Низка країн Європейського Союзу вивчають можливість вилучення приватних заморожених російських активів на користь України. Наразі питання полягає в тому, на підставі яких юридичних норм це можна буде здійснити. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За його словами, за попередніми оцінками, зокрема й відомих світових фінансових видань, загальний обсяг російських приватних активів становить від 120 до 150 млрд доларів.
“Насправді, це величезна сума. Причому багато чого з цих активів — це нерухомість, дорогі товарні позиції, які досить складно швидко реалізувати. Це нібито досить складно ліквідні речі, але, тим не менш, факт арешту є”, — зазначив експерт.
За його словами, принципове питання з конфіскацією російських приватних активів полягає в тому, на підставі яких юридичних норм буде здійснюватися конфіскація.
“Найімовірнішим є переслідування власників цих активів за статтею про відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом. Це найпоширеніша стаття щодо заморожених приватних активів. Це стаття, що вимагає дуже серйозного аналізу і досить великого масиву документів, які підтверджують легальність походження цих коштів. Чим, як правило, росіяни ніколи в житті не заморочувалися. Тому щодо будь-кого з російських олігархів, які мають великі активи за кордоном, досить теоретично можливо застосувати цю статтю”, — розповів економіст.
Він також зауважив, що важливим є те, який механізм буде використовуватися для передачі цих активів Україні.
“Як я вже зазначав, активи конфіскують за статтею про відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, і вони мають надходити до місцевих бюджетів. Тому що, як правило, ця стаття передбачає конфіскацію в місцевий бюджет тих країн, які здійснюють переслідування в рамках системи ФАТФ. Після цього, вже рішенням їхніх урядів ці кошти можуть бути спрямовані в Україну або частина цих коштів, або в повному обсязі в силу того, що ці кошти не є коштами платників податків. Тож теоретично це можливо”, — пояснив Пендзин.
При цьому економіст нагадав про зворотний бік медалі від конфіскації заморожених приватних російських активів.
“У цьому відношенні ми вже почули про те, що росіяни досить активно погрожують заморозити приватні європейські активи, що знаходяться в РФ, і провести їхню конфіскацію. Загальний обсяг коштів, який на сьогоднішній момент залишився в Російській Федерації і який належить європейським компаніям, досить великий. Він десь співставний з обсягом заморожених приватних російських активів. Тому на сьогоднішній момент політичні керівники європейських країн намагаються запропонувати такий механізм конфіскації російських приватних активів, щоб це не призвело до аналогічних дій з боку росіян по відношенню до активів, приватних активів європейських компаній”, — резюмував Олег Пендзин.
Читайте також: Чим більше РФ втрачає ринків для торгівлі — тим гірше для її економіки, — Бураковський