У межах видавничої програми Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр опублікував унікальні дослідницькі видання про Голокост на території України та Східної Європи.
Як повідомляє UA з посиланням на меморіальний центр, дослідження “Хроніка Голокосту” та “Сталіндорфський район: документи й матеріали” представили під час презентації, приуроченої до 80-х роковин трагедії, на Форумі видавців-2021 у Львові.
Зазначається, що “Хроніка Голокосту” – одне з перших комплексних досліджень Голокосту в українській історіографії. Книга подає детальну хронологію геноциду євреїв, починаючи з 1933 року, коли нацисти прийшли до влади в Німеччині, і закінчуючи 1945 роком, коли завершилася Друга світова війна.
“Ці події розгорталися від поступового обмеження громадянських свобод і людських прав, яке здійснював нацистський режим, до масового вбивства мільйонів людей”, – йдеться в повідомленні.
Автор видання, директор Інституту історії Голокосту в Україні та Східній Європі, кандидат історичних наук Андрій Руккас зазначив, що ця книга демонструє масштаби злочинів нацистського режиму.
“Ми прагнули показати, що кожного дня впродовж Другої світової війни в окупованій Європі, особливо в Східній Європі, нацисти вбивали євреїв. У цій книзі хронологія не є традиційна, тут події йдуть у межах одного дня рік за роком. Це свого роду календар, але я не хотів би використовувати слово “календар” стосовно Голокосту. Тому ми обрали назву “Хроніка Голокосту”, – розповідає Руккас.
Книга “Сталіндорфський район: документи й матеріали” висвітлює історію єврейського національного району на Дніпропетровщині, який нині є частиною Криворізького району.
“У його основі лежали старі єврейські колонії, які виникли на початку XIX століття. Проте у 20-х роках XX століття радянська влада почала масово переселяти сюди з міст єврейське населення. Люди, які поколіннями мешкали в містах, змушені були опановувати аграрні професії. Уже згодом місцеві мешканці пережили болісну колективізацію та Голодомор (у книзі представлені документи цього періоду). Пізніше, з приходом нацистів, єврейське населення Сталіндорфського району розстріляли”, – розповідають у Меморіальному центрі Голокосту Бабин Яр.
Укладач видання, кандидат історичних наук Альберт Венгер зауважив, що в книзі представлені матеріали архівів КДБ, які мали гриф “таємно” та “цілком таємно” й були розсекречені лише нещодавно. У книзі оприлюднені документи й матеріали 1930−1940-х років. Історик додав, що у виданні також є фото з сімейних архівів, які він збирав під час експедиції районом.
У 2021 році в межах видавничого проєкту Меморіального центру Голокосту Бабин Яр уже вийшло друком 18 видань. Більшість – це книги власного видавництва, решта були видані за підтримки Меморіального центру. До кінця року планується видати ще 19 книг.
Нагадаємо, Кабінет міністрів призначив довічні стипендії для 26 громадян України, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Читайте також: Для збереження правди про Голокост маємо робити навіть більше, ніж можливо, – президент