Уроки ненависті: як Росія готує викрадених українських дітей воювати за інтереси Кремля

Ілюстративне фото: glavnoe.in.ua

Україні час від часу вдається повертати з окупованої території або території РФ незаконно депортованих дітей. Робота не припиняється ні на день.

Періодично правозахисні організації чи урядовці тішать новинами про те, що до рідних вдалося вивезти кілька дітей — одного, двох чи групу. На тлі інформації про те, що РФ вивезла тисячі маленьких українців такі радісні події здаються краплею в морі. Проте, як зазначають експерти, за кожною дитиною, що повернулася, стоїть копітка робота, години переговорів, дні, витрачені на пошук місцеперебування кожної.

Поки українські діти залишаються в окупації або на території РФ, їх піддають тотальній пропаганді. Чималу роль у становленні майбутніх “патріотів Росії” відіграють освітні заклади. Так, до третього року повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські школи перетворилися на табори підготовки молоді до вбивства і насильства. З наступного навчального року тиск тільки посилюватиметься.

У дітей майже немає шансів “повернутися” від пропаганди

Перед школою — дитячий садок, де теж “z-ідеологію” дітям нав’язують за стандартами, затвердженими російським урядом. У Росії, за різними оцінками, працює до 47 тис. дитячих садочків, з яких близько 10 тис. належать приватним особам. Здебільшого всі працюють за програмою, що пропагує вигадану загрозу Заходу і героїзацію вбивць — так званих героїв “СВО” (“спеціальної військової операції”, як у Росії називають агресивну війну проти України). У школі впроваджуються “Розмови про важливе”, а далі справа за малим — озброїти і відправити воювати.

Щоб навчити дітей вбивати, в Росії діють спеціальні військово-патріотичні табори. Там проводять уроки за участю силовиків і навіть співробітників в’язниць. Спецпідрозділи Федеральної служби виконання покарань провели профорієнтаційне заняття в дитячому таборі “Джем” Ульяновської області. У рамках уроку школярам видали шоломи, щити і кийки, дали приміряти бронежилети і показали, як придушувати заворушення, повідомляє видання “7х7”.

А школярі з окупованого Біловодська Луганської області перебувають у таборі для так званих “юнармійців” у Новосибірській області. Там російські військові навчають дітей від 11 до 17 років тактичної, вогневої та стройової підготовки. Це російські окупанти називають “шефською допомогою”. Навчання у згаданому таборі відбувається в рамках федерального проєкту “Обличчя дружби”. Програма передбачає зустрічі дітей з учасниками так званої “СВО” — “спеціальної військової операції”, як у Росії називають агресивну війну проти України.

У Чечні чи Дагестані мілітаризація доповнюється релігійним складником. На думку правозахисників, у майбутньому це може стати основою для військових конфліктів усередині Росії.

“Ці діти у військовій формі для диктаторського режиму Кремля — це не люди, це людський ресурс. Цей людський ресурс диктаторському режиму необхідний для свого збереження, для збереження своїх кланів, своїх сімей, своїх дітей… А ці діти з бідних сімей — це все для них людський ресурс. Права дитини, права людини — для диктаторського режиму Кремля немає такого поняття”, — констатує директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.

Служба в армії в Росії — це новий соціальний ліфт. У школах армійську службу рекламують як заміну вищої освіти. У Росії відроджують піонерію під назвою “Рух перших”, і гроші на це витрачають чималі. У 2023 році з російського бюджету виділили вп’ятеро більше на нову піонерію, ніж на виробництво ліків, — близько 19 млрд рублів. Це трохи менше за річний бюджет деяких російських регіонів. За інформацією голови “Руху перших” Григорія Гурова, торік організація відкрила понад 500 відділень.

Про те, що Росія експлуатує українських дітей у своїх агресивних цілях, наголосили і в Білому домі. У щорічному звіті Державного департаменту США з боротьби з торгівлею людьми питання викрадених українських дітей — на контролі.

“Ми уважно стежимо за діями російських військ, зокрема за використанням дітей у військових цілях в Україні. Ми відзначаємо, що надходять повідомлення про те, що дітей примушують виконувати військові обов’язки, а також слугувати інформаторами та живим щитом. Ми дуже стурбовані цим. Ми знаємо, що всі діти, яких було викрадено, наражаються на надзвичайний ризик торгівлі людьми, і ми закликаємо припинити це та повернути їх у сім’ї в Україні”, — сказала посол США з особливих доручень з моніторингу та боротьби з торгівлею людьми Сінді Даєр.

З 1 вересня росіяни вводять у школах на захоплених ними територіях України обов’язковий військовий вишкіл дітей. Новий предмет “Основи безпеки та захисту Батьківщини” зобов’яжуть вивчати школярів випускних 8-х і 10-х класів. Ключовим елементом нової програми будуть обов’язкові 5-денні військові збори на базі центрів “Авангард”.

У таких центрах “військово-патріотичного виховання молоді” дітей навчають п’яти військово-облікових спеціальностей за програмою, визначеною російським Міноборони. Школярі під час навчання перебувають на казармовому положенні. Влітку зміни в таборі тривають по 12 днів.

З 2014 року Україні вдалося повернути близько 800 дітей. Це неповнолітні, яких окупаційна влада вивезла до Росії або на тимчасово окуповані території. Загалом від початку повномасштабної війни депортовано майже 20 тис. маленьких українців.

У середині липня на підконтрольну Україні територію з тимчасово окупованих частин Донецької, Запорізької та Херсонської областей вдалося повернути 12 дітей.

Сім’ї з неповнолітніми, які повернулися на підконтрольну Україні територію, вкотре підтвердили, що в окупації українців змушують приймати російське громадянство, а незгодних затримують, чинять психологічний тиск та навіть катують. Дітей часто допитували без присутності батьків, додому приходили з обшуками.

Коментарі експертів

Чи є відмінності в шкільному вихованні дітей на окупованих територіях і території РФ? Як міжнародне право розглядає російські освітні “z-програми”? Хто і як може змусити Росію повернути викрадених дітей? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали відповіді:

  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця;
  • Олег Охредько, експерт і аналітик ЦГП “Альменда”;
  • Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини;
  • Олег Дунда, голова міжфракційного об’єднання Верховної Ради України “За деколонізацію і демонтаж Російської імперії”.

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Російські агенти на Заході намагаються виправдати викрадення українських дітей

— Для того, щоб допомогти Україні повернути викрадених дітей, необхідний вплив з боку міжнародних партнерів на Російську Федерацію. Вони можуть зобов’язати Росію видати дані про місцеперебування цих дітей.

Ми неодноразово фіксували, що Російська Федерація переміщує країною вивезених дітей під різними приводами. Іноді навіть залучають самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Тому, звичайно ж, без міжнародної підтримки буде дуже складно повернути дітей.

Але Україна з перших днів війни позначила це порушення прав як депортацію, як знищення національної ідентичності українців. Київ докладає титанічних зусиль для того, щоб протидіяти впливу Російської Федерації через її агентів на Європу, і на США.

Агенти впливу РФ намагаються посіяти сумніви серед виборців у країнах-партнерах України: так, процедура переміщення була, але нібито в гуманітарних цілях. Не можна дозволяти просувати цей наратив.

Російська Федерація не скидає з рахунків свою політику мілітаризації дітей, зокрема на окупованих територіях України. Один маленький приклад: з 1 вересня у школах запроваджується новий предмет – “Основи безпеки та захисту батьківщини”. Це той предмет, яким будуть зомбувати на обов’язкових умовах дітей на окупованих територіях і викрадених дітей.

Росія готує молоде покоління в глибокому мілітаризмі зі спотвореними уявленнями про історію, з відсутністю критичного мислення і абсолютно лояльних до путінського режиму.

Необхідно домагатися того, щоб у РФ було якомога менше пособників, які на сьогодні допомагають їй обходити санкції. Тільки консолідація наших міжнародних партнерів у цьому питанні допоможе. Мають бути точкові санкції не тільки за агресію, а й за депортацію. І ще потрібні санкції за мілітаризацію дітей.

На сьогодні у РФ є чіткий план з підготовки мільйона операторів безпілотників. Ми маємо пояснити нашим миролюбним сусідам, що РФ готує агресію вже не проти України, мацаки цього спрута тягнутимуться далі, якщо не створити прецедент і не покарати РФ.

ОЛЕГ ОХРЕДЬКО: Викрадених дітей у Росії використовують для піар-акції

— Існує ціла система, і вона почала діяти з початку війни РФ проти України. Перший приклад — це вивезення дітей сиріт з тимчасово окупованого Криму. Уже тоді, у 2014-2015 роках почали вивозити дітей. І, на жаль, ми не маємо інформації про багатьох із них.

Росія йде тим самим шляхом, що й нацистська Німеччина, коли близько 250 тисяч дітей — так званих “чистих арійців” відібрали на окупованих територіях і передали безпосередньо німецьким жінкам.

У дітей, яких забирають у сім’ї російських чиновників, не дуже завидне майбутнє, бо вони не бачитимуть своїх так званих батьків. Навіть уповноважена з прав дитини в РФ Марія Львова-Бєлова, виходячи з її дій і зайнятості, практично з усиновленими дітьми не займається. Цим займаються спеціально найняті люди, гувернантки.

Діти повинні підходити за певними критеріями — не тільки бути здоровими, а й мати певну зовнішність, щоб сподобатися тим, хто їх усиновлює.

Таким чином, усиновлення дітей це, з одного боку, величезна піар-акція. З іншого боку, це демонстрація вірнопідданських стосунків. І, по-третє, це елемент тиску українців — вони показують, що готові не просто нас знищити, а саме створити таку систему, коли з’являться люди, колишні українці, які будуть готові це зробити.

Росія виховує величезну кількість дітей, які ростуть у пропагандистському полі, де їм постійно вказують на те, що Україна — це “ворог”, а Росія — “мати рідна”. Надалі їх готують воювати за РФ.

КАТЕРИНА РАШЕВСЬКА: Те, що росіяни роблять з українськими дітьми, прирівнюється до тортур — ментальних

— Масштаби російських злочинів у сфері політичної індоктринації мілітаризації зараз просто жахливі. Вони стали набагато більшими в роки повномасштабного вторгнення, але ми фіксували злочини у сфері перенавчання українських дітей ще після окупації Кримського півострова, на території так званих “ДНР” і “ЛНР”.

Пропаганда служби у збройних силах Російської Федерації є злочином за гуманітарним правом. І якщо ми оцінимо ті негативні наслідки для дітей, для їхньої психіки, то можемо говорити і про злочин проти людяності. Науковці, юристи, оцінюючи негативні наслідки, називають це ментальними тортурами.

А це ще один міжнародний злочин після геноциду. Політична індоктринація викорінення ідентичності — це серйозний злочин. Українська сторона ці злочини намагається документувати, фіксувати і навіть готує нові повідомлення для Міжнародного кримінального суду.

Згідно з рішенням комітету ООН з прав дитини від лютого 2024 року, політизація і мілітаризація освіти, переписування підручників і шкільної програми так, як цього хоче режим уряду, порушують права дитини щонайменше на освіту. Це було зазначено, і в контексті українських дітей на окупованих територіях, і в контексті російських дітей на території Російської Федерації.

Такі дії порушують законодавство самої держави-агресора. Тому що в статті 48 Федерального закону “Про освіту” РФ чітко вказано, що не можна будь-які різновиди політичної агітації імплементувати в шкільну програму. Не можна розпалювати ненависть до інших народів, не можна пропагувати війну, агресію, будь-яку мову нетерпимості. А ми бачимо, що фактично в російських підручниках написано про “українських нацистів”, “НАТО — ворог №1”, і взагалі всі вороги, крім рідної держави. А обов’язок росіян — не жити за Російську Федерацію, а вмирати за неї.

Якщо російські батьки ще мають можливість уберегти своїх дітей від пропаганди, навчаючи їх очно-заочно або вдома, то українські батьки на окупованих територіях не мають цього інструментарію. Вони ризикують бути позбавленими батьківських прав. А їхню дитину можуть вивезти і віддати в чужу, російську сім’ю.

ОЛЕГ ДУНДА: Діти в окупації стали елементом шантажу

— Діти і військовий табір — це несумісні речі. Проте Москва це активно використовує. Нічого нового, до речі, в цьому немає. Як правило, такі технології використовували тоталітарні й авторитарні режими. Той самий режим фашистської Німеччини 1930-х років активно використовував дітей для ідеологічного накачування. І СРСР, у принципі, цим займався, тому що немає нічого слабшого, вразливішого, ніж діти.

Чинна “Російська імперія” підіймає цей ідеологічний градус і фактично використовує наших дітей для того, щоб, по-перше, впливати на населення окупованої території. Діти фактично є частиною заручницької системи. По-друге, через дітей намагаються просувати ідеологічну пропаганду, “русский мир”, бачення світу.

Я думаю, кожен, хто брав участь у цьому злочині, безумовно, відповідатиме і сидітиме на лаві підсудних, як свого часу і представники фашистського гітлерівського режиму сиділи в Нюрнберзі.

Читайте також: Росія вчить вбивати: про форми мілітаризації дітей та перспективи мобілізації Кремлем 14-річних розповів Лисянський

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір