В окупованому Криму в ніч на 17 квітня прогриміли вибухи в місті Джанкой. За інформацією Telegram-каналу Astra, у районі військового аеродрому була пожежа. Супутник VIIRS/Suomi NPP зафіксував шість осередків займання на військовому аеродромі в Джанкої та поруч із ним, пише моніторингова група “Кримського вітру”.
Успішна операція ЗСУ
У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили успішність удару по військовому аеродрому у Джанкої. За даними ГУР, було ліквідовано:
- 4 пускові установки ЗРК С-400;
- 3 радіолокаційні станції;
- пункт управління засобами ППО;
- апаратуру спостереження за повітряним простором “Фундамент-М”.
Кількість уражених або знищених об’єктів російської авіації та кількість втрат особового складу російської окупаційної армії уточнюється.
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов заявив, що удар по військовому аеродрому — це чудова операція ЗСУ з дуже хорошими результатами знищення сил і засобів.
“Була паніка. І серед окупаційної адміністрації, серед військових. Це цілком очевидно. Тому що кожного разу пропаганда бреше, що все захищено і нічого не повториться. Ну, а потім — “ніколи такого не було та ось знову” — успішні удари Сил безпеки та оборони України. Ну, добре, нехай далі рапортують, що в них усе гаразд”, — заявив Юсов.
Успішність удару по аеродрому в окупованому Криму підтверджують і в партизанському русі “Атеш”.
“Ми підтверджуємо успішність низки ударів, які були нанесені вночі по території Джанкойського аеродрому. Підтверджується поразка новітнього комплексу С-400 з вибухом пускової установки та серйозними пошкодженнями інших машин комплексу. Окупанти вірили у свій новітній комплекс ППО настільки, що розміщували склади з ракетами безпосередньо біля пускової установки”, — йдеться в повідомленні партизанського руху “Атеш”.
За словами начальниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталії Гуменюк, у Джанкої є військовий аеродром, на якому фіксувалося базування російської військової авіації.
“Військовий аеродром там є, там зафіксовано базування армійської авіації та присутність засобів протиповітряної оборони”, — заявила Наталія Гуменюк.
Удар по військовому аеродрому у Джанкої прокоментував президент України Володимир Зеленський.
“Особливо важливі операції, надзвичайно вагомі, які знищують техніку російської армії, їхню бойову інфраструктуру. Сьогодні Збройні сили України реалізували правильний удар по окупанту в Джанкої, по аеродрому. Дякую, воїни! Дякую за вашу влучність. Дякую головкому Сирському за організацію цієї операції. Окупант повинен втрачати, і кожна їхня втрата — це сила України. Дякую всім, хто воює і працює заради України! Дякую всім, хто підтримує нас! Слава Україні!” — сказав Володимир Зеленський.
Думки експертів
Які наслідки удару по аеродрому в Джанкої? Яка техніка там була і як окупанти використовували її проти ЗСУ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
- Владислав Селезньов, військовий оглядач, ексспікер Збройних сил України.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: ЗСУ ефективно відпрацювали по польових складах боєприпасів і техніці
— Джанкой вважається ключовим місцем дислокації авіаційного з’єднання російських окупантів — вертолітний полк, три ескадрильї. Ці вертольоти та літаки використовують для завдавання ударів по позиціях Збройних сил України як на Херсонському, так і на Запорізькому напрямку.
Зараз надходить інформація про подвійну детонацію. Це певний знак того, що ЗСУ відпрацювали вельми ефективно і по польових складах із боєприпасами, і по техніці, що розташована на цьому аеродромі.
ВІКТОР ЯГУН: Аеродром використовували для ударів по ЗСУ на південному напрямку
— У Джанкої базується 9-й вертолітний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування військово-космічних сил РФ і ППО Південного військового округу. Там також розташовані три авіаційні ескадрильї, які складаються з військово-транспортних вертольотів Мі-8 і Мі-17. Також там розташовані штурмові вертольоти — Мі-35 М, Мі-28 і найсучасніші російські вертольоти Ка-52. Також у Джанкої дислокувалися вертольоти прикордонної служби ФСБ Російської Федерації. Тобто це дуже потужний вертолітний аеродром.
Чому саме там така концентрація вертольотів? Росіяни намагалися тримати їх ближче до лінії фронту. Ці вертольоти використовують на південному напрямку — Херсонська, Запорізька і частково Донецька області. Джанкой — найближча точка, де сконцентровані ці гелікоптери, тому що РФ вважає, що там безпечно. Там була потужна система ППО.
Джанкой — це ще й залізничний хаб, там сконцентровані всі шляхи, які йдуть із Криму і в Крим. Там зробили базу, яка забезпечувала південне угруповання російських окупаційних військ на тимчасово окупованих територіях України.
Добре, що там були інтенсивні детонації та вибухи. Ймовірно, вдалося вдарити по боєкомплекту, який планували транспортувати вертольотами на фронт.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Противник передислокував літальну техніку з Джанкоя
— Хочу звернути увагу на ту брехню, яку поширюють російські пропагандисти. Я чув версію, що на території аеродрому в Джанкої нібито вибухнула машина з газовим балоном. Але, очевидно, що це не так. Ми бачимо вторинну детонацію. Це говорить про досить серйозні наслідки.
У принципі, всі ці знищені ракетні комплекси були покликані максимально закрити небо над Джанкоєм і аеродромом. Але як мінімум вони навіть не змогли ефективно захистити себе. Це дуже болісно для російської окупаційної армії. Атака досить результативна.
Противник уже передислокував усю літальну техніку — гелікоптери й літаки — на аеродром неподалік Феодосії у східній частині тимчасово окупованого Криму. Тобто росіяни вже розуміють, що українські Сили оборони отримали можливість завдавати ракетних ударів подібного рівня.
Кількість штурмових дій російської авіації навряд чи серйозно зменшиться, бо на території тимчасово окупованого Криму ще чимало ресурсів. Але противник має чітко розуміти, що чим далі, тим більше українська армія отримує можливості для завдавання ударів по території Криму.
Читайте також: Постачання систем ППО Україні: прем’єрка Латвії запропонувала ще один варіант надання допомоги