Оригінал статті на офіційному сайті Європейського Союзу англійською мовою
Щороку світові лідери збираються в Нью-Йорку на Генеральну Асамблею Організації Об’єднаних Націй (ООН). Проте цього року у цій дипломатичній декорації не буде нічого рутинного.
Через 77 років після створення ООН, щоб врятувати людство “від лиха війни”, Європа знову опинилася на передовій, а кризи торкнулися багатьох регіонів. Генеральна Асамблея ООН пропонує країнам унікальний шанс, зібравшись разом, розробити вирішення глобальних проблем. Після двох років пандемії Генеральна Асамблея демонструє рішучість у протистоянні масштабним викликам.
ЄС та ООН є провідними світовими прибічниками та захисниками мультилатералізму (багатосторонніх відносин), заснованого на правилах. Коли людство почало одужувати від пандемії, невиправдана агресивна війна Росії проти України розтяглася на невизначений час. І зараз, як ніколи, настав момент продемонструвати солідарність багатьом нужденним по всьому світу і показати, що багатосторонній підхід працює в часи кризи. Сприяння ефективному багатосторонньому управлінню та дотримання Статуту ООН є основою пріоритетів ЄС на 77-й сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Сьогодні Верховний представник із закордонних справ та політики безпеки Європейського Союзу/віце-президент Європейської комісії Жозеп Боррель прибув для участі у низці заходів та зустрічей зі світовими лідерами на відкритті 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. ЄС також представляють:
- голова Європейської ради Шарль Мішель;
- президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн;
- виконавчий віцепрезидент Франс Тіммерманс;
- члени Комісії Ютта Урпілайнен (від INTPA — Міжнародного партнерства) та Янез Ленарчич (від Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини).
Упродовж цього часу Жозеп Боррель зустрінеться з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем, очолить неофіційну зустріч міністрів закордонних справ ЄС, візьме участь у відкритті переговорів ООН, організовує зустріч з питання Західних Балкан, візьме участь у 12-му пленарному засіданні Глобального контртерористичного форуму, а також зустрічі міністрів Ради співробітництва країн Перської затоки — ЄС. Крім цього, він відвідає трансатлантичну вечерю міністрів закордонних справ, організовану держсекретарем США. Він також проведе кілька двосторонніх зустрічей із лідерами Азії, Африки, Близького Сходу, Південного сусідства та Латинської Америки.
Стратегічні пріоритети ЄС на @UNGA77
Дотримання Статуту ООН та верховенства закону є основою пріоритетів ЄС. Ми зіткнулися зіще одним викликом глобальному миру та безпеці за останні десятиліття — агресивною війною Росії проти України. Це посилює існуючі геополітичні розломи та кризи, у тому числі, викликані COVID-19 та зміною клімату. Тому ЄС скористається будь-якою можливістю, щоб наголосити на обов’язковому характері Статуту ООН у всій його повноті — мир і безпека, права людини, гендерна рівність, людська гідність, рівні права великих та малих націй.
Агресія Росії проти України не тільки завдає шкоди міжнародному порядку, що ґрунтується на правилах, а й підриває світову економіку та глобальну продовольчу безпеку таким чином, що це завдає шкоди всім країнам. Боротьба з глобальною продовольчою кризою та іншими наслідками російської агресії є ключовим завданням для всіх членів міжнародного співтовариства. Ось чому ЄС активно співпрацює з Глобальною групою ООН з реагування на кризи у сфері продовольства, енергетики та фінансів. ЄС та його члени розробили численні ініціативи, спрямовані на пом’якшення серйозних наслідків глобальної продовольчої кризи, і продовжуватимуть взаємодіяти з усіма партнерами, щоб допомогти пом’якшити наслідки, зокрема, для вирішення проблеми відсутності продовольчої безпеки, недоїдання та зростаючих гуманітарних потреб. Зважаючи на майбутнє, ключове значення має перетворення глобальних продовольчих систем відповідно до зобов’язань, прийнятих на Саміті ООН з продовольчих систем.
Порядок денний на період до 2030 року залишається дорожньою картою ЄС, як це було з моменту його узгодження. У сприянні сталому розвитку та правам людини нашим головним пріоритетом є зміцнення стійкості до майбутніх потрясінь та забезпечення справедливого відновлення. Не забуваймо і про розширення можливостей молоді. У рамках європейського року молоді Європейська служба зовнішніх справ запустила кампанію #OurVoiceOurFuture, спрямовану на підвищення обізнаності молоді щодо значення та цінності багатосторонності.
Загальний доступ до якісної освіти має величезну силу для стійкого, справедливого, інклюзивного, більш рівноправного та сталого світу. Ми повинні зробити так, щоб Саміт перетворення освіти під час цього періоду був дійсно преобразуючим і таким, що сприяє рівному доступу до якісної освіти для майбутніх поколінь.
Головний урок, який було зроблено з пандемії, полягає в тому, що нам необхідно вкладати значні кошти у зміцнення глобальної безпеки та готовності в галузі охорони здоров’я. Крім боротьби з поточною пандемією, кінцевою метою ЄС є просування загального медичного страхування та створення сильних та стійких систем охорони здоров’я у країнах-партнерах відповідно до підходу “Єдине здоров’я”.
“Потрійна планетарна криза” зміни клімату, втрати біорізноманіття та забруднення є екзистенційною загрозою для людей і планети в цілому, і з нею необхідно боротися в екстреному порядку. Вкрай важливо, щоб ми активізували наші зусилля щодо сталого та справедливого переходу на екологічно чисту енергію в усьому світі.
Цифровий простір має багато можливостей, але є і ризики. Вкрай важливо сформувати глобальний цифровий порядок денний, щоб цифрова трансформація працювала для всіх. Це включає захист цифрового надбання як глобального суспільного блага, забезпечення доступного, повноцінного зв’язку та охоплення цифровими технологіями, подолання цифрового розриву та забезпечення дотримання та захисту прав людини в інтернеті.
ЄС також буде прагнути використовувати історичну можливість, надану ООН за “Нашим загальним порядком денним”, для проведення реформ глобального управління, щоб багатостороння система, в центрі якої знаходиться ООН, була пристосована до завтрашнього світу і краще виконувала наші спільні глобальні зобов’язання. З цією метою ЄС співпрацюватиме в дусі справді інклюзивного мережевого мультилатералізму та у напрямку реформованої ООН 2.0. Також ЄС буде конструктивно брати участь у Новій програмі миру, Глобальному цифровому договорі та Платформі для надзвичайних ситуацій, щоб забезпечити ефективніше реагування на складні глобальні кризи.