Уже 10 країн приєдналися до спільної декларації підтримки України, яка була узгоджена країнами “Великої сімки” (G7). Йдеться про постачання зброї, підтримку в розвитку оборонно-промислового комплексу, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки та багато іншого, повідомляє FREEДОМ.
Довгострокові гарантії безпеки для України, які західні союзники погодили на саміті НАТО у Вільнюсі, мають “найефективніше переконати” російського диктатора Путіна припинити війну. Таку заяву держсекретар США Ентоні Блінкен зробив під час візиту до Індонезії.
“Можливо, це найкращий спосіб зневірити Володимира Путіна в думці, що він може якось пережити Україну і пережити десятки країн, які підтримують Україну в захисті її свободи і її майбутнього. І це, ймовірно, найшвидший спосіб покласти край цій війні. Тому що Путін вважає, що може продовжувати її нескінченно, незважаючи на жахливі витрати, яких через нього зазнала Росія. А збитки, яких він завдав своїй власній країні, неймовірні”, — сказав Блінкен.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про початок процесу підготовки укладення угод із союзниками щодо гарантій безпеки для України. Тепер кожна з держав G7, як й інші країни, що бажають стати гарантами, вестимуть переговори щодо довгострокових двосторонніх безпекових зобов’язань для України. Протягом доби після завершення саміту НАТО до цього процесу долучилися 6 країн.
“Це Чехія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Іспанія та Швеція. Дякую! Упевнений: коло гарантів буде збільшуватися. Україна та Сполучені Штати вестимуть перелік держав, які приєднуватимуться до нашої спільної з “Великою сімкою” декларації про гарантії безпеки на шляху до НАТО”, — зазначив Зеленський.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, заявив, що Україна неодмінно стане членом Альянсу. За його словами, співпраця з Україною нарощується на всіх рівнях. Рютте зазначив, що війна Росії проти України ясно дає зрозуміти, що оборона і стримування на території НАТО вимагають прихильності від усіх країн-членів Альянсу.
“Але що ще більш важливо: Україні гарантована наша довгострокова військова підтримка. Тим самим ми допомагаємо Україні створити армію, здатну протистояти російській загрозі та діяти відповідно до стандартів НАТО”, — наголосив прем’єр Нідерландів.
До спільної декларації підтримки України приєдналися також Фінляндія, Ісландія, Бельгія, Португалія.
Про виділення великого пакету військової допомоги Києву вперше з початку повномасштабної війни Росії проти України оголосила Болгарія. До нього увійшли 100 одиниць бронетехніки з арсеналу болгарської поліції, переважно бронетранспортери. До цього військова допомога від Болгарії була секретною. Софія передавала Києву переважно боєприпаси.
“Це броньована військова техніка, придбана під час процесу відродження, яка ніколи не використовувалася. Водночас це породжує витрати на зберігання та обслуговування. Українці подбають про те, щоб ця техніка була їм корисна”, — уточнив депутат парламенту Болгарії Івайло Мірчев виданню Euractiv.
Українська влада вже почала підготовку до наступного саміту НАТО, який відбудеться у Вашингтоні 2024 року. До того часу Україна вже має укласти двосторонні угоди з країнами-гарантами.
“Гарантії безпеки, які Україна отримає за результатами узгодження декларації, позбавлені будь-якої теоретичності. У них враховано весь досвід нашої війни. Двосторонні договори з країнами-гарантами будуть дуже чітко визначати механізми підтримки нашої держави”, — наголосив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Окрім надання військової підтримки країни-гаранти сприятимуть підвищенню стабільності української економіки та енергетики, надаватимуть технічну та фінансову допомогу. А також вживатимуть економічних та юридичних заходів, щоб притягнути Росію до відповідальності за злочини проти України та українців.
Читайте також: Розчарування чи вигідні перспективи: підсумки саміту НАТО підбиваємо з експертами
Нагадаємо, 11-12 липня у Вільнюсі (Литва) відбувся саміт НАТО, на якому було засновано Раду Україна — НАТО. У першому засіданні Ради взяв участь президент України Володимир Зеленський. 11 липня главами держав і урядів країн НАТО було затверджено Вільнюське комюніке, в якому закріплено, що Україна буде членом Альянсу, і вступ відбуватиметься без Плану дій щодо членства в НАТО, а за прискореною процедурою.
Також у межах саміту країни “Великої сімки” (G7) узгодили спільну декларацію щодо довгострокової безпеки та економічної підтримки України.