Рекордні витрати на оборону, а точніше повномасштабну війну Росії проти України, заклали в державний бюджет РФ на 2024 рік. Відповідний закон у третьому, фінальному, читанні ухвалила Держдума, інформує FREEДОМ.
Російська Держдума ухвалила проєкт бюджету на 2024 рік, а також на плановий період 2025 і 2026 років. Бюджет передбачає рекордні в сучасній історії Росії воєнні витрати.
Тільки 2024 року на статтю “національна оборона” — а до неї входять витрати на армію, військову промисловість і виплати учасникам бойових дій — виділять майже 11 трлн рублів. Це приблизно 120 млрд доларів за нинішнім курсом.
“У 2024 році, будемо говорити виходячи з реалій, навряд чи це реальна сума. Чому? Тому, що доходів, які вони намалювали, їх просто немає і не буде. Як можна чисто теоретично виконати цей бюджет? Дуже просто. Відпустити долар, він злетить до 150-170 рублів за долар. Відповідно, доходи в рублях збільшаться, але збільшаться і ціни. Друге, це інфляція”, — зазначає економічний експерт Ілля Несходовський.
Ціни в Росії зростають і на харчі, і на непродовольчі товари, причому не тільки ті, які купують за кордоном.
Намагаючись пригальмувати інфляцію і стабілізувати рубль, російська влада посилила валютний контроль. Центробанк неодноразово підвищував облікову ставку, а держава зобов’язала найбільших експортерів здавати валюту.
“Путін тримає інфляцію шляхом маніпуляцій із цифрами. Не можна приховати того факту, навіть від простих громадян Росії, що там інфляція ніяких не 6% і не 7%, а вже в районі 20%. А буде 22-23%, за моїми прогнозами. Тобто тут стримування шляхом обману і міжнародної громадськості, і своїх громадян”, — наголошує доктор економічних наук, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
У 2024 році в Росії витрати на війну вперше перевищать соціальні витрати. Попри це, у російському Міністерстві фінансів поспішили запевнити, що витрати на соцполітику — у пріоритеті. Вони збільшаться на 2 трлн рублів.
Але підвищення розміру мінімальних пенсій і зарплат, по-перше, пов’язане з інфляцією, яка тільки за 2023 рік “з’їла” п’яту частину всіх нарахувань, пояснюють експерти. По-друге, це — вимушений захід. Путіну доводиться купувати лояльність електорату перед виборами.
“2024 рік — рік виборів. Завжди вони закладали перед виборами для отримання потрібного результату різні соціальні виплати. Тому потрібно враховувати, що у 2024 році ці виплати, найімовірніше, будуть проведені саме перед виборами, щоб створити видимість. Потім це все з’їсть інфляція. Тож після березня 2024 року вони прийдуть до того самого стану, в якому були. Це лише ігри — політичні, електоральні — покращення якості життя населення не відбудеться”, — пояснює Ілля Несходовський.
Щоб закрити діру в бюджеті, яка неодмінно з’явиться через нереалістичні оцінки державних доходів, російська влада, імовірно, потроїть акцизи, введе нові експортні мита і збільшить вартість комунальних послуг. Збільшення податків теж може входити в плани Кремля.
Читайте також: Питання бізнес-етики чи політики: як передати Україні заморожені активи РФ, обговорюють експерти