Уроки Курська: чому Путін зникає в кризові для Росії моменти — думки експертів і глядачів FREEДOM

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Дії Володимира Путіна в кризові моменти для Росії відрізняються від його войовничої риторики. Зіткнувшись із проблемою, він намагається ігнорувати і не коментувати її, поки вона якимось чином не вирішиться. Таке відбувалося, наприклад, і під час заколоту глави найманців ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, і під час теракту в концертному залі “Крокус Сіті Хол”. Тепер, поки ЗСУ проводять оборонну операцію в Курській області, Путін вирішив здійснити турне Північним Кавказом.

Він — поїхав

Нафтобази, аеродроми і пороми РФ — горять все частіше. Території, яку контролюють ЗСУ в Курській області, стає все більше. Глава Кремля тим часом став незвично активним. Але не так, як хотілося б росіянам, які все ще вірять у “царя-батюшку”.

Володимир Путін раптово здійснив велике кавказьке турне. Почав з Азербайджану, а потім повернувся в Росію, де відвідав Північну Осетію і Чечню. Через 20 років, вперше він відвідав меморіал жертвам теракту в Беслані — школу, де сталася страшна трагедія. До слова, в російському суспільстві досі точаться суперечки про причетність Путіна до цієї трагедії.

Незалученість, хоча б показова, у кризові моменти Росії стала візитною карткою Путіна. Коли 12 серпня 2000 року затонув підводний човен “Курськ”, Путін поїхав у відпустку в Сочі.

3 вересня 2004 року стався теракт у Беслані. Через рік після трагедії Володимир Путін на зустрічі з родичами загиблих стверджував, що терористи “нічого не вимагали”. Водночас як встановили російські ЗМІ, у тих, хто захопив школу, були абсолютно конкретні вимоги, центральні з яких — виведення російських військ із Чечні та припинення військових дій.

У червні 2023 року приватна військова компанія “Вагнер” на чолі з Євгеном Пригожиним оголосила заколот. За даними The Washington Post, російські спецслужби доповіли Путіну про майбутнє щонайменше за два-три дні. Однак, як стверджують джерела видання, кремлівський диктатор не знав, як діяти, був буквально паралізований у рішеннях.

Ось і тепер, у Кремлі вирішили навіювати росіянам думку, що операція Збройних сил України в Курській області — справа звичайна і з ситуацією потрібно просто змиритися. Така тактика, за задумом ідеологів режиму, допоможе перемогти тривожні настрої громадян.

За методичкою Кремля росіяни повинні увірувати в три ключові тези: противник прорвався на російську територію; на нього чекає поразка; повернення територій займе час.

Будь-яку інформацію про реальну ситуацію в Курській області влада блокує. Про просування ЗСУ російський телевізор мовчить, як і про військових, які здаються в полон цілими підрозділами. Про втрати російської армії, звісно, теж ні слова. Замість інформації та аналізу — громадян переконують зайнятися збором допомоги переселенцям.

Думки глядачів FREEДОМ

Намагається не привертати уваги до ситуації в Курській області і сам Путін. Востаннє про операцію ЗСУ він висловлювався 12 серпня. Тоді на нараді з військовими і губернаторами він — на камеру — вимагав перемог і погрожував Україні діями у відповідь. Телеканал FREEДOM поцікавився думкою своїх глядачів на тему: “Чому Путін зникає в кризові для Росії моменти?”.

  • Не важливо, чому воно так робить. Як на мене, цікавіше, чому його рабам все це любо і мило;
  • Путін давно виглядає зі своїми промовами і виступами як лузер, як недотепа, як дід із “совка”. Аналогічно і його поведінка в нестандартній ситуації — він “у будиночку”, а ви тут без нього… Але населення РФ не замислюється і не розуміє цього, тому що немає порівняння з іншими президентами… Навіть диктатори різні бувають, але Путіна, схоже, дуже підтримує його свита — вона і пише його імідж, і поради дає, вона і годується його грошима. І це величезна кругова порука;
  • Путін це новий Гітлер! Той теж ховався в бункері від усіх проблем і чекав “перемог” від фашистів. Тому ЗСУ повинні Путіна знайти і прибити, врятувавши весь Світ від загибелі!;
  • Осінь 2024: ЗСУ переможно громлять усіх і вся на підступах до Москви. Путін тим часом за тиждень відвідав кілька “країн”: Північну Корею, Китай, Іран, Нігер тощо. Болісно шукаючи де б врятувати свою шкуру….;
  • Бути при владі стільки років, це означає очманіти! Путін точно очманів і в пекло з дуру полетів… А за ним летить “країна” — очманіла вона. “Народ” теж очманів, разом із владою полетів. Разом усі зараз летять, на льоту “z…” їдять, бо не зрозуміють, що настав їм усім капут!

Думки експертів

Також реакцію Путіна на події в Курську і тактику його поведінки в кризові моменти в ефірі телеканалу FREEДOM оцінили експерти:

  • Ольга Курносова, політична аналітикиня і головна редакторка порталу After Еmpire;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ілля Пономарьов, депутат Держдуми РФ (2007-2016 рр.), засновник каналу “Утро Февраля”;
  • Ренат Давлетгільдеєв, журналіст проєкту “Можем объяснить”;
  • Андрій Сидельников, політик, лідер міжнародного руху “Говорите громче!”.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: У путінського турне могло бути кілька цілей

— Поїздка в Беслан — це піаракція. Зараз Путіну потрібно якимось чином відвернути медійну увагу від того, що відбувається в Курській області. І звідси всі ці картинки з його раптовою активністю в Азербайджані, Беслані, Чечні.

Але є певні відомості, що він їздив до Азйебарджану насамперед зі своїх особистих питань. Що ті самі ізраїльські лікарі, послуги яких йому були дуже потрібні і якими він користувався, більше не можуть приїжджати в Москву — зі зрозумілих причин. Відповідно, Азербайджан був обраний як країна, куди можуть вони прилетіти. Але спецслужбам потрібно обставити цей візит так, ніби він абсолютно потрібен і необхідний з погляду держави.

Тепер Путін, який особисто віддавав наказ спалити дітей Беслана, раптом вдає з себе крокодила, який плаче, стаючи на коліна і зустрічаючись не з усіма, а лише з обраними матерями Беслана. А вже після Беслана він приїхав до Чечні, ну треба ж було якось відпочити душею, подивитися, скільки там відданих йому людей, подивитися, як Кадиров-молодший стріляє в тирі.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Путін отримав ляпаса Курською операцією

— Рівень тривожності в Росії різко зріс. Так чи інакше, ситуація для Кремля змінилася. Втрачено контроль над розвитком військових дій і над логікою майбутніх мирних переговорів.

Уперше з моменту Другої світової війни на території РФ діють військові сили іншої держави. Навіть лояльні Кремлю політологи назвали це ляпасом Путіну.

Слабкість Кремля проявилася не тільки всередині Росії. Вона відчувається знову, як у 2022 році, і за кордоном. І Путін потенційно зараз втрачає контроль над розвитком ситуації. Він хотів примусити Україну до миру на своїх умовах, до односторонніх поступок. А тепер позиції Києва в перспективі майбутніх мирних переговорів значно посилилися. І сама логіка переговорів неминуче має змінитися. Це викликає сказ, роздратування у Путіна.

Знову сталася іронія з темою “трьох днів”. На початку війни Кремль пообіцяв за “три дні розгромити” Україну. І багато хто вірив у це, очікував подібного. Але не вийшло, і досі не виходить. А тепер начальник Генштабу збройних сил РФ Герасимов пообіцяв Путіну за “три дні” розв’язати проблему в Курській області. Причому вони не називають це війною. Вони називають це “масштабними провокаціями”, “проблемами”, “спробою прориву”. Хоча яка тут спроба, якщо російська влада втратила контроль більш ніж на 1 тис. квадратних кілометрів Курської області?

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Путіна завжди дратувала необхідність щось говорити своєму народу

— Путін не хоче асоціюватися ні з якими проблемами. Він хоче, щоб усі його “бояри” зібрали на себе весь негатив. Потім, коли вже стане зрозуміло, куди схиляється громадська думка, що думають люди, тоді вийде “цар” і скаже щось, що буде більш популярним, що буде людям добре заходити, що буде працювати позитивно на його рейтинг.

Будь-яка надзвичайна ситуація має відтінок вимушеності. Він змушений реагувати, щось говорити. Це його дуже сильно завжди дратувало.

І якраз найпершим прикладом стала катастрофа підводного човна “Курськ”, в якій, загалом-то, Путін ніяким чином не був винен, він не міг нести за це відповідальність. Але те, як він себе повів, було абсолютно потворно. І це задало вектор для всіх наступних 25 років його президентства.

РЕНАТ ДАВЛЕТГІЛЬДЕЄВ: Російська пропаганда посипалася на тлі Курської операції ЗСУ

— Я б ще згадав вибух у “Крокус Сіті Холі”, бо Володимир Путін теж зберігав мовчання кілька годин, а федеральні канали жодним чином не висвітлювали найстрашніший теракт за 10 років, який стався практично в столиці Російської Федерації. Кремль не знає, як реагувати на ці виклики.

Дуже багато хто провів ці аналогії: Володимир Путін починався з катастрофи підводного човна “Курськ”. І зараз Курськ його переслідує. Тоді йому було наплювати на моряків, які тонули в підводному човні. Зараз йому наплювати на місцевих жителів, на жителів Курської області і на жителів усієї Росії. Вони хочуть отримати якусь інформацію, він її не дає.

Коли затонув підводний човен, Путін показав своє справжнє обличчя. Він тоді мовчав 8 днів. Зараз хоча б не 8 днів мовчить.

Федеральні канали брешуть, міністерство оборони розповідає небилиці, а головним спікером нинішніх боїв у Курській області зі збройними силами України є генерал TikTok-військ Апті Алаудінов, який, по-перше, ледве розмовляє російською мовою, а по-друге, все те, що він російською мовою говорить, є казкою. Тобто він не говорить жодного слова правди. Взагалі ми спостерігаємо за тим, як пропаганда посипалася.

Взагалі ми спостерігаємо за тим, як пропаганда посипалася. А російські федеральні телеканали в якийсь момент впали в ступор, і стало зрозуміло, що вони не знають, що говорити.

Тобто спочатку вони просто заплющували очі і робили вигляд, що нічого не відбувається. Потім люди дозовано, по краплині почали отримувати інформацію. Далі була пауза. А зараз — “вставай, країно, на нашу територію напали”.

Але найдивніше, що людей готують до того, щоб від цих територій відмовитися.

Пропаганда тепер каже, що Росія така величезна країна, тож може відмовитися від невеликої частини Курської області. Дивно, якщо Росія така величезна країна, то якого біса ви поперлися на територію України — анексувати, завойовувати і привласнювати, і “прихватизувати” собі чужу територію? Ось ця формула ніяким чином не вибудовується в логічний ряд у голові російського телеглядача. Проте людей лякають українським чоботом, який ось-ось добереться до Підмосков’я.

АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Путін не може отямитися — з ним вчинили так, як він чинить з усіма

— Путін не очікував, що міжнародна спільнота поводитиметься з ним так, як поводиться він сам. Жодного слова правди від російської влади не виходить.

Путін сам порушує домовленості, але чомусь він вважає, що порушувати можна тільки йому. А всі інші повинні їх дотримуватися. І цим користувався він досить багато років, навіть перед початком повномасштабного вторгнення.

Виходячи з різних розслідувань, були домовленості між Росією і Сполученими Штатами, які нібито гарантували, що іноземні війська не заходитимуть на російську територію. А українські Збройні сили рішуче пішли в контратаку на території Російської Федерації. Для Путіна це стало несподіванкою, причому він досі не може отямитися. У Кремлі не можуть вжити ефективних дій.

Читайте також: Як Курська операція ЗСУ вдарила по репутації Путіна — думки експертів і глядачів FREEДOM

Прямий ефір