Уряд Росії впав в інфляційну спіраль — розбір Бланта

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Уряд РФ впав в інфляційну спіраль: що більше грошей там йдуть на витрати, які не наповнюють ринок товарами, то більше зростають ціни. Про це сьогодні, 1 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економічний оглядач і публіцист Максим Блант.

“Просто уряд впав в інфляційну спіраль: що більше він витрачає грошей на ті статті витрат, які не наповнюють ринок споживчими товарами, то більше зростають ціни, і то більше йому далі доводиться витрачати ці гроші. Тобто, умовно кажучи, якщо раніше у вас металургійний завод випускав спецсталі для виробництва зброї, а також продукцію, з якої робили каструлі, сковорідки, умовно кажучи, покрівельне залізо, то тепер цей завод переключився виключно на спецсталі, а покрівельне залізо з каструлями доводиться закуповувати в Китаї. Ціни, відповідно, зростають, споживчий ринок не насичений, платити працівникам доводиться дедалі більше й більше, але користі від цього ніякої немає”, — сказав він. 

Блант зазначив, що інфляційна спіраль у такий спосіб розганяється, і тому, коли в РФ верстатимуть бюджет на 2026 рік, цифри будуть уже неактуальними.

“Рівно те, що сталося з бюджетом цього року. Адже у 2023 році планувалося, що у 2025 році — на трирічку ж бюджет верстається — військові витрати не зростуть, навіть трошки скоротяться. У результаті зростання на 30%, 41% усіх бюджетних витрат іде на війну й так звану національну безпеку”, — сказав економічний оглядач.

При цьому він звернув увагу, що насправді ефективність російських військових витрат скорочується.

“Тому в тому, що це все продовжиться до кінця війни або до кінця путінського режиму, тут навіть немає жодних сумнівів. Громадяни платять інфляційний податок, бізнес платитиме підвищену ставку податку, що теж не свідчить на користь того, що цей бізнес ефективніше працюватиме й видаватиме більше товарів народному споживанню. Умовно кажучи, людей, які годують і забезпечують всю цю пишність, стає дедалі менше, а людей, які цим усім користуються, яких доводиться утримувати, дедалі більше”, — розповів Блант.

За його словами, російська економіка перебуває на порозі стагфляції, й цей сценарій уже почав реалізовуватися.

“Стагфляція погана тим, що що б не робив уряд або Центральний банк, негативні ефекти або побічні негативні ефекти, які супроводжують будь-які дії, вони виявляються набагато сильнішими, ніж те, на що спрямований той чи інший захід. Умовно кажучи, бюджетне стимулювання, зворотний бік медалі — інфляція. Відповідно, на початку війни бюджетне стимулювання призвело, принаймні формально, за цифрами в рублях, до зростання ВВП. Зараз позитивний ефект набагато менший, ніж негативний ефект. Тобто розганяється інфляція, не зростає виробництво, бо вже виробництво почало стагнувати. Те ж саме зі ставкою. Підвищуєте ви ставку, намагаючись приборкати інфляцію, все це б’є по цивільному сектору економіки, який живе на кредитах. Відповідно, у вас виробництво скорочується, виходить тільки гірше. А інфляція, з усім тим, сповільнюється, але не тими темпами, якими ви очікували”, — сказав Блант.

Читайте також: Замість пенсій та допомоги — зброя: уряд РФ уріже соцвиплати заради війни (ВІДЕО)

Прямий ефір