У Росії вилучають із бібліотек неугодну владі літературу — у списках книжки Кінга й Орвелла

Ілюстративне фото: starylev.com.ua

Неугодну владі літературу стали вилучати в Росії. Наприклад, у районній бібліотеці на північному заході Москви немає жодної книги Дмитра Бикова. За даними журналістів “Радіо Свобода”, тексти письменника вивезли в невідомому напрямку. Російські бібліотеки негласно отримують цілі списки небезпечних письменників, твори яких підлягають подальшому вилученню, повідомляє FREEДОМ.

Виданий 1953 року роман-антиутопія “451 градус за Фаренгейтом” Рея Бредбері став керівництвом до дії в нинішній путінській Росії. Слідом за журналістами, політиками, опозиціонерами та активістами кремлівська влада добралася і до неугодних письменників. Тому що “іноагент” — так пояснюють у бібліотеках Росії відсутність на полицях книжок низки російських і зарубіжних авторів. При цьому в кожному регіоні чиновники спускають різні заборонені списки.

“Ніякої, напевно, центральної вказівки, інструкції поки що немає. Виглядає, звісно, вкрай негарно і тупо. І все одно це станеться — мій прогноз, але поки що не сталося. Річ у тім, що єдиним принципом успішної кар’єри в Росії стає — Путін цього домігся — просто вміння догодити начальнику, треба постаратися догодити начальнику більше, ніж твої потенційні конкуренти. Якщо порівняти те, що відбувається в деяких бібліотеках Москви, навіть зрозуміло, що повний різнобій. Десь Бикова немає, а десь Бикова ще можна знайти. Або чому в тій самій бібліотеці, де немає Бикова, чудово стоїть Улицька”, — зазначив британський письменник і журналіст Андрій Остальський.

У дирекції департаменту культури Москви соцрозвитку інформацію про цензурні списки спростовують. Мовляв, не більше, ніж плітка. Однак завідувач SMART-бібліотеки імені Ахматової в Крилатському Володимир Косаревський зазначив, що негласні списки є і часом диктують їх просто телефоном.

“Здебільшого вони відрізняються не змістом, а оформленням. У Західному окрузі, коли прийшло оновлення бібліотечного каталогу, сказали: “Шановний директоре бібліотеки, подивіться, будь ласка, на оновлення і книжки, які позначені, що їх треба здати на перероблення, здайте”. У Північному окрузі було не так. У них був саме конкретний список із переліком із, по-моєму, 70 книжок, які потрібно видалити. І там було прописано, по-перше, яка кількість в окрузі є найменувань цього автора цих книжок, а по-друге, навіть вказано ініціатора зняття цієї книжки з полиці”, — сказав Косаревський в інтерв’ю “Новой газете”.

У забороненому списку здебільшого ті російські письменники, які відкрито виступають проти війни.  

“Там, звісно, і Биков, Акунін, та сама Улицька, але там на здивування наприклад, Стівен Кінг або Джоан Роулінг з її “Гаррі Поттером”. Де тут логіка? Логіка є. Тому що Стівен Кінг і Джоан Роулінг дуже голосно, привселюдно на всіх форумах можливих виступають із засудженням війни в Україні та дій Путіна. У списку ще Джордж Орвелл, який взагалі помер незабаром після Другої світової війни, і гадки не мав про те, що буде з Росією після Сталіна, після Хрущова, Брежнєва, Горбачова, а тим паче за Путіна. Проте потрапив до забороненого списку. Чому? А тому що його часто цитують критики війни”, — сказав Оскальський.

“Скотний двір” і “1984” Орвелла сьогодні як ніколи точно відображають реальність у Росії, впевнені письменники.

“Я горда. Коли я побачила список своїх книжок, своє скромне прізвище разом із Джоан Роулінг, як таких, що вилучають із бібліотек. Що я могла? Я роздулася від гордості як жаба. Нагадую, що “1984” був просто якийсь час лідером продажів, хітом, бестселером і так далі, і так далі у Росії, поки не зметикували відразу після 24 лютого. Можна, звісно, всілякі конспірологічні версії припустити, що російське Міноборони так потребує такої кількості примірників Орвелла, що просто Конашенков (офіційний представник Міноборони РФ Ігор Конашенков, — ред.) не може без нього свої брифінги готувати, оскільки їх використовують як підручник, керівництво до дії”, — сказала російська журналістка й письменниця Юлія Латиніна.

Сьогоднішня диктатура в Росії заснована на подобі радянської, щоправда, нинішня абсолютно нелогічна, вважає тепер уже заборонена в РФ російська поетеса Аліна Вітухновська.

“Вони будуть хапатися за все, що погано або навпаки, добре. Вони вчепилися в найкращих авторів. Це просто топовий список… При цьому, зауважте, там є і їхня обслуга, наприклад, Едуард Лимонов. На брошурах про націонал-більшовизм був вирощений рашизм. Лимонов обслуговував рашизм, але теж потрапив у цей список”, — сказала Вітухновська.

На думку експертів, сама Росія поступово перетворюється на диктатуру-антиутопію, яка породжує всередині себе анархію без чітких правил і кордонів. 

Читайте також: Репресії в Росії набирають обертів: що загрожує у РФ тим, хто виступає проти режиму Кремля

Прямий ефір