Президент України Володимир Зеленський анонсував запуск нового фандрейзингового спрямування зі збору грошей на флот морських дронів, які захищатимуть морську акваторію України.
Збір коштів здійснюватиметься у рамках благодійної платформи United24, яка стартувала пів року тому. Програму планують запустити цього тижня.
“Думаю, абсолютно кожен розуміє, що це і для чого це, і впевнений, що мільйони людей підтримають і такий напрямок у нашій обороні. Як це працює — всі вже бачили. І це тільки для захисту нашої морської акваторії, на чуже ми не претендуємо”, — заявив Зеленський.
Що таке морські дрони
Морські безпілотні апарати, які є на озброєнні багатьох країн, виконують низку функцій: розмінування, розвідка та знищення об’єктів ворога.
Крім цього, дрони мають численні характеристики. Зокрема, вони бувають надводними та підводними, а також ударними та пошуковими.
Як повідомив колишній заступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко в ефірі телеканалу FREEДОМ, надводний дрон нагадує перероблений під бойове каное гідроцикл.
“Цей дрон, можливо, несе від 50 до 100 кілограмів вибухівки. Цього, в принципі, достатньо, щоб вразити надводну мету, але недостатньо, щоб її знищити. Якщо говорити про дистанції його використання, то можна сказати, що, мабуть, це десь близько 300 морських миль. Я так розумію, що це скоріше пристосований під військові потреби якийсь цивільний зразок, ніж спеціально створений саме для ведення бойових дій дрон”, — зазначив Риженко.
Ударні дрони мають у передній частині судна заряд, який перетворює цей апарат на атакувальну зброю. Такі дрони найчастіше оснащені системою відеоспостереження, локаторами та мають зв’язок із центром управління.
За словами Риженка, розробкою та випуском безпілотних морських апаратів займаються багато країн з розвиненим військово-промисловим комплексом (ВПК) та виходом до моря чи океану. Окрім цього, за його словами, створювати дрони намагалися і в Україні.
“Такі дрони, я знаю, розроблялися в Україні. Але розробникам було дуже складно вийти на державні структури України, переконати їх у цьому. Зараз поки що у нас ВПК перебуває у стадії трансформації. Знаю, що дуже багато з них (розробників, — ред.) продовжили роботу за кордоном, і дуже успішно. До речі, дуже успішно розвивають ось ці дрони Туреччина, Південна Корея та європейські країни: Німеччина, Великобританія. Ну і Сполучені Штати Америки. Як правило, самі розробки вони знаходяться, скажімо, в конфіденційному полі й показуються, загалом, спеціалістам”, — розповів Риженко.
Зокрема, в армії США є безпілотні судна Sea Hunter та Saildrone Explorer, призначення яких — розвідка та пошук ворожих кораблів та підводних човнів.
Крім цього, ВМС США мають на озброєнні підводний безпілотник великої водотоннажності Snakehead LDUUV (“Змієголов”). Цей неатомний дрон презентували 16 лютого 2022 року, і про нього поки що є мало інформації. Він запускається з підводних човнів, обладнаних спеціальним контейнером для транспортування бійців морського — “Морських котиків”.
Фахівці вважають, що “Змієголов” може використовуватись у протимінних та розвідувальних операціях, а також для проведення диверсій.
Наприкінці серпня цього року стало відомо, що Міністерство оборони Великобританії планує передати Україні безпілотні підводні апарати для розмінування акваторії Чорного моря. Британське військове відомство заявило про передачу українським військовим шести апаратів легкого класу, які можуть працювати на відносно невеликих глибинах до 100 метрів. За допомогою набору датчиків дрони можуть знаходити під водою міни та визначати їхній тип для подальшого безпечного знищення.
У Міноборони України не розкривають модель підводних дронів, проте під такі характеристики підпадає безпілотник REMUS-100, який раніше використовувався для розмінування Перської затоки. Довжина дрона становить 1,6 м, діаметр корпусу — менш ніж 20 см, а маса — всього 37 кг. Пошук мін під водою REMUS-100 здатний продовжувати протягом десяти годин.
Крім REMUS-100, ВМС Великобританії має у своєму розпорядженні також більші апарати REMUS-300 та REMUS-600. Вони можуть працювати на великих глибинах та здатні нести великі комплекти обладнання.
“Це дуже важлива функція — забезпечення безпеки наших портів та шляхів комунікації. Дуже важливо, тому що північно-західна частина Чорного моря дрібна, її глибина 50 метрів і менше, і там ось цих морських мін, можливо, дуже багато. І, до речі, за ними вивчення ніякого не було останніх 40 років точно. Тобто їх потрібно спочатку виявити, а потім ліквідувати, починаючи з портів, починаючи з рекомендованих шляхів, а потім уже в решті районів”, — пояснив Риженко.
В Офісі президента поки не уточнюють, які саме дрони має на увазі Володимир Зеленський. За словами фахівців, найдієвішими у боротьбі з військово-морським флотом Росії можуть стати дрони-камікадзе.
“Дрон-камікадзе — це зовсім новий напрямок розвитку морських сил. У чому їхня головна перевага — вони мають гіпотетично більшу дальність, ніж навіть протикорабельні ракети. І тут треба ще згадати аспект — всі сучасні кораблі побудовані з таким обліком, щоб максимально протидіяти атаці саме з повітря, тому що зараз головна ударна сила і загроза для всіх кораблів – це протикорабельні ракети, тому значна частина озброєння і систем будь-якого корабля спрямована на безпеку від такої загрози. Водночас дрони-камікадзе ще менш помітні, ніж будь-яка протикорабельна ракета, і мають більше шансів вразити корабель”, — пояснив головний редактор Defense Express Олег Катков.
Читайте також: “Армія дронів”: в Україні готують фахівців з аеророзвідки
Удар дронами по кораблях ВМФ РФ в окупованому Севастополі
Офіційно Україна ще не використовувала таких апаратів для захисту своїх морських рубежів. Проте 29 жовтня цього року в бухті тимчасово окупованого Севастополя пролунало кілька вибухів, внаслідок яких було пошкоджено флагманський фрегат “Адмірал Макаров”, тральщик “Іван Голубець” та ще два бойові російські кораблі.
Україна не взяла на себе відповідальність за атаку на російські кораблі, але за версією аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW) атаку на російський військовий флот здійснили Збройні сили України. У звіті йдеться про те, що фото зафіксували удар безпілотних надводних апаратів щонайменше по одному фрегату класу “Григорович” у Севастополі.
Американські експерти вважають, що рішення українського військового керівництва завдати удару по російському фрегату з крилатими ракетами мало б сенс, оскільки армія РФ останнім часом посилила удари по енергетичній інфраструктурі України.
“Напади на військові судна у воєнний час є законними актами війни, а не терористичними атаками. Якби Київ віддав наказ про цю атаку, це була б пропорційною, навіть стриманою, відповіддю на масштабну російську кампанію стратегічних бомбардувань цивільних об’єктів по всій Україні протягом останніх кількох тижнів”, — йдеться у звіті ISW.
Як зазначив заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ), генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко, саме ЗСУ започаткували історичний початок використання такого виду зброї, як морські дрони.
“І це вже увійшло в історію, і цю історію написали Військово-морські сили України та Сили оборони в цілому України в цьому епізоді. І не лише за окремим епізодом та окремим застосуванням, а це позначається і надалі, і угруповання кораблів Чорноморського флоту було змушено піти в Новоросійськ, в інший порт, ховатися за Кримський півострів і т.д., що дуже важливо для забезпечення нашої економічної морської діяльності з портів. Мається на увазі не лише постачання аграрної продукції, а в принципі, розв’язання цього питання. І взагалі безпрецедентний підхід, що для продовження участі РФ у забезпеченні аграрного постачання українського аграрного сектора у світі Путін посилався на те, щоб, ну, фактично просив в України, щоб вона не застосовувала зброю по Чорноморському флоту. З цієї зброї, з урахуванням того, в якому стані і які можливості є у ВМС України. Це якраз і насамперед були безпілотні апарати морські, які ми побачили у дії у Севастополі”, — розповів Романенко.
Ексзаступник голови Генштабу підкреслив, що завдяки атаці морських дронів на російський військовий флот, у Чорному морі перестали нести чергування кораблі ВМФ РФ, оснащені крилатими ракетами “Калібр”.
“Тобто це асиметричні впливи на угруповання Збройних сил Російської Федерації на території України, а саме на Чорноморський флот, таким чином, щоб знизити їх цей потенціал. Ми знаємо на собі вплив ударів “Калібрами”. І ми бачимо фактично вперше у військово-морській “Історії, до чого призвела ось така дія. Треба віддати належне, що вона була комплексною — тобто і з повітря, і з моря”, — сказав Романенко.
Ціна питання
З моменту створення платформи United24 на потреби української армії було зібрано близько 220 мільйонів доларів.
Зокрема, за рахунок пожертв з різних куточків світу купили дрони, гелікоптери, амуніцію для ЗСУ, машини для розмінування та автомобілі швидкої допомоги, які вже працюють у прифронтових районах.
“Поки росіяни воюють із цивільними, запускаючи десятки ракет по українських містах, ЗСУ, як справжні воїни, дають їм гідну відсіч на фронті. Завдяки вашим донатам, армія підписала контракти про закупівлю 986 дронів на суму 1,9 млрд грн. Частина цих безпілотників уже на фронті. Але потрібно більше “пташок”, щоб наблизити час розплати для російських терористів”, — написав у своєму в Telegram-каналі віцепрем’єр-міністр України — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Ексзаступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко зазначив, що в порівнянні з субмаринами та бойовими кораблями, виробництво підводних дронів виграє як за часом, так і з фінансів.
“Морські дрони можна побудувати швидше, ніж підводний човен або корвет. А коштують вони на два порядки дешевше. Завдання виконують фактично ті самі. Завдяки тому, що такі технології раніше не можна було впровадити, не можна було вивести на ціль з такою точністю, забезпечити з ним зв’язок, зараз все це можна зробити, просто треба знову ж таки змінювати філософію, будувати операцію з погляду можливості, а не платформ, це дуже важливо, бо хтось за це все платить: і народ України, і наші партнери тощо І скільки у нас на це є часу?”, — констатував Риженко.
У свою чергу, військовий експерт Павло Нарожний вважає, що попри відносно невелику вартість виробництва, безпілотні апарати матимуть високу ефективність.
“Моя оцінка — від 30 до 50 тис. доларів кожен такий дрон коштуватиме тим, хто на нього скидатиметься. Такі 100 штук справді знищать або закриють російський флот у Севастопольській бухті, вони його там замінують, якимись ланцюгами, мережами перекриють, щоб ці дрони не могли пройти. З іншого боку, ми цього й домагаємося, щоб вони не могли вийти зі своєї бухти та не змогли воювати”, — наголосив Нарожний.
Читайте также: Украина создает флот морских дронов — подробности от экспертов