В пошуках миру та сили: Трамп призначив спецпредставника щодо України — що про нього говорять експерти

Кіт Келлог. Фото: ap.org

27 листопада Дональд Трамп оголосив генерала у відставці Кіта Келлога своїм помічником і спеціальним посланцем по Україні та РФ. Новообраний президент США, що головним завданням Келлога буде “мир через силу”, щоб зробити “Америку і світ знову безпечними”.

Кіт Келлог — досвідчений військовий, який також обіймав політичні посади. У нього є своє бачення завершення війни РФ проти України. Однак експерти кажуть, що це бачення вже трансформувалося і може зазнати змін у майбутньому.

Спецпредставник Трампа та його план

Генерал Кіт Келлог заявив про свою готовність працювати в новій адміністрації. Він, як і Трамп, процитував гасло епохи американського президента Рональда Рейгана “Мир через силу”.

“Я задоволений призначенням Дональдом Трампом на посаду помічника президента і спеціального посланника з питань України та Росії. Для мене було честю працювати на президента Трампа, і я з нетерпінням чекаю можливості невпинно працювати над забезпеченням миру через силу, відстоюючи інтереси Америки. Я готовий до цього з тією відданістю і самовіддачею, яких це заслуговує”, — написав він у соцмережі X.

Кіт Келлог народився 1944 року, тобто його дитинство минуло в поствоєнний період. З молодих років присвятив себе службі в армії США. У 23-річному віці вирушив на війну до В’єтнаму. Брав участь в операціях американських сил у Панамі 1989 року і згодом у Перській затоці в рамках операції “Буря в пустелі”, яку вели сили міжнародної коаліції проти режиму Саддама Хусейна в Іраку.

Кіт Келлог обіймав високі посади в адміністрації Трампа з 2017 по 2021 рік, включно з посадою глави апарату Ради національної безпеки. Раніше Келлог обіймав посаду радника з національної безпеки за віцепрезидента Майка Пенса. Він виконував обов’язки радника з національної безпеки після відставки Майкла Флінна.

За інформацією Reuters, Кіт Келлог раніше запропонував свій план припинення війни в Україні, який передбачає, що постачання американської зброї Києву продовжаться тільки за умови, що Україна погодиться на мирні переговори з РФ. Також США попередять Москву, що будь-яка відмова від переговорів призведе до посилення підтримки України з боку США. Видання The Wall Street Journal пише, що план передбачає відмову України від вступу до НАТО протягом 20 років, заморожування лінії фронту і створення демілітаризованої зони.

Зазначається, що в наданому варіанті мирного врегулювання Україна може намагатися повернути свої території, але протягом тривалого періоду. Завершити цей процес, можливо, вдасться тільки після смерті Путіна, і дипломатичним шляхом. Також пропонується частково зняти санкції з Росії, щоб спонукати Москву на певні кроки до миру, а також — встановити податок від імпорту російських енергоресурсів для відновлення України.

Сам Келлог у липні цього року в розмові з “Голосом Америки” наголошував, що поки що це не затверджений план дій, а лише його маніфест.

“Це варіант, який президент може використати в разі обрання. Почали одразу говорити, що це план, затверджений президентом. Ні, зовсім ні”, — пояснював він.

Думки експертів

Наскільки стійкою є позиція Кіта Келлога та яку роль у рішеннях Трампа відіграють люди з його оточення — на цю тему в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Анна Бродська-Кроткіна, завідувачка програми славістики в Університеті імені Вашингтона і Лі в штаті Вірджинія (США), докторка філологічних наук, журналістка;
  • Максим Джигун, політолог;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”.

АННА БРОДСЬКА-КРОТКІНА: Келлог прогинається під думкою Трампа

— Серйозний фактор у цій ситуації це те, що Келлогу 80 років. Це людина, яка виросла під час холодної війни і тому він звик думати саме про Росію як про ворога. Влітку він у співавторстві ще з одним з одним професійним військовим випустив статтю про те, як він планує розв’язати “кризу” в Україні, призупинити війну і так далі. Дуже цікавий підхід людини, яка, хоча має справу з Путіним із сучасної Росії, мислить у параметрах холодної війни Радянського Союзу.

Келлог називає Байдена ліберальним інтернаціоналістом, який намагався будувати свою політику, спираючись на ідеали прав людини та демократії. Келлог абсолютно проти ідеалізму. Він так це і називає — недоречний ідеалізм. Він проти такого ідеалізму в підході до Росії і пропонує старий варіант — нехай Росія буде автократією, США це взагалі не хвилює: “Там порушуються права людини, нас це теж не хвилює. Зрештою, ми ніколи про це не турбувалися, коли йшлося про Радянський Союз”.

Але є, звісно, деякі занепокоєння, що Америка теж піде шляхом авторитаризму.

Келлог був в Україні порівняно недавно і був винятково вражений українською армією, українськими солдатами і тим, як армія натренована. Він був горою за Україну ще 2023 року. І він говорив це не де-небудь таємно знайомим і друзям, а на Fox News. Він був агресивно налаштований, говорив, що Росію потрібно вигнати з території України. Але що змінилося? Він пояснює це тим, що змінилася ситуація на лінії фронту.

Він у всьому звинувачує Байдена, забуваючи, що 8 місяців поспіль саме Республіканська партія з подачі Трампа блокувала допомогу Україні. Він стверджує, що Байден давав зброю Україні по краплині. І це не призвело до бажаних швидких результатів на фронті.

Келлог вважає, що зараз війна, яка триватиме дуже довго, якщо не покласти край, вона вимагатиме дедалі більше і більше жертв від України. Як військового така ситуація його абсолютно не влаштовує. Але він не просуває військове вирішення цієї ситуації, а дійсно хоче, щоб Україна здавала позиції, здавала свою територію.

Америка — головний союзник України і головний постачальник озброєння. Тож, зрозуміло, що натискати на Україну можна, а от натискати на Росію він, власне кажучи, не збирається. Навпаки, Росії — суцільні пряники. І санкції з вас знімемо, і шматок території отримаєте, і Україна не вступить до НАТО. Відбувається, на жаль, те, що він прогинається під думкою Трампа.

З позитивного важливим є те, що навіть якщо США готові йти на компроміс із Путіним, там розуміють, що все одно потрібна якась проєкція сили і якась проєкція перемоги. Радники переконали Трампа, що просто ось так здатися Росії — це політично дуже погано для образу обраного президента США.

Келлог наполягає на тому, що Україну треба буде озброювати, при чому озброювати весь час, навіть після бажаної угоди з Росією. Америка повинна буде продовжувати буквально накачувати Україну озброєнням, щоб Росія ніколи не змогла повторити свою агресію. Це, звичайно, плюс.

МАКСИМ ДЖИГУН: Усі рішення спецпредставника щодо України та РФ так чи інакше будуть продиктовані Трампом

— Особистості важливі. Але в контексті кампанії Трампа і його персоналії як президента важливим є не те, якими якостями володіють члени його команди, а те, наскільки лояльними і відданими до президента є ті люди, які обійматимуть важливі посади. Трамп може брати до себе в команду навіть нобелівських лауреатів у царині боротьби за мир або інших наук, але при цьому будуть важливими не їхні інтелектуальні здібності, а те, наскільки вони зможуть відповідати на прохання і бажання, які їм диктує Трамп.

Як на мене, це хороша кандидатура, але, з іншого боку, буде важливим те, які рішення ухвалюватимуть у Білому домі та які вказівки отримуватиме спецпредставник США з цієї війни в контексті переговорів з Україною та Росією.

Люди в оточенні Трампа можуть переконати його в тому, що перемога України це частина і його перемоги.

Келлог у перші місяці вторгнення РФ активно підтримував Україну. Він говорив багато про те, що потрібно посилити допомогу і фінансові, і військові вливання. Після того, як сформувалася позиція самого Трампа, і представник, і інші члени його команди почали активно змінювати свою позицію, бути більш песимістичними, розповідати про те, що потрібно закінчувати війну, щоб просто не вмирали люди. Тобто відбулася трансформація думки в оточенні Трампа.

Тому я думаю, що нам потрібно намагатися знайти зв’язок із Трампом, або з його найближчими людьми. Ми знаємо, що члени сім’ї Трампа ще під час першого президентства, навіть не маючи якихось високих постів і позицій в адміністрації або інших державних інститутах, впливали на нього більше, ніж там радники з національної безпеки.

У Трампа сьогодні головне завдання — знайти важелі впливу на обидві сторони. З одного боку, на Україну, розповідаючи про те, що якщо ми не будемо погоджуватися щонайменше на початок переговорного процесу, відбудеться скасування постачань озброєння і фінансової допомоги. З іншого боку, на Росію також є важелі впливу, наприклад, що вона ніколи не позбудеться санкцій, які вже були запроваджені нинішньою адміністрацією США, країнами “Групи семи” та Європейським Союзом.

До того ж Трамп може обвалити ціни на нафту у світі, зокрема й у Росії. Трамп — один із небагатьох політиків, який ще під час свого першого президентства говорив про те, що ціна на нафту визначає амбіції та інтереси Російської Федерації, і що нижчою буде ціна на нафту, то менше можливостей матиме Путін для того, щоб розпочинати будь-які війни.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Мир через силу має здійснити людина, яка розуміє, що таке сила

— Келлог — це генерал, людина з величезним досвідом реальних бойових дій, яка не з чуток і не в теорії розбирається в питаннях безпеки. Він працював у всіх військових операціях, де брали участь США, але він не класичний військовий, бо після виходу у відставку зі своїх військових позицій він перейшов на політичні посади у сфері безпеки.

Для України це дуже чіткий сигнал, що Трамп продовжує вести свою лінію і буде досягати, як він казав, миру через силу.

Важливо, що стратегічне бачення Києва абсолютно збігається з баченням Трампа. Навіть із тих коментарів, які спецпредставник дав, уже стає абсолютно очевидним, що США, звичайно ж, не відмовляться від підтримки України. Ба більше, він критикував демократів за те, що вони дуже довго надавали “піпеточну” допомогу Україні. Стабільність і виживання України має бути реалізовано через її посилення. Він провів паралель, що Україна має бути новою Спартою для Європи.

Що таке Спарта? Звичайно ж, для нас це насичення, зокрема й західною зброєю, і розробка своєї зброї та розміщення ресурсів військово-промислового комплексу ЄС і США. Мир через силу з такою людиною, яка розуміє, що таке сила, буде реалізовуватися набагато динамічніше і набагато прямолінійніше, ніж у випадку, якби спецпредставником став політик або дипломат.

Читайте також: Байден уберіг Трампа від гри в сценарії Путіна, — Подоляк про зняття заборони на удари по РФ

Прямий ефір