На саміті НАТО у Вільнюсі було підписано лідерами “Великої сімки” (G7) Спільну декларацію про підтримку України. Цей документ є інституціалізованим “Рамштайном” і має більшу декларативну вагу. Про це сьогодні, 12 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт з міжнародної безпеки Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
“Ті гарантії безпеки, які надані Україні зараз за результатами Вільнюського саміту — це той самий “Рамштайн”, тільки інституціалізований. До цього “Рамштайн” був об’єднанням доброї волі наших союзників. Тепер ми бачимо, що на рівні ось цих гарантій безпеки “Великої сімки”, все те, що нам давав “Рамштайн”, тепер прописано на папері і є обов’язковим, незалежно від якогось поточного моменту”, — пояснив він.
Ініціатива “Рамштайн” повинна була розвинутися до подібної угоди, вважає експерт.
“Це логічний шлях розвитку цієї ініціативи, тому що, від самого початку було зрозуміло, що інструмент “Рамштайна” буде інтегрований у систему колективної безпеки НАТО. Тому цей інструмент, найімовірніше, НАТО зроблять постійним інструментом своєї зовнішньої політики безпеки”, — сказав він.
У цього інструменту розширено можливості на інші сфери життя України, крім військової. Це дасть можливість протистояти будь-яким загрозам з боку агресора.
“Цей інструмент дає результат і у військово-технічній сфері, і у сфері співробітництва за лінією оборонно-промислового комплексу (ОПК), і у сфері співробітництва за лінією економіки, енергетики та інших гуманітарних сфер, у принципі. Це якраз те, що потрібно для того, щоб гарантувати Україні обороноздатність, боєздатність Збройних сил України (ЗСУ) і стійкість у протистоянні будь-яким гібридним загрозам, які Російська Федерація спрямовує проти нас”, — повідомив Жовтенко.
Таким чином країни колективного Заходу демонструють Росії свою цілеспрямованість допомагати протистояти Україні агресії з боку РФ.
“Це ще й сигнал Російській Федерації, тому що Захід у такий спосіб демонструє, що він не просто готовий продовжувати за інерцією те, що відбувається на рівні ініціативи “Рамштайн”, а Захід робить усвідомлені кроки для того, щоб зробити цей механізм постійним. Захід демонструє, що підтримка України й в кінцевому підсумку входження України в систему колективної безпеки НАТО — це стратегічний курс, який Захід усвідомлено для себе сформулював”, — констатував експерт.
Читайте також: НАТО усвідомлено робить кроки щодо наближення України до Альянсу, розуміючи, що це може бути подразником для РФ, — Жовтенко
Нагадаємо, 11-12 липня у Вільнюсі (Литва) відбувся саміт НАТО, на якому було засновано Раду Україна — НАТО. У першому засіданні Ради взяв участь президент України Володимир Зеленський. 11 липня главами держав і урядів країн НАТО було затверджено Вільнюське комюніке, в якому закріплено, що Україна буде членом Альянсу, і вступ відбуватиметься без Плану дій щодо членства в НАТО, а за прискореною процедурою.