В Омську та на “Кавказі” згоряє паливо для воєнної машини РФ — огляд (ВІДЕО)

Пожежа на нафтобазі "Кавказ" у Ростовській області. Скріншот: t.me/rbc_news

На одному з найбільших нафтопереробних заводів (НПЗ) у Росії прогримів вибух і спалахнула пожежа. Йдеться про завод в Омську. Він розташований за 2 000 км від кордону з Україною. А на нафтобазі “Кавказ” у Ростовській області виникло нове — вже четверте загоряння. Впоратися з вогнем там не можуть більше ніж тиждень. Останнім часом нафтопереробні підприємства Росії зазнають колосальних збитків через атаки дронами. Удари по цих об’єктах виснажують воєнну машину Кремля, повідомляє FREEДОМ.

Омський НПЗ належить найбільшій у Росії компанії “Газпром нафта”. На підприємстві працює понад 3 000 осіб. Про пожежу на заводі почали повідомляти російські паблики у понеділок, 26 серпня. Губернатор Омської області Віталій Хоценко повідомив про шестьох постраждалих та одного загиблого.

“За словами очевидців, хлопки було чути у кількох районах міста. Співробітнику Омського НПЗ під час вибуху відірвало кінцівку, у другого — закрита черепно-мозкова травма”, — повідомив Тelegram-канал “ЧТД”.

Площа пожежі становила 1 000 кв. м. Попередньо на Омському НПЗ вибухнула установка АВТ-11, яка переробляє нафту. Завод випускає близько 50 видів нафтопродуктів: високооктанові бензини, дизельне та суднове паливо, авіагас, технічну сірку та іншу продукцію для російської армії.

“У 2023 році Омський НПЗ переробив 21 млн 280 тис. тонн нафти, що становить 7,7% від усієї переробки в РФ. Завод виробив понад 5 млн тонн автобензину (11,5% від виробництва в РФ), дизпалива — понад 8 млн мільйонів тонн, авіагасу — 1 млн 630 тис. тонн (тобто 15%)”, — повідомляє The Moscow Times .

Пресслужба Омського НПЗ повідомила, що пожежу вдалося локалізувати. А ось на нафтобазі “Кавказ” у Ростовській області навіть за тиждень пожежі з’являються нові осередки займання. Нафтобаза була атакована українськими безпілотниками 18 серпня. Удар призвів до займання близько 20 цистерн із дизельним паливом об’ємом по 5 тис. кубометрів кожна. Загалом таких резервуарів там понад 70.

“Весь дим просто ліг на місто. Це взагалі жах. Але, звісно ж, у нас жодних вихлопів немає, у нас все нормально та чудово”, — прокоментувала пожежу місцева мешканка.

Атаки на російські НПЗ вибивають ґрунт з-під ніг російського військово-промислового комплексу (ВПК). Адже збитки від пожеж є колосальними. Чимало підприємств не підлягають відновленню, стверджують експерти. Ті, що ремонтують, не можуть заповнити потрібний обсяг переробки нафти.

“Хоча частину заводів власники відносно швидко чинять, проте, оскільки процес триває постійно, то на даний конкретний день, наприклад, сьогодні Х заводів не працює. Через, припустимо, два тижні частину цього Х полагодять, але буде знищено Y інших, які також опиняться в ремонті. Тобто частина виробничих потужностей постійно не працює”, — прокоментував комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

Євросоюз запровадив щодо Росії вже 14 пакетів санкцій, через які до РФ не надходять імпортні компоненти. Це впливає і на відновлення підприємств і безпосередньо на виробничий процес військово-промислового комплексу. У паніці власники російських нафтобаз вже виставляють їх на продаж.

“Санкції обмежують доступ до західного обладнання для того, щоб ремонтувати. Його доводиться шукати або на “сірому” ринку контрабанди, що збільшує терміни ремонту, або в Китаї. Але в Китаї воно не завжди є якісним і не завжди прийнятним для російських заводів”, — зазначив комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

Нестача імпортних товарів та постійні атаки на НПЗ призвели до подорожчання бензину в Росії. Бензин марки Аі-92 подорожчав в оптових закупівлях у Росії приблизно на 20%, а Аі-95 — на 30%. Експерти зазначають, що підвищення цін неминуче призведе до зростання інфляції, яка вже майже досягла позначки 9%.

Читайте також: Росія вже не має можливості віддавати нафту та нафтопродукти на експорт — розбір експерта

Прямий ефір