесту, сотні тисяч, а по всій країні мільйони людей вийшли на вулиці 1 грудня. І тоді вже почалася справжня революція, яка в підсумку призвела до втечі Януковича”, — уточнив він.

Фесенко зазначив, що Росія втручалася в події в Україні вже під час подій на Майдані, ще до того, як країна-агресор захопила Крим.

“Я знаю просто з першоджерел — найближчий помічник Суркова перебував взимку 2013-2014 рр. в Адміністрації президента України і контролював. Дії намагалися спрямовувати, я так розумію, були наглядачі скрізь. Російські наглядачі були в адміністрації тодішнього президента Януковича, в СБУ, в МВС, усіх силових структурах і правоохоронних органах. І за різними непрямими даними, Росія намагалася підштовхувати Януковича до жорстких дій, до силового розгону Майдану. І такі спроби робилися кілька разів, але Янукович боявся”, — розповів він.

Крім того, додав політолог, багато спостерігачів переконані, що криваві події лютого, зокрема, були спровоковані російськими спецслужбами.

“Потрібна була кров. Ось це російський метод — силовий, кривавий розгін. Вони хотіли це зробити, і в Києві було зроблено таку спробу. Але в підсумку, хоча і сталася величезна трагедія — загинули близько сотні людей, але все закінчилося втечею Януковича. Головний сенс — українці готові й вміють боротися за свою свободу. Тут мало просто готовності, потрібно ще й уміння”, — каже Фесенко.

Також він нагадав про передумови Дня Гідності та Свободи, який сьогодні відзначається в Україні.

“Українці боролися за свою свободу, до речі, теж студенти розпочинали так звану Революцію на граніті, коли було проголошено декларацію про суверенітет спочатку 1990 року, потім 1991 року після краху ДКНС, Акт про незалежність України. Тоді теж була студентська акція протесту, щоб оновилася українська політика, була зміна уряду, протестували зокрема й проти російського впливу. Потім традиція великих Майданів — 2004 рік Помаранчева революція, вона була безкровна й успішна. Це був приклад такого масового мирного руху, який може зупинити фальсифікацію результатів виборів, може вплинути на політичний розвиток країни. Тому в Україні традиція боротьби за свободу має глибоке коріння. Я говорю тільки про сучасну історію України. Можна згадувати національну революцію, яка була 100 років тому. Найголовніше — цей дух свободи і готовність боротися за свободу в українців зберігається. Це частина нашої національної самосвідомості”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Україна продовжує боротьбу — історія Євромайдану (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський сьогодні, 21 листопада, звернувся до українців з нагоди Дня Гідності та Свободи — державного свята, встановленого на честь початку двох революцій — 2004 та 2014 років. Зазначивши, що Революцією Гідності, яка почалася у ці дні 10 років тому, український народ провів свій перший контрнаступ — проти беззаконня, неволі, спроби позбавити європейського майбутнього.

Прямий ефір