Реальною причиною підвищення радіаційного фону в окупованому Маріуполі Донецької області стало не оголення “чорних пісків”, що “фонують”, через шторм, а постійні бомбардування та обстріли міста, які вели російські окупанти. Про це сьогодні, 1 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Він наголосив, що ключ до екологічної безпеки всього Азовського регіону на сьогодні перебуває в Маріуполі.
“Це абсолютна нісенітниця з приводу пісків. Дійсно вони є в Маріупольському районі, але їхній фон уже давно не такий сильний. Їх не так багато, і там нема чого вимивати… Насправді причина підвищення радіаційного фону цілком проста та цілком очевидна. Річ у тім, що за 86 днів битви за Маріуполь окупанти скинули на місто в тротиловому еквіваленті більше, ніж бомби, скинуті на Хіросіму та Нагасакі. Безумовно, це спричинило підвищення радіаційного фону не тільки в районі пляжу Піщаний, де публічно росіяни його заміряли”, — сказав радник міського голови.
Андрющенко вважає, що підвищення радіаційного фону буде зафіксовано в районі “Азовсталі” й колишнього коксохіму.
“Якщо на Піщанці в 15,5 раза перевищує радіаційну норму, то, повірте, на території знищеної “Азовсталі” на сьогодні це буде ще більша різниця з природною нормальною нормою. Ситуація дуже проста. Завод зупинили, як годиться, а завод, як і будь-яке металургійне виробництво, як і будь-яка чорна металургія, особливо з огляду на те, що там був хімічний завод, зокрема, й шкідливе виробництво, під час зупинки був законсервований. Після того, як його просто стерли з лиця землі, по суті, бомбардуваннями, то ми маємо ситуацію, що не проведена рекуперація заводу, тобто непроведене чищення призводить до того, що підвищується радіаційний фон, що всі шкідливі речовини, які перебувають на сьогодні на заводі, вони перебувають на відкритому ґрунті, по суті. І вони потрапляють у ґрунт, вони потрапляють у воду, вони потрапляють у повітря — це абсолютний екоцид”, — наголосив він.
За словами Андрющенка, загрозу, яку несе відсутність рекуперації “Азовсталі”, складно переоцінити, тому що йдеться про практично всі наявні шкідливі речовини, які потрапляють в акваторію Азовського моря.
Читайте також: Після “звільнення” маріупольці Росії не потрібні: про життя в окупованому місті розповідають маріупольські депутати та журналісти
Нагадаємо, Маріуполь був оточений російською армією вже на четверту добу повномасштабного вторгнення, а повністю окуповане місто було 20 травня 2022 року. Полк Нацгвардії “Азов” та українські військовослужбовці з різних підрозділів тримали оборону на “Азовсталі” 86 днів.
Із майже півмільйона людей, які жили в Маріуполі до російського вторгнення, залишилося близько ста тисяч. Понад 11 тис. – діти.