В Ізраїлі тривають протести: які позиції у влади та мітингувальників (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Близько пів мільйона ізраїльтян вийшли на антиурядові демонстрації по всій країні у суботу, 11 березня. Це одна з наймасштабніших акцій протесту в історії Ізраїлю, передає FREEДОМ.

Рекордна кількість мітингувальників зібралася на вулицях у Хайфі, ще майже 200 тисяч приєдналися до Тель-Авіва. Протести продовжуються вже 10 тижнів. Їх проводять проти намірів уряду радикально змінити судову систему, яка, на думку мітингувальників, підриває основи демократії.

Суть протестів у тому, що уряд хоче отримати право вирішального голосу при виборі суддів та обмежити можливості Верховного суду щодо скасування директив чи законів. На думку влади, судова реформа допоможе поновити баланс між гілками влади. Протестувальники вважають, що це може підірвати незалежність судів та ставить під загрозу ізраїльську демократію.

“Ми протестуємо, бо якщо ні, то це як згода, і ми ніколи не погодимося на відміну демократії в цій країні. Дуже важливо, щоб ми підвищували поінформованість у всьому світі. Тож не лише в Ізраїлі, але й у всьому світі якщо хтось спробує зробити те, що намагаються зробити тут, люди вийдуть на демонстрацію. Це справді важливо”, — каже мешканка Тель-Авіва Ейнат Гіваль-Леві.

Уряд на чолі з прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху переконує своїх громадян, що діє на користь виборців. Оскільки на практиці судова реформа передбачає, що Верховний суд більше не зможе блокувати ухвалення законів, які вважатиме неконституційними. За задумом Нетаньяху, будь-яке вето можна буде подолати простою парламентською більшістю у 61 голос. Тобто правляча коаліція, яка якраз і має в своєму розпорядженні більшість крісел у Кнесеті, зможе завжди обходити вето Верховного суду.

Лідер опозиції Яїр Лапід заявив, що країна зіткнулася з “найбільшою кризою у своїй історії”. Він розкритикував Нетаньяху за неправильно розставлені пріоритети у політиці уряду.

“Угода між Саудівською Аравією та Іраном відображає повний та небезпечний провал зовнішньої політики ізраїльського уряду. Ось що відбувається, коли людина цілими днями займається юридичним безумством замість того, щоб виконувати свою роботу проти Ірану та зміцнювати відносини зі Сполученими Штатами”, — заявив Яїр Лапід.

Протести в Ізраїлі можуть спричинити глибокі урядові розбіжності в ізраїльському суспільстві.

“Поки що говорити про те, що будь-які ізраїльські інституції можуть перестати працювати чи може початися повстання революції — досить складно. Але найголовніше, що треба зрозуміти, що ізраїльське суспільство дуже розколоте, там було 5 виборів за останні чотири роки, тобто в кілька разів більше, ніж має бути, тому що коаліції постійно не можуть сформуватися, різні групи ізраїльтян хочуть абсолютно різного”, — зауважив експерт з Близького Сходу Аналітичного центру ADASTRA Олександр Булін.

Водночас президент країни Іцхак Герцог засудив проєкт як “репресивний” і шкідливий для демократії і вимагає негайно відмовитися від нього та обговорити межі консенсусної реформи.

Прямий ефір