Грошей на систему ЖКГ у РФ виділяється критично мало, і навіть ті крадуть посадовці. Уже від 14 до 20% труб прийшли в непридатний стан. Завдання щодо поліпшення добробуту росіян переводяться в категорію “нерозв’язуване”. Держава не зможе розв’язати проблему, адже всі витрати йдуть на війну проти України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
“По-перше, виділяється дуже мало грошей, тому що це не в пріоритеті. У пріоритеті були зовсім інші завдання — якісь гарні мости на Далекому Сході, у Крим, нові гарні танки “Армата”, нові конструкції, які потім ніде не з’явилися. А витрачали в рази менше, ніж було потрібно. І в підсумку виходило, що щороку наростала частка систем труб, які вже зовсім нікуди не годяться. Найскромніші оцінки свідчать, що вже зовсім ні на що не придатних труб від 14 до 20% у різних мережах. Можливо, і більше. Але якщо на 10 км труб порвався один метр труби, то всі 10 км залишаються без тепла. Ось це те саме, що зараз відбувається”, — сказав він.
Професор уточнив, що перехід кількості в якість раптом почав відчутно здійснюватися цієї зими.
“Відповідно, почалася хвиля. Дуже мало грошей. Витратити треба неміряну тепер кількість грошей, щоб якось локалізувати, нейтралізувати ці аварії, повернутися до нормального життя. Тепер уже йдеться про те, що за три роки треба витратити 10-20 трлн, а таких грошей ніхто не дасть. Усі гроші йдуть на військові цілі. Тому це завдання потрапляє в категорію нерозв’язних”, — каже Ліпсиц.
Друга проблема, за словами економіста, що навіть ті гроші, які виділяються, крадуться.
“Росія — країна дуже сильно з’їдена, роз’їдена, проржавлена корупцією. Крадеться все, що тільки можна, і на кожному рівні це страшна історія. І третя біда, близька до корупції, це те, що беруться відкати, хабарі за те, щоб під’єднувати нові багатоквартирні будинки до старих комунальних систем. Жителі Підмосков’я роками писали: “Що ж ви робите? Ви будуєте величезну кількість багатоквартирних величезних мікрорайонів, під’єднуючи до старих труб, до старих електростанцій. Як же ви не розумієте, що це все вибухне?”. Але гроші йшли посадовцям, а біди тепер прийшли до жителів”, — розповів він.
Професор констатував, що про ситуацію в ЖКГ Росії вже можна говорити, що це колапс.
“Я нещодавно дивився карту, де зафарбовані регіони Росії з великими аваріями. Це майже вся територія Росії вже. Спочатку була половина, а тепер майже вся. Наприкінці січня було понад 5 тис. будинків, повністю позбавлених тепла, помножити на людей, які в цих будинках живуть. Це вже люди, які перебувають у стані просто катастрофи, тому що діватися нікуди, і опалення немає ніякого. Тому вихід із цієї ситуації просто не проглядається, тому що ніхто таких грошей не дасть, таких масштабних робіт ніхто не проведе. Тому росіянам треба освоювати якісь системи виживання. Інших варіантів немає”, — сказав Ліпсиц.
Він зазначив, що держава нічого не робитиме просто тому, що таких грошей немає. Ніхто не забере кошти у військових заводів і не спрямує на сферу ЖКГ.
“А навіть якщо це дати, то це здебільшого буде розкрадено. Те, що ми зараз знаємо, навіть те, що кажуть люди з Держдуми, то кожна третя замінна труба при цих аваріях, це труба фальсифікована, фальсифікат. Це важко зрозуміти, має бути труба непроста, з певною товщиною стінок, рівнем теплозахисту, ізоляції. А ставлять трубу подешевше, різницю кладуть у кишеню посадовцям. Тобто кожна труба спочатку ставиться дефектною, її не встигли поставити, вона вже починає текти. Це те, що відбувається зараз у московському і в інших регіонах з приводу цих аварій. Країна тотально проїдена корупцією. Що ви з цього боку можете зробити? Нічого”, — резюмував Ігор Ліпсиц.
Читайте також: За гроші, витрачені на війну, Путін міг би розв’язати всі проблеми ЖКГ: експерти назвали причини комунального колапсу в Росії
Як повідомлялося раніше, чи не половина Росії постраждала від комунальних аварій у січні 2024 року — щонайменше 43 регіони. Тисячі жителів залишилися без тепла, холодної або гарячої води, електрики або газу. У деяких випадках аварії не могли усунути кілька днів, а іноді й тижнями. Попри критичний знос мереж і низку аварій, російська влада планує радикальне скорочення витрат на житлово-комунальну інфраструктуру.