Усе зводиться до права вето: про ключові моменти в реформуванні ООН розповів Рейтерович

ООН. Фото: e-cis.info

Обмеження права вето в Радбезі ООН має стати ключовим моментом під час реформування всієї Організації Об’єднаних націй. Таку думку сьогодні, 22 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

“Усе так чи інакше зводиться до цього горезвісного права вето. Це ключовий момент та питання, як його обійти або як мінімізувати його застосування країною, яка є країною-агресором, — це насправді ключове питання реформування всієї Організації Об’єднаних Націй. Оскільки якщо процедурно це буде вирішено, ну, тоді ті можливості, які є в ООН по запобіганню конфліктам, війнам й вирішенню, наприклад, різноманітних проблем взагалі світового характеру…, ці можливості будуть суттєво збільшені, бо ресурс і потенціал, насправді, в Організації Об’єднаних Націй є. Його просто потрібно навчитися правильно використовувати в тих умовах, які склалися станом на сьогодні”, — сказав він.

Політолог зазначив, що зараз право вето в Раді безпеки може зупинити рішення або позицію переважної більшості країн у світі, що не має бути нормальною практикою. Рейтерович звернув увагу, що про необхідність змін говорив як президент України Володимир Зеленський, так і президент США Джо Байден.

“Тобто видно, що якась координація присутня з точки зору внесення змін та запуску взагалі процедури, скажімо так, мінімізації права вето з боку країни-агресора. Єдиний момент на сьогодні — це, по-перше, яку форму буде обрано, і тут же одразу навздогін — який буде обрано механізм реалізації цієї формули. Це можна зробити як через саму Раду безпеки, але тут, найімовірніше, все буде глухо, тому що та ж Росія це просто заблокує. І є питання, до речі, щодо Китаю. А другий момент пов’язаний якраз із рішеннями, які може ухвалювати Генеральна асамблея, тобто більшістю вносити зміни і модифікувати організацію”, — сказав політолог.

Водночас він наголосив, що в другому випадку підготовка таких змін залежить від секретаріату і конкретно генерального секретаря.

“Ось цей бюрократичний апарат, який існує в ООН, він повинен, за великим рахунком, виступати організатором, а в деяких питаннях навіть безпосередньо ініціатором тих чи інших змін. Але чи є в цього апарату політична воля — це питання на сьогодні риторичне. Ми всі прекрасно розуміємо, що це поки що малоймовірно. Має статися щось екстраординарне для того, щоб ситуація змінилася”, — вважає Рейтерович.

Політолог звернув увагу, що велика кількість країн уже досить давно порушувала питання про певну нерівність в Організації Об’єднаних Націй. Свій варіант можливого виправлення ситуації запропонували і Зеленський, і Байден. Рейтерович не виключає, що буде сформована певна коаліція, яка почне просувати цю реформу вже на рівні Генеральної асамблеї ООН.

“Я думаю, що це питання буде винесено на розгляд саме Генеральної асамблеї, причому це буде колективний такий позов, колективне рішення. Це буде не одна країна, це буде ціла коаліція країн, які заявлять про те, що вони користуються своїм правом, виносять це питання і пропонують на розгляд такі варіанти. Ну, і з іншого боку, будуть протидії тієї ж РФ і Китаю, найімовірніше, для того, щоб ось це право вето в них не забрали та не давали можливості надалі ним зловживати. Але рано чи пізно ситуація дійде до тієї точки, коли необхідно буде ці рішення ухвалювати. І я думаю, що їх буде ухвалено, тому що в іншому разі, ну, була колись Ліга націй, й Організація Об’єднаних Націй також тоді кане в небуття, і про неї забудуть. Для того, щоб зберегтися, їм доведеться реформуватися”, — підкреслив Рейтерович.

Читайте також: Важливі зустрічі Зеленського на полях 78-ї Генеральної асамблеї ООН: включення з Нью-Йорка (ВІДЕО)

Нагадаємо, дипломат Руслан Осипенко вважає, що в цих геополітичних умовах реформувати такий орган, як ООН, неможливо. Такі організації, як ООН, організовуються після переговорів переможців у якійсь великій війні. Такою війною, на його думку, може стати протистояння США і Китаю.

Прямий ефір