В Україні сьогодні, 11 вересня, відбувається четвертий саміт Кримської платформи. До Києва приїхало понад 60 представників різних країн. Ключовими темами порядку денного стали питання територіальної цілісності України, реінтеграція окупованих Росією територій, повернення цивільних заручників, успіхи країни в Чорному морі та розвінчування міфів про Крим, повідомляє кореспондент FREEДОМ Олег Борисов із місця події.
У межах саміту відбулася пресконференція чотирьох представників різних країн. На початку пресконференції присутнім нагадали, що окупація України почалася із захоплення Криму, і саме деокупацією півострова вона закінчиться. Президент Зеленський акцентував на тому, що Путін думав, що дуже легко можна забрати за своїм бажанням території й дуже легко можна буде продовжувати далі цю війну, але завдяки опору українського народу, Силам оборони України, цього Путіну не досягти.
“Саме з цієї окупації розпочалася російська агресія проти України й всього способу життя, який об’єднує наші народи та держави. Європа для Росії стала мішенню саме тоді, ще 2014 року, коли Путіну здалося, що він може дозволити собі вкрасти наш Крим. Ми зараз, зокрема, завдяки Кримській платформі, завдяки всім нашим дипломатичним зусиллям, завдяки опору нашого народу, наших воїнів, абсолютно чітко примушуємо Росію до реальності, а саме до міжнародного права”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
На пресконференції також ішлося про підтримку України в питанні боротьби за не тільки тимчасово окупований Крим, але й за інші території, які захопила і хоче захопити РФ. Президент Литви Гітанас Науседа вкотре висловився про важливість підтримки України та акцентував на тому, що Путін продовжує свою агресивну політику.
“Ця війна стає дедалі більш грубою і небезпечною. Обравши такий злочинний шлях у 2014 році, Росія покинула своє місце в міжнародній спільноті, і з кожним роком вона дедалі глибше падає в ту діру, яку створила власними руками. Сьогодні ми тут, щоб допомогти Україні. Литва ніколи не визнає окупацію і незаконну анексію Криму та інших територій України. Ми будемо завжди вимагати, щоб Росія почала поважати міжнародне право, припинила переслідувати населення окупованих територій, зокрема кримських татар, а також відвела свої війська до міжнародно визнаних кордонів. Ми також підтримуємо створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування відповідальних за такі злочини, і, врешті-решт, ми вимагаємо, щоб Росія та її спільники несли відповідальність за задокументоване порушення прав людини та воєнні злочини”, — зазначив Науседа.
Також сьогодні на пресконференції виступав прем’єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович. Він підтвердив прихильність українському народу, а також заявив, що Хорватія й надалі підтримуватиме Україну. Пленкович закликав інших міжнародних партнерів діяти спільно для того, щоб чинити опір російській агресії.
“Ми надали багато пакетів військової допомоги Україні та продовжуватимемо посилювати її оборонну спроможність, тому що тільки сильні можуть захистити себе та звільнити окуповані території. Водночас, як і решта міжнародної спільноти, особливо на Заході, ми хочемо підтримати мирні ініціативи, які забезпечать мир, але не будь-який, а справедливий, з повагою до територіальної цілісності. Ми є членом НАТО і ЄС, і ми знаємо, коли настає момент, коли потрібно допомогти друзям”, — наголосив Пленкович.
Під час Кримської платформи проводилася панель, присвячена порушенням прав людини в тимчасово окупованому Криму. Представник уповноваженого з прав мешканців АР Крим і міста Севастополя Ельвін Кадиров повідомив, що станом на сьогодні в Криму незаконно засуджено 219 громадян України, 133 з них — це представники кримськотатарського народу.
Російська Федерація робить все для того, щоб затягувати процеси обміну або звільнення українських громадян, звільнення кримських татар, роблячи з живих людей розмінну монету.
Читайте також: Повернення Криму до складу України — вимога міжнародного права, — Ердоган