У Північноатлантичному альянсі (НАТО) розробляють технології, здатні в режимі реального часу виявляти диверсії поблизу об’єктів критичної інфраструктури. Йдеться про підводні дрони і пристрої зі штучним інтелектом, які Альянс зараз тестує під час спеціальних навчань. Але те, що морські безпілотники — ефективна зброя, за якою майбутнє — доводять уже українські військові. І НАТО бере цей досвід до уваги, інформує FREEДОМ.
Тільки нинішньої осені флот Росії зазнав кілька настільки потужних ударів, що вже не в змозі забезпечувати колишній контроль в акваторії Чорного моря.
Початок повномасштабного вторгнення — Росія захоплює острів Зміїний, закриває північно-західну частину Чорного моря для цивільних суден і влаштовує провокації в прибережній зоні.
Кораблі противника близько підходять до Одеси, погрожують висадкою десанту й обстрілюють місто зі ствольної артилерії.
Але вже за місяць Військово-морським силам (ВМС) країни-агресора завдають дзвінкого ляпаса. Протикорабельний комплекс “Нептун” ВМС України з відстані 120 км вражає ракетами флагман Чорноморського російського флоту — крейсер “Москва” тоне.
Разом із крейсером “Москва” йде на дно і потужна система протиповітряної оборони, яка немов парасолькою прикривала корабельне угруповання окупаційних військ.
“Корабельне угруповання недо-флоту противника було змушене брати до уваги наші потужності. Тобто, вони вже зазнали поразки від “Нептуна” і розрахували, що відстань у 100 морських миль від контрольованого Україною берега — для них є більш-менш безпечною”, — наголосила начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк.
Росіяни намагалися вибудувати захист, розмістивши на Зміїному комплекси протиповітряної оборони (ППО) та систему ураження. Але й тут невдача, — 22 червня українські військові звільнили острів, а російським кораблям довелося триматися ближче до окупованого Криму.
“Це мала бути опорна точка у них, де вони, природно, встановили своє розвідувальне обладнання, розмістили якісь гарнізони. І відповідно, ми в них цей інструмент відібрали, звільнивши острів Зміїний”, — пояснив речник ВМС Збройних сил України (ЗСУ) Дмитро Плетенчук.
Але й поруч із Кримом сховатися не вдалося.
Минулої осені неподалік від Севастополя Україна відкрила сезон полювання на кораблі противника за допомогою морських надводних дронів.
Спочатку — фрегат “Адмірал Макаров”, потім судна в Новоросійській бухті та Керченській протоці.
За даними Генштабу ЗСУ, з початку повномасштабного вторгнення Росія втратила вже 20 кораблів плюс один підводний човен.
“Хочу просто підкреслити, що Україна зараз є лідером у цьому напрямку. Тобто, безекіпажний асиметричний флот, який фактично знищує традиційний флот, що використовує підходи XX століття. У нас флот — XXI століття, у цьому різниця”, — наголосив заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
Експерт акцентував, зараз Україна модифікує надводні дрони, удосконалює їх і робить більш непомітними, а крім того — розробляє підводні безпілотники.
Днями українські розробники провели випробування підводного дрона “Марічка” — пропонують використовувати його для ураження мостів, кораблів, берегових укріплень і підводних човнів.
“Якщо в України вийде створити ефективні підводні дрони, це може призвести до категоричної зміни ситуації в Чорному морі. Адже тоді Чорноморський флот взагалі не зможе виходити з бухт, оскільки в будь-який момент борт корабля може бути атакований морським дроном, підводним, який не можна виявити жодними засобами”, — акцентував Самусь.
Логічним продовженням ланцюжка вдалих операцій на морі стали ракетні удари по військових базах у Криму, системах ППО і, врешті-решт, поразка “свята святих” — штабу Чорноморського флоту Росії в Севастополі.
Українські військові повідомили, що по будівлі вдарили якраз під час проведення наради з планування майбутніх операцій.
“На даному етапі ми не спостерігаємо фактично активності корабельного угруповання: тобто не проводять практично навчань, маневрів, злагодження — отже, витримується пауза”, — зазначила Гуменюк.
Україна стає дедалі сміливішою на морі. Зокрема, вже вдається забезпечити іноземним перевізникам тимчасовий коридор для транспортування зерна. Цим коридором наразі змогли скористатися вісім цивільних суден.
Читайте також: Російські кораблі, які перебувають у Севастопольській бухті, — це заручники — думка
Нагадаємо, у російському Курську скасували салют у день міста після того, як безпілотники атакували будівлю ФСБ і нафтопереробний завод. За минулий тиждень дрони уразили військові об’єкти в Краснодарському краї РФ і в тимчасово окупованому Росією Криму. Україна розвиває свою армію безпілотників.