Ще 116 українських військових повернулися з російського полону 4 лютого. Серед звільнених — захисники Маріуполя, херсонські партизани, снайпери з Бахмутського напрямку, повідомляє FREEДОМ.
Додому повернулися 97 військовослужбовців Збройних сил України, семеро — з Нацгвардії, шестеро — з Нацполіції, п’ятеро — з Держприкордонслужби, і один — з Держслужби з надзвичайних ситуацій. Ексклюзивні кадри обміну опублікувало Головне розвідуправління Міноборони України.
Один зі звільнених українських військових тримає в руках яблуко: “Уперше за рік їм свіжий фрукт. Навіть страшно!”
Ті, хто повернувся з російського полону, розповідають, чим їх годували:
“Шкаралупа з паростками, залита олією, або водичка з капустою”,
“Обмішка запарена вранці й ще 2 картошини на вечір”.
Стан здоров’я звільнених із російського полону незадовільний, зазначив заступник начальника Головного управління розвідки Дмитро Усов. Після приїзду всіх їх відправили до лікарень. Військовослужбовці отримали першу медичну допомогу, попереду на них чекає лікування та реабілітація.
“Дуже важливо, щоб люди отримали першу медичну допомогу, щоби були проведені всі необхідні обстеження, за необхідності — поставлені діагнози. У держави є можливості, щоб надати необхідну підтримку і допомогу. Безумовно, потрібно забезпечити зустріч воїнів із рідними. І потім, за потреби, вирішувати питання виїзду на лікування за кордон. Щоб кожен наш захисник відчував, що він воював за державу, він віддавав своє здоров’я, ризикував життям, і держава йому вдячна, вона піклується про нього і веде по життю. Тому що він та людина, завдяки якій існує Україна”, — сказав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Підготовка обміну тривала понад місяць. Над цим працювала велика команда, зокрема Координаційний штаб із поводження з військовополоненими, представники всіх відомств, а також Офісу президента України під безпосереднім контролем глави держави.
“Загалом з 24 лютого нашій команді вдалося повернути вже 1 762 українців та українок з російського полону. Я дякую також усім, хто залучений до допомоги цим нашим людям після їхнього повернення. Усім, хто лікує, відновлює документи, допомагає розв’язати проблемні питання звільнених із полону. Це відображає головний сенс того, що ми робимо. Відновлюємо і захищаємо нормальність життя для людей у вільній країні”, — сказав президент України Володимир Зеленський.
Із російського полону 4 лютого також вдалося повернути тіла загиблих волонтерів-добровольців: іноземців Крістофера Метью Перрі та Ендрю Тобіаса Метью Бегшоу, а також тіло загиблого воїна-добровольця з України Євгена Кулика, який служив у Французькому іноземному легіоні, а після початку повномасштабного російського вторгнення повернувся захищати Україну.
Координаційний штаб із поводження з військовополоненими зокрема реалізує державний проєкт “Хочу жити”, покликаний допомогти військовослужбовцям російської армії безпечно здатися в полон Силам оборони України. З 15 вересня 2022 року до проєкту звернулися понад 7,5 тисяч росіян і жителів тимчасово окупованих українських територій. Тільки в січні сайт “Хочу жити” відвідали майже 5 млн користувачів із Росії. Консультацію можна отримати цілодобово, зателефонувавши за номерами +38 066 580 34 98 і +38 093 119 29 84.
Українські військовослужбовці гарантують полоненим утримання згідно з усіма нормами Женевської конвенції.
Читайте також: Україна повернула з російського полону ще 116 захисників (ФОТО, ВІДЕО)