В Естонії знайшли спосіб передати заморожені активи Росії на відновлення України (ВІДЕО)

Прапори Естонії та України. Фото: 24tv.ua

В Естонії розробили юридичну схему використання заморожених активів Росії для допомоги Україні. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Естонії пояснили — процедура передбачає, що заморожені активи російських олігархів почнуть працювати на відновлення України в авансовому порядку, повідомляє FREEДОМ.

Естонія може стати першою європейською країною, яка ухвалить закон, що дозволяє вилучати й продавати заморожені активи підсанкційних російських олігархів на користь України.

За словами естонської прем’єр-міністерки Каї Каллас, розроблена процедура дасть змогу компенсувати Києву збитки через розв’язану Москвою війну проти України коштом активів Російської Федерації та її громадян, афілійованих із путінським режимом.

“Рішення майже готове, воно обговорювалося в кабінеті міністрів, але деякі деталі ще потрібно уточнити. Ми також можемо продемонструвати іншим країнам, як рішення може працювати на законних підставах”, — сказала вона.

Крім заморожених російських фінансових активів на майже 35 млн євро, в Естонії є й матеріальні — це термінали, що працюють у порту Мууга і Сілламяе й займаються перевалкою добрив із Росії. Їх збираються продати на аукціоні. Вторговані від продажу гроші підуть на відновлення України.

“Суть полягає в тому, що ухвалюються відповідні зміни до законодавства, які дозволяють конфісковувати активи. Якщо приватна особа або держава замішана, або бере участь у скоєнні міжнародних злочинів, порушень прав людини масових або ж інших серйозних злочинах. Цей механізм він має юридичне підґрунтя, і він досить перспективний”, — пояснив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету (КНУ) ім. Тараса Шевченка Захар Тропін.

Є в розробленій схемі один суттєвий нюанс. Якщо Росія візьме на себе відповідальність за заподіяну внаслідок агресії проти України шкоду та відшкодує її, то в майбутньому в олігархів з’явиться можливість повернути актив або отримати грошову компенсацію.

“Вони створюють механізм, щоб гроші тих, у кого їх забрали, стимулювали їх тиснути на якнайшвидше закінчення війни й на процес прийняття провини державою Росія за збитки. Тоді в них є шанс повернути свої гроші в майбутньому”, — розповів ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Естонія в авангарді антиросійської санкційної політики. Уряд країни підтримує рішучі заходи аж до повного торгового ембарго. Це пояснюється тим, що естонці не хочуть стати наступною ціллю російської агресії, кажуть аналітики. І допомога Україні — це єдино правильний спосіб цій агресії запобігти.

“Вони розуміють, що таке загроза від Росії. Вони хочуть якнайшвидшого розгрому економічного і військового. І ось ці механізми конфіскації будуть цьому сприяти”, — додав Савченко.

Естонську юридичну схему використання заморожених активів Росії можуть взяти на озброєння й інші країни, кажуть експерти. Першими скористатися досвідом Естонії можуть Литва, Латвія та Польща. Подібні ініціативи розглядають і в Брюсселі (Бельгія).

“Я думаю, що там прораховували ці кроки, оскільки ми говоримо про правові держави. Але з цим пов’язана й обережність, з якою той самий Європейський Союз розглядає їх дуже детально. Тому він повільний у застосуванні цих механізмів. Європейський Союз хоче бути впевненим, що не буде жодних негативних правових моментів із цим пов’язано”, — додав Тропін.

Юристи вважають, що процес імплементації, а потім виконання приписів може зайняти місяці в самій Естонії. Але тут не так важлива швидкість, як точність — необхідно передбачити всі ризики й виключити потенційні дірки в нормативних актах, якими можуть скористатися в судах зацікавлені сторони. А це може затягнути або навіть поставити під загрозу надання компенсацій Україні.

Читайте також: США, Канада та країни ЄС шукають способи передати заарештовані російські активи Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір