Усі резолюції проголосовані на користь України — підсумки осінньої сесії ПАРЄ підбив кореспондент FREEДОМ (ВІДЕО)

Тіні Кокс і Олег Борисов. Фото: uatv.ua

Сьогодні, 13 жовтня, у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) завершилися голосування щодо резолюцій по Україні. Як зазначає делегація, тиждень був дуже продуктивним і корисним для України. Було визнано, що президент РФ Володимир Путін — диктатор, а мир можливий виключно на умовах України. Про це повідомив кореспондент FREEДОМ Олег Борисов, який перебуває у Страсбурзі.

Так, у ПАРЄ проголосували за резолюцію про визнання Путіна нелегітимним президентом після закінчення його нинішнього терміну. Також ПАРЄ оголосила Росію диктатурою. “За” проголосували всі 43 представники європейських держав.

“Це дуже важлива резолюція, тому що вона дуже суттєво обмежує простір навколо Путіна, робить його токсичним і позбавляє його дипломатичного маневру. Резолюція говорить, що Путін — диктатор, Росія — диктатура, Путін — злочинець, якого розшукує Міжнародний кримінальний суд і закликає країни заарештувати його за ордером”, — прокоментував член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко.

“Цивілізована Європа дозріла і зрозуміла, в чому причина воїн, які зараз розпалює Путін скрізь — і Азербайджан, Вірменія, Косово. Сербія і на Близькому Сході”, — зазначила членкиня української делегації в ПАРЄ Лариса Білозір.

Ще одна ухвалена резолюція — про справедливий мир в Україні та безпеку в Європі — має багато важливих пунктів. Наприклад, що мир може бути тільки на умовах України, і що єдиним шляхом розв’язання і завершення цієї війни є мирний план із 10 пунктів президента Володимира Зеленського.

“Ми маємо зараз повну базу, це вже 9-та чи 10-та резолюція, я вже заплуталася, але вони всі дуже революційні. І також підтримка реєстру збитків, компенсація для кожного українця, зібрання цих усіх воєнних злочинів, верифікація в Гаазі і звісно ж підтримка всіх переміщених осіб, нашої євроатлантичної інтеграції. Тобто документ колосальний”, — повідомила голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева.

Крім ухвалення резолюцій на полях ПАРЄ відбулися заходи спільно з латвійською делегацією. На порядку денному — повернення депортованих Росією українських дітей. Їх, за офіційними даними, понад 19 тисяч, і на сьогодні механізму їхнього повернення немає.

“Ми зверталися до наших партнерів з проханням про те, щоб вони допомогли нам повертати наших дітей, щоб вони допомагали фінансово, технічно недержавним організаціям, які в це залучені, і державним нашим органам для того, щоб вони порушували це питання у своїх парламентах, голосували за відповідні резолюції”, — розповіла віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко.

Рекомендації від Ради Європи важливі для її членів. За словами Борисова, вони допоможуть надалі “по крихті руйнувати російську зовнішню роботу і спроби Путіна вести агресивну політику”.

“Рекомендації, які дає Рада Європи, дуже важливі для країн-членів Ради Європи. Зараз тут 46 країн перебувають, і коли Рада Європи була першою організацією, яка визнала Росію терористичною організацією, для нас це було колосальним аргументом ходити й розмовляти далі з американцями, з британцями, з європейськими країнами, що вони це мають робити у своєму локальному законодавстві. Якщо подивитись на Раду Європи — це такий зріз, показник того, що відбувається в Європі та в принципі у світі в демократичних країнах”, — каже членкиня української делегації в ПАРЄ Олександра Устінова.

Президент ПАРЄ Тіні Кокс в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповів, що російська влада не в змозі протистояти Україні, яка захищає свою гідність. Він також висловив упевненість у тому, що диктатору не вдасться втримати свою позицію і щодо російських громадян.

“Після 2000 року ми спостерігали, що президент Росії разом із парламентом і урядом розвивали більш авторитарний спосіб правління. Вони говорили про російську демократію. Тобто це вже стало авторитарною державою. Але потім, із початком агресивної війни у 2022 році, стало зрозуміло, що це навіть не авторитарне правління. Це дуже вузьке коло на чолі з президентом, підтримуване урядом і парламентом Росії, які вирішують усе самі. Вони роблять те, що хочуть. Вони думають, що це дає їм владу. Ми бачимо, що все це відбувається через рішення президента, уряду і парламенту Росії почати цю агресивну війну. Але в підсумку вони покажуть, що вони слабкі, вони не в змозі протистояти Україні, яка захищає не тільки свої кордони, а й свою гідність. І диктатор, підтримуваний своїм оточенням, врешті-решт, я сподіваюся і вірю в це, теж не зможе втримати свою позицію щодо громадян Росії”, — заявив Кокс.

Резюмуючи, Борисов зазначив, що абсолютно всі резолюції були проголосовані на користь України:

“І російський міф про те, що нібито “Європа втомилася від війни в Україні” руйнується. Так само як і довіра до Путіна на міжнародних майданчиках”.

Читайте також: Як резолюція ПАРЄ обмежить можливості Путіна на міжнародній арені — думка Добряка

Нагадаємо, від 9 до 13 жовтня у французькому Страсбурзі відбувалася осіння сесія ПАРЄ. Україна стала однією з ключових тем сесії. 12 жовтня депутати підтримали дві важливі резолюції на підтримку України — “Забезпечення справедливого миру в Україні та довготривалої безпеки в Європі” і “Роль Ради Європи у запобіганні конфліктам, відновленні довіри до міжнародних інституцій та сприянні глобальному миру“. 13 жовтня ПАРЄ своєю резолюцією визнала президента РФ Володимира Путіна диктатором, а російський режим — диктатурою.

Прямий ефір