Росія посилює енергетичний терор України, продовжуючи атакувати об’єкти енергосистеми. Харківська область — один із найпостраждаліших регіонів від початку повномасштабної агресії, зокрема й в енергетичному плані. Рівень пошкоджень став зрозумілий після деокупації Збройними силами України (ЗСУ) захоплених російськими військами міст і сіл. Там довелося відновлювати електропостачання фактично з “нуля”, інформує FREEДОМ.
Пошкоджені опори, підстанції, обірвані кабелі: енергетики показали місцевий “цвинтар” енергетичного обладнання в місті Ізюм. Усе, що давало місцевим жителям електроенергію, тепер металолом.
34-річний Олексій Бічев, співробітник “Харківобленерго”, вже 11 років займається монтажем і ремонтом повітряних ліній електропередач. Він народився в Ізюмі й розповів, що на початку повномасштабної війни Росії проти України його дім обстріляли, квартира після прямого влучання снаряда повністю вигоріла.
Олексію вдалося покинути місто під час російської окупації, а повернувся він тільки після його звільнення ЗСУ.
“Навіть не обговорювалося — додому однаково їхати: працювати та допомагати людям. Так, усе було зруйновано, лінії Ізюмського РЕМу були порвані. Наші лінії міцніші: опори лежали, дроти валялися, але загалом за три тижні нам вдалося відновити живлення в Ізюмі, а потім почали заживляти район”, — розповів співробітник “Харківобленерго” Олексій.
У перший час після деокупації міста Олексій був єдиним електромонтером на весь район. Щоб дістатися до пошкоджених об’єктів, йому допомагали сапери Державної служби України з надзвичайних ситуацій: вони розміновували ділянки, до яких був необхідний доступ. Водночас, як згадує Олексій, за саперами постійно вели полювання — російські окупанти прицільно намагалися атакувати людей у помаранчевих касках.
“Бувало таке, ми щойно закінчили, підняли дріт, вибиралися з поля, і за нами почали прилітати мінометні снаряди. Росіяни роблять це, щоб не було електроенергії, щоб не було можливості живити важливі об’єкти та щоб люди боялися влаштовуватися на цю роботу”, — пояснює співробітник “Харківобленерго”.
Зараз на ділянці, де працює Олексій, уже багато співробітників. Їм вдалося відновити електропостачання в Ізюмі після тотальних руйнувань мереж. Вони завершують аварійно-ремонтні роботи в Ізюмському районі, де повністю були знищені цілі села, і люди два з половиною роки жили без світла та зв’язку.
“У районі залишилося близько 50 сімей, які чекають допомоги від нас. Це ті села, де ми допрацьовуємо. Днями ми заживили найбільш постраждале село — Кам’янку. З майже 600 дворів, які були там до війни, зараз залишилося близько 70 — ми там подали напругу. Серед цих 70 дворів є такі, де, наприклад, жінка живе у своєму льосі: прямо в льосі стоїть лічильник, вона тягне переноску, бо будинок уже зруйнований, але вона все одно там живе”, — розповідає ще один співробітник “Харківобленерго” Віталій Борщ.
За даними Харківської обласної військової адміністрації, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Харківській області було знеструмлено понад 450 міст, сіл і селищ.
Наразі найскладніша ситуація в Куп’янському районі на лівому березі річки Оскіл: там тривають важкі бої, і без світла залишаються люди, які досі не виїхали. Щойно з’явиться можливість і військові дозволять доступ, з Ізюма туди вирушать бригади енергетиків з усім необхідним для ремонту мереж.
Читайте також: Росіяни атакували Сумську, Донецьку та Херсонську області — наслідки